Psychoterapia dzieci i młodzieży

Psychoterapia młodzieży jako jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin psychoterapii

W obecnych czasach psychoterapia młodzieży staje się jedną z najbardziej rozpowszechnionych gałęzi psychoterapii. Czy to oznacza, że coraz więcej młodych ludzi nie potrafi sobie poradzić ze swoimi problemami? Z czym jest związany taki stan rzeczy? Dlaczego młodzież coraz częściej siada naprzeciwko Terapeuty w gabinecie psychoterapeutycznym? Może stanowi to jednak dobry objaw? Zamiast zachowań autoagresywnych, zamykania się w swoim pokoju, w swoim wyizolowanym świecie, w uzależnieniu od Internetu, komputerów, smartfonów młody człowiek szuka pomocy. Ważna jest edukacja młodzieży, dostęp do różnych form pomocy. Ponadto, ważna jest także świadomość rodzica, że moje dziecko nie jest nienormalne jeśli prosi o pomoc psychologa. Gabinety psychologów szkolnych są coraz bardziej oblegane. Jednak psycholog w szkole, nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim problemami młodego człowiek. Coraz częściej okazuje się, że niezbędna jest psychoterapia. Okazuje się, że to co się dzieje z nastolatkiem może być wynikiem trudności, z jakimi mierzy się cały system rodzinny.

Czym jest psychoterapia dla dzieci i młodzieży?

Wiele dzieci i nastolatków ma problemy, które wpływają na ich uczucia, zachowanie i przyswajanie wiedzy. Psycholog dla młodzieży jest sposobem leczenia tych problemów. To leczenie ma na celu pomoc Twojemu dziecku.

Podczas psychoterapii dla młodzieży, dzieci nauczą się jak przepracowywać swoje problemy. Pomaga w tym uczęszczanie na psychoterapię dla młodzieży pozwoli im w lepszym radzeniu sobie ze swoimi problemami, usprawni ich zdolności komunikacyjne oraz poprawi ogólny stan psychiczny.

Psychoterapia dla dzieci pomaga im w trudnościach, które się pojawiły. Może to być na przykład nieśmiałość. Spotkanie terapeutyczne w tak młodym wieku potrafią przynieść ogromne zmiany. Mózg dziecka jest jeszcze bardzo plastyczny, pewne zachowania nie są tak mocno utrwalone. Dzięki temu można mieć duży wpływ. Psychoterapia dzieci różni się spotkaniami od spotkań z młodzieżą. Specjalista specjalnie dobiera program w taki sposób, aby w sposób nie bezpośredni oddziaływać na małego człowieka. Z kolei w spotkaniach ze starszymi można już stosować techniki bardziej zbliżone do terapii dla dorosłych.

Z jakimi problemami pomagają poradzić sobie psychoterapeuci młodzieży?

Psychoterapeuta młodzieży jest przeszkolony do pomocy dzieciom w każdym rodzaju problemu.

Na przykład, pomagają zmierzyć się z trudnym okresem, takim jak:

 • problemy rodzinne
 • problemy szkolne
 • znęcanie się nad innymi dziećmi/bycie ofiarą ataków rówieśników
 • problemy zdrowotne

Pomogą także poradzić sobie z uczuciami, takimi jak:

 • smutek
 • stres
 • złość
 • zmartwienia
 • niskie poczucie własnej wartości
 • żałoba

Pomagają dzieciom i nastolatkom z takimi uwarunkowaniami jak:

 • ADHD
 • depresja
 • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz lękowe
 • zaburzenia odżywiania
 • samookaleczanie
 • agresja wobec innych
 • traumatyczne przeżycia

Kiedy nastolatek powinien skorzystać z pomocy?

Wtedy, gdy nie potrafi poradzić sobie ze swoimi problemami. Wtedy, gdy psychoterapia młodzieży jest jedyną deską ratunku. Drogi nastolatku, poproś o pomoc, gdy:

 • ktoś stosuje wobec Ciebie przemoc fizyczną lub psychiczną (wyzywa, bije, zabiera Twoje rzeczy)
 • obawiasz się kogoś dorosłego (rodzica, nauczyciela, innej bliskiej osoby) lub masz poczucie niesprawiedliwego traktowania
 • nie potrafisz się dogadać z rówieśnikami
 • masz trudności w kontakcie z opiekunami, rodzicami lub innymi członkami rodziny
 • odczuwasz nadmiarowe, negatywne emocje (lęk, smutek, złość, wstyd, poczucie winy)
 • czujesz się osamotniony
 • potrzebujesz wsparcia lub porady

Dlaczego dzieci i nastolatki potrzebują terapii?

Dzieci i nastolatki potrzebują psychoterapii młodzieży, kiedy mają problemy, z którymi trudno poradzić im sobie samemu. Również w sytuacji, gdy problemy wpływają na ich zachowanie i odczuwanie. Jeśli nie następuje samoistna poprawa, dzieci mogą potrzebować terapii dla polepszenia sytuacji. Czasami zdarza się, że cała rodzina potrzebuje wsparcia, by podejmować próby zdrowej komunikacji, nauki oraz ustalania jasnych zasad i granic. Czasem wystarczy jedno spotkania z psycholog młodzieżowy, czasem musi być to długoterminowa terapia.

Jak działa psychoterapia dzieci?

Psycholog dziecięcy uczy dzieci się poprzez działanie. Z młodszymi dziećmi, oznacza to pracę z całą rodziną, rysowanie, bawienie się i rozmowy. Ze starszymi dziećmi i nastolatkami, psycholog młodzieżowy dzieli się zajęciami i pomysłami, które skupiają się na nauce potrzebnych im narzędzi. Rozmawiają o emocjach i rozwiązywaniu problemów.

Psycholog młodzieżowy chwiali rozwój podopiecznych. Pomagają dzieciom uwierzyć siebie i odnaleźć swoje mocne strony. Terapia buduje pomocne wzorce myślenia i zdrowe nawyki.

Psycholog dla młodzieży może zaproponować spotkanie z dzieckiem wraz z rodzicem lub tylko z dzieckiem. Jest to zależne od wieku dziecka. Psycholog dziecięcy może również spotkać się tylko z rodzicem, by przekazać wskazówki oraz pomysły, jak pomóc dziecku w domu.

Co się dzieje podczas psychoterapii młodzieży?

Na początku terapeuta spotka się z Tobą i z dzieckiem, by porozmawiać. Zada pytania i wysłucha. To pomoże mu lepiej zrozumieć Waszą sytuację, poznać Twoje dziecko i jego problem. Psychoterapeuta młodzieżowy przedstawi możliwości, w jaki sposób może pomóc.

Następnie, Twoje dziecko weźmie udział w kolejnych wizytach terapeutycznych. Na tych wizytach, Twoje dziecko może:

 • Mówić. Rozmowa, mówienie jest zdrowym sposobem na wyrażenie emocji. Kiedy dziecko przekłada swoje emocje na słowa zamiast na czyny, pokazuje zazwyczaj swoją dobrą stronę. Kiedy ktoś wysłucha i rozumie uczucia, dzieci czują się pewniej i łatwiej się uczą.
 • Podejmować działania. Terapeuci używają różnych aktywności, by nauczyć radzenia sobie z emocjami. Mogą z dzieckiem rysować, bawić się- i poprzez to uczyć. Mogą nauczać uważności i relaksacji oddechu, w celu redukcji poziomu stresu u dziecka.
 • Ćwiczyć nowe umiejętności. Terapeuci pomagają dzieciom wdrażać w praktykę to, czego już się nauczyły. Mogą grać w gry, kiedy dziecko będzie musiało czekać na swoją kolejkę, używać samokontroli, być cierpliwym, podążać za wskazówkami, słuchać, dzielić się, próbować od nowa, oraz radzić sobie z przegraną.

Jak długo dzieci chodzą na spotkania z psychologiem dla młodzieży?

Długość terapii zależy od celu określonego między Tobą a terapeutą. W większości przypadków, terapeuta będzie chciał spotykać się z dzieckiem raz w tygodniu przez kilka miesięcy. Psychoterapia dzieci może trwać od 3 miesięcy wzwyż. Więcej na temat tego ile trwa psychoterapia.

Jak rodzice mogą pomóc?

Możesz wiele zrobić, by pomóc dziecku wykorzystać uczestnictwo w terapii. Oto kilka przykładów:

 • znajdź terapeutę, z którym ty i dziecko czujecie się komfortowo.
 • zabieraj dziecko na wszystkie wyznaczone spotkania. Zmiana wymaga czasu. By Twoje dziecko nauczyło się nowych umiejętności i przyswoiło je, będzie potrzebowało wielu wizyt.
 • Spotkaj się z terapeutą dziecka. Spytaj, co możesz zrobić, gdy dziecko wykazuje problemy w domu. Spytaj, jak pomóc swojemu dziecku.
 • Spędzaj czas ze swoim dzieckiem. Bawcie się, gotujcie, czytajcie i śmiejcie razem. Rób to każdego dnia, nawet, jeśli jest to tylko kilka minut.
 • Wychowuj z cierpliwością i ciepłem. Używaj miłych, przyjaznych słów, nawet, jeśli mają służyć upomnieniu. Okazuj miłość. Pochwal, gdy idzie mu dobrze, oraz gdy widzisz, że bardzo się stara, by tak było. Psychoterapia dzieci może wspomóc działania w domu.

Psycholog dla młodzieży online – czy to możliwe?

W niektórych przypadkach może się okazać, że będziemy mieli problem z tym, aby regularnie dojeżdżać do gabinetu. Na przykład wtedy, gdy często podróżujemy lub się przeprowadzamy. Wtedy psycholog młodzieżowy może zaproponować spotkania w formie online. Są one w pełni wartościowe – tak jak spotkania w gabinecie stacjonarnym. Aby psycholog dla młodzieży online mógł przeprowadzić zdalną wizytę, niezbędne będzie wygospodarowanie w domu odosobnionego miejsca do pracy. Tak , aby nasze dziecko mogło swobodnie rozmawiać. Więcej na temat psychoterapii online tutaj.

W jaki sposób możesz zapisać się do psychologa, psychoterapeuty?

 Z pomoc psychologa szkolnego możesz skorzystać bez niczyjej zgody. Wystarczy poprosić o spotkanie w wyznaczonych godzinach pracy psychologa. Jeśli psycholog szkolny jest chwilowo niedostępny, możesz skorzystać ze wsparcia pedagoga, wychowawcy lub innego nauczyciela. Gdy z jakiś powodów nie chcesz korzystać z pomocy psychologicznej w szkole, możesz skorzystać z poradni finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia lub poradni prywatnej. Będziesz jednak wtedy potrzebował zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Chyba, że ukończyłeś już 18 rok życia – wtedy możesz zapisać się sam.

 Czy psychoterapeuta młodzieży opowie rodzicom to czego się dowiedział podczas spotkania?

Psychoterapia młodzieży (psycholog dla młodzieży), tak jak i inne dziedziny psychoterapii objęte są tajemnicą zawodową. Oznacza to, że psychoterapeuta nie może opowiadać o tym, czego się dowiedział podczas rozmowy z nastolatkiem. W przypadku osób niepełnoletnich, psycholog o niektórych sprawach musi porozmawiać z rodzicami. Czego one dotyczą? Przede wszystkim psychoterapeuta jest zobligowany do tego, aby powiedzieć rodzicom, jeśli ich dziecku grozi jakieś niebezpieczeństwo ze strony innych ludzi, a także siebie samego. Przedstawia również informację, na temat ogólnego przebiegu spotkań i samopoczuciu dziecka. Na pewno jednak nie może się dzielić szczegółami dotyczącymi tych spotkań. Jeśli obawiasz się, co zostanie przekazane rodzicom, porozmawiaj o tym z psychoterapeutą.

Specjaliści PsychoCare czekają, aby udzielić Ci wsparcia i pomocy. Możesz liczyć na profesjonalną konsultację psychologiczną i w razie potrzeby psychoterapię młodzieży. Zapraszamy do kontaktu.

psycholog dla nastolatków

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90 Zapisz się online