Psychoterapia młodzieży jako jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin psychoterapii

W obecnych czasach psychoterapia młodzieży staje się jedną z najbardziej rozpowszechnionych gałęzi psychoterapii. Czy to oznacza, że coraz więcej młodych ludzi nie potrafi sobie poradzić ze swoimi problemami? Z czym jest związany taki stan rzeczy? Dlaczego młodzież coraz częściej siada naprzeciwko Terapeuty w gabinecie psychoterapeutycznym? Może stanowi to jednak dobry objaw? Zamiast zachowań autoagresywnych, zamykania się w swoim pokoju, w swoim wyizolowanym świecie, w uzależnieniu od Internetu, komputerów, smartfonów młody człowiek szuka pomocy. Ważna jest edukacja młodzieży, dostęp do różnych form pomocy. Ponadto, ważna jest także świadomość rodzica, że moje dziecko nie jest nienormalne jeśli prosi o pomoc psychologa. Gabinety psychologów szkolnych są coraz bardziej oblegane. Jednak psycholog w szkole, nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim problemami młodego człowiek. Coraz częściej okazuje się, że niezbędna jest psychoterapia. Okazuje się, że to co się dzieje z nastolatkiem może być wynikiem trudności, z jakimi mierzy się cały system rodzinny.

Czym jest psychoterapia dla dzieci i młodzieży?

Wiele dzieci i nastolatków ma problemy, które wpływają na ich uczucia, zachowanie i przyswajanie wiedzy. Psycholog dla młodzieży jest sposobem leczenia tych problemów. To leczenie ma na celu pomoc Twojemu dziecku.

Podczas psychoterapii dla młodzieży, dzieci nauczą się jak przepracowywać swoje problemy. Pomaga w tym uczęszczanie na psychoterapię dla młodzieży pozwoli im w lepszym radzeniu sobie ze swoimi problemami, usprawni ich zdolności komunikacyjne oraz poprawi ogólny stan psychiczny.

Psychoterapia dla dzieci pomaga im w trudnościach, które się pojawiły. Może to być na przykład nieśmiałość. Spotkanie terapeutyczne w tak młodym wieku potrafią przynieść ogromne zmiany. Mózg dziecka jest jeszcze bardzo plastyczny, pewne zachowania nie są tak mocno utrwalone. Dzięki temu można mieć duży wpływ. Psychoterapia dzieci różni się spotkaniami od spotkań z młodzieżą. Specjalista specjalnie dobiera program w taki sposób, aby w sposób nie bezpośredni oddziaływać na małego człowieka. Z kolei w spotkaniach ze starszymi można już stosować techniki bardziej zbliżone do terapii dla dorosłych.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Z jakimi problemami pomagają poradzić sobie psychoterapeuci młodzieży?

Psychoterapeuta młodzieży jest przeszkolony do pomocy dzieciom w każdym rodzaju problemu.

Na przykład, pomagają zmierzyć się z trudnym okresem, takim jak:

Pomogą także poradzić sobie z uczuciami, takimi jak:

Pomagają dzieciom i nastolatkom z takimi uwarunkowaniami jak:

Kiedy nastolatek powinien skorzystać z pomocy?

Wtedy, gdy nie potrafi poradzić sobie ze swoimi problemami. Wtedy, gdy psychoterapia młodzieży jest jedyną deską ratunku. Drogi nastolatku, poproś o pomoc, gdy:

Dlaczego dzieci i nastolatki potrzebują terapii?

Dzieci i nastolatki potrzebują psychoterapii młodzieży, kiedy mają problemy, z którymi trudno poradzić im sobie samemu. Również w sytuacji, gdy problemy wpływają na ich zachowanie i odczuwanie. Jeśli nie następuje samoistna poprawa, dzieci mogą potrzebować terapii dla polepszenia sytuacji. Czasami zdarza się, że cała rodzina potrzebuje wsparcia, by podejmować próby zdrowej komunikacji, nauki oraz ustalania jasnych zasad i granic. Czasem wystarczy jedno spotkania z psycholog młodzieżowy, czasem musi być to długoterminowa terapia.

Jak działa psychoterapia dzieci?

Psycholog dziecięcy uczy dzieci się poprzez działanie. Z młodszymi dziećmi, oznacza to pracę z całą rodziną, rysowanie, bawienie się i rozmowy. Ze starszymi dziećmi i nastolatkami, psycholog młodzieżowy dzieli się zajęciami i pomysłami, które skupiają się na nauce potrzebnych im narzędzi. Rozmawiają o emocjach i rozwiązywaniu problemów.

Psycholog młodzieżowy chwiali rozwój podopiecznych. Pomagają dzieciom uwierzyć siebie i odnaleźć swoje mocne strony. Terapia buduje pomocne wzorce myślenia i zdrowe nawyki.

Psycholog dla młodzieży może zaproponować spotkanie z dzieckiem wraz z rodzicem lub tylko z dzieckiem. Jest to zależne od wieku dziecka. Psycholog dziecięcy może również spotkać się tylko z rodzicem, by przekazać wskazówki oraz pomysły, jak pomóc dziecku w domu.

Co się dzieje podczas psychoterapii młodzieży?

Na początku terapeuta spotka się z Tobą i z dzieckiem, by porozmawiać. Zada pytania i wysłucha. To pomoże mu lepiej zrozumieć Waszą sytuację, poznać Twoje dziecko i jego problem. Psychoterapeuta młodzieżowy przedstawi możliwości, w jaki sposób może pomóc.

Następnie, Twoje dziecko weźmie udział w kolejnych wizytach terapeutycznych. Na tych wizytach, Twoje dziecko może:

Jak długo dzieci chodzą na spotkania z psychologiem dla młodzieży?

Długość terapii zależy od celu określonego między Tobą a terapeutą. W większości przypadków, terapeuta będzie chciał spotykać się z dzieckiem raz w tygodniu przez kilka miesięcy. Psychoterapia dzieci może trwać od 3 miesięcy wzwyż. Więcej na temat tego ile trwa psychoterapia.

Jak rodzice mogą pomóc?

Możesz wiele zrobić, by pomóc dziecku wykorzystać uczestnictwo w terapii. Oto kilka przykładów:

Psycholog dla młodzieży online – czy to możliwe?

W niektórych przypadkach może się okazać, że będziemy mieli problem z tym, aby regularnie dojeżdżać do gabinetu. Na przykład wtedy, gdy często podróżujemy lub się przeprowadzamy. Wtedy psycholog młodzieżowy może zaproponować spotkania w formie online. Są one w pełni wartościowe – tak jak spotkania w gabinecie stacjonarnym. Aby psycholog dla młodzieży online mógł przeprowadzić zdalną wizytę, niezbędne będzie wygospodarowanie w domu odosobnionego miejsca do pracy. Tak , aby nasze dziecko mogło swobodnie rozmawiać. Więcej na temat psychoterapii przez internet tutaj.

W jaki sposób możesz zapisać się do psychologa, psychoterapeuty?

Z pomocy psychologa szkolnego możesz skorzystać bez niczyjej zgody. Wystarczy poprosić o spotkanie w wyznaczonych godzinach pracy psychologa. Jeśli psycholog szkolny jest chwilowo niedostępny, możesz skorzystać ze wsparcia pedagoga, wychowawcy lub innego nauczyciela. Gdy z jakiś powodów nie chcesz korzystać z pomocy psychologicznej w szkole, możesz skorzystać z poradni finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia lub poradni prywatnej. Będziesz jednak wtedy potrzebował zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Chyba, że ukończyłeś już 18 rok życia – wtedy możesz zapisać się sam.

 Czy psychoterapeuta młodzieży opowie rodzicom to czego się dowiedział podczas spotkania?

Psychoterapia młodzieży (psycholog dla młodzieży), tak jak i inne dziedziny psychoterapii objęte są tajemnicą zawodową. Oznacza to, że psychoterapeuta nie może opowiadać o tym, czego się dowiedział podczas rozmowy z nastolatkiem. W przypadku osób niepełnoletnich, psycholog o niektórych sprawach musi porozmawiać z rodzicami. Czego one dotyczą? Przede wszystkim psychoterapeuta jest zobligowany do tego, aby powiedzieć rodzicom, jeśli ich dziecku grozi jakieś niebezpieczeństwo ze strony innych ludzi, a także siebie samego. Przedstawia również informację, na temat ogólnego przebiegu spotkań i samopoczuciu dziecka. Na pewno jednak nie może się dzielić szczegółami dotyczącymi tych spotkań. Jeśli obawiasz się, co zostanie przekazane rodzicom, porozmawiaj o tym z psychoterapeutą.

Specjaliści PsychoCare czekają, aby udzielić Ci wsparcia i pomocy. Możesz liczyć na profesjonalną konsultację psychologiczną i w razie potrzeby psychoterapię młodzieży. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.