Zaburzenie erekcji i zaburzenie orgazmu to najczęściej spotykane problemy par. Mogą one mieć różne podłoże. Aby móc uporać się z problemem, warto zastanowić się, co prowadzi do braku czerpania satysfakcji seksualnej ze zbliżeń. Przyczyny mogą wynikać z fizjologicznych powodów, ale również mogą być uwarunkowane psychicznie. Pozbywając się przyczyny problemu, można realnie poprawić jakość doznań w sypialni.
Spis treści
Czym jest i kogo może dotyczyć zaburzenie erekcji?
Zaburzenia erekcji u mężczyzn należą do bardzo wstydliwych problemów. Brak udanych kontaktów seksualnych prowadzi nie tylko do braku czerpania satysfakcji ze zbliżeń, ale może mieć poważniejsze skutki, jak na przykład rozpad związku. Udany seks wpływa pozytywnie na nasze zdrowie psychiczne oraz fizyczne aktywizując układ krwionośny, mięśniowy i oddechowy. Śmiało można również powiedzieć, że udany seks poprawia odporność organizmu. Jak się okazuje, problemy z erekcją stają się coraz częstszą przypadłością. Na tego typu problemy skarżą się mężczyźni, którzy nie ukończyli jeszcze 30 roku życia. Za zaburzenia erekcji przyjmuje się niezdolność do osiągnięcia wzwodu lub jego utrzymania, w związku z tym nie może dojść do odbycia stosunku seksualnego lub do przedwczesnego jego zakończenia. Zaburzenia erekcji nie oznaczają jednak impotencji. Impotencja jest problemem, z którym nie da się walczyć, natomiast zaburzeń erekcji można się pozbyć.
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje zaburzeń erekcji:
- całkowita niezdolność do odbycia stosunku
- niezdolność do uzyskania wzwodu umożliwiającego odbycie stosunku seksualnego
- niezdolność utrzymania wzwodu do końca stosunku seksualnego
Zaburzenia erekcji przyczyny psychologiczne
Do osiągnięcia erekcji niezbędne jest przepompowanie około 20 razy więcej krwi przez penisa, niż w zwyczajnym stanie spoczynku. Działanie to może okazać się niewykonalne z wielu różnych powodów. Do najczęstszych przyczyn zaburzenia erekcji należą problemy o podłożu psychologicznym. Problemy te mają związek przede wszystkim z kompleksami, niską samooceną, obawą przed niechcianą ciążą, a u młodych mężczyzn niepokój związany z brakiem doświadczenia. Na zaburzenia erekcji wpływ ma również stres, przede wszystkim jego chroniczna forma, przepracowanie oraz problemy w relacjach z partnerką. Czasem tego rodzaju problemy mogą wynikać z braku intymności lub ze strachem przed niepowodzeniem, wynikającym z poprzednich tego rodzaju doświadczeń. Problemy z osiągnięciem wzwodu umożliwiającego odbycie satysfakcjonującego stosunku seksualnego mogą również być wynikiem czynników ściśle związanych z osobowością danej osoby oraz jej rozwojem.
Do innych przyczyn śmiało można zaliczyć niewłaściwą edukację seksualną oraz stosunek do seksu i roli mężczyzny. Wielu panów uważa, że prawdziwy mężczyzna zawsze powinien mieć ochotę na seks i być gotowy do stosunku przez całą noc. Inni z kolei twierdzą, że spoczywa na nich obowiązek zaspokojenia partnerki. Te i inny przekonania mogą prowadzić do wielu dysfunkcji w tym związanych z zaburzeniem erekcji.
Fizyczne przyczyny zaburzeń erekcji
Istnieje wiele czynników mogących wpłynąć na zaburzenia erekcji. Poza psychologicznymi przyczynami, istnieją czynniki fizyczne, które mogą prowadzić do zaburzeń wzwodu. Oto najczęściej wymieniane czynniki fizyczne wpływające na brak wzwodu lub problemy z jego utrzymaniem:
- choroby układu krwionośnego: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu
- cukrzyca
- choroby tarczycy
- zespół metaboliczny
- stwardnienie rozsiane
- niewydolność wątroby
- niewydolność nerek
- POCHP
- złamanie prącia lub choroba Peyroniego
- uraz rdzenia kręgowego
- złamanie miednicy
- przyjmowanie niektórych leków psychotropowych, na nadciśnienie oraz leków hormonalnych
- palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, otyłość
Suchy orgazm, czyli orgazm bez wytrysku
Osiągnięcie przez mężczyznę orgazmu bez ejakulacji nazywane jest osiągnięciem suchego orgazmu. Choć brzmi to zaskakująco, to u mężczyzny orgazm bez wytrysku jest możliwy. Orgazm tego rodzaju może być wynikiem treningu tantrycznego. Choć brak wytrysku u mężczyzn nie jest zazwyczaj pożądaną sytuacją, to warto zaznaczyć, że męski orgazm i wytrysk nie są ze sobą nierozłączne. Tego rodzaju orgazm mogą osiągnąć osoby cierpiące z powodu zaburzeń erekcji. Choć suchy orgazm nie jest czymś niepokojącym, to warto skonsultować z lekarzem, jeśli stał on się częstą przypadłością.
Zaburzenia erekcji leczenie
Osoby mające problem ze wzwodem często sięgają po leki na zaburzenie erekcji. Niektóre z nich zażywa się bezpośrednio przed odbyciem stosunku seksualnego, inne z kolei umożliwiają osiągnięcie pełnego wzwodu do 36 godzin od przyjęcia leku. Warto jednak zaznaczyć, że zaburzenia erekcji leki, to tylko pomoc doraźna, która nie niweluje prawdziwej przyczyny problemu, a co się z tym wiąże, problem wróci, już przy kolejnej próbie odbycia stosunku.
Aby móc skutecznie uporać się z problemem, jakim jest zaburzenie erekcji, należy właściwie rozpoznać przyczynę problemu. Jak już wcześniej wspomniano, do zaburzeń tego typu przyczyniają się czynniki psychologiczne i fizyczne. Jeśli przyczyną są problemy ze zdrowiem fizycznym, należy o nie zadbać we właściwy sposób. Przykładem mogą być choroby tarczycy. Właściwa regulacja jej pracy, stosowanie leków oraz regularne przeprowadzanie właściwych badań przyczyni się do usunięcia przyczyny odpowiedzialnej za zaburzenia erekcji, a co za tym idzie odzyskania sprawności seksualnej. Panowie powinni się często badać, co pomoże wykluczyć ewentualne rozwinięcie się chorób, wpływających na osiągnięcie pełnego wzwodu. Panowie powinni dbać o utrzymywanie właściwej masy ciała, unikać używek takich jak alkohol i papierosy oraz starać się prowadzić zdrowy styl życia.
Za problemy z zaburzeniami erekcji odpowiedzialne są również czynniki psychologiczne. Jeśli winny jest nadmierny stres i przepracowanie, należy troszkę zwolnić tempo w pracy i zadbać o relaks i wyciszenie. W sytuacji, gdy winna jest niska samoocena mężczyzny czy przewlekłe konflikty i problemy w związku, należy zwrócić się o pomoc do psychologa. Często psychoterapia dla par stanowi wspaniałą pomoc do rozwiązania wstydliwego problemu. Mężczyzna zaczyna unikać seksu ze względu na problemy z erekcją, przez co kobieta staje się coraz bardziej sfrustrowana. Nie rozumie, z czego wynika odrzucenie przez partnera, co jedynie zagęszcza atmosferę. Psychoterapeuta z całą pewnością pomoże zatrzymać błędne koło, które rozpędzone może prowadzić nawet do zakończenia związku.
Brak orgazmu u kobiety
Brak orgazmu podczas stosunku jest częstym problemem dotykającym kobiety w różnym wieku. Według statystyk problemy z orgazmem dotyczą w większości kobiet. Brak orgazmu może być wynikiem różnych czynników. Jednak jego brak na dłuższą metę może być frustrujący i przyczyniać się do unikania zbliżeń przez kobietę. Problem z orgazmem podczas stosunku może przestać cię dotyczyć. Warto zapoznać się z podstawowymi przyczynami mającymi wpływ na jego brak oraz pomyśleć co może przynieść ci orgazm.
Brak orgazmu przyczyny
Dlaczego nie mam orgazmu? To pytanie potrafi spędzić wielu kobietom sen z oczu. Warto jednak zastanowić się co może przyczyniać się do braku osiągnięcia orgazmu. Właściwe zlokalizowanie problemu pomoże we właściwy sposób się z nim uporać, a co za tym idzie cieszyć się nawet wielokrotnym orgazmem podczas stosunku. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z tego, że przyczyn braku orgazmu można doszukiwać się w psychice. Brak orgazmu pochwowego może być wynikiem braku akceptacji własnego ciała lub ciała partnera. Może być wynikiem również niechęci do partnera wynikającej z pewnego rodzaju uraz, żalu, pretensji a nawet gniewu. Może się do tego przyczyniać pewien nierozwiązany konflikt. Inną przyczyną może być nieśmiałość partnera i nieporadność z tego wynikająca. Ciężko doprowadzić kobietę do orgazmu bojąc się jej dotykać we właściwy sposób.
Czasem brak orgazmu u kobiety jest wynikiem egoistycznego seksu. Mężczyzna myśli w takich sytuacjach tylko o zaspokojeniu własnych potrzeb. Ogranicza tym do minimum czułość, jaką powinien obdarzyć kobietę podczas zbliżenia. Namiętność i uczuciowość podczas seksu to podłoże niezbędne do uzyskania orgazmu. Właściwe pobudzenie seksualne jest dla kobiety konieczne. Czasem brak orgazmu u kobiety jest wynikiem przemęczenia i przepracowania. Duża dawka stresu i napięcie, jakie się z nim wiąże, nie pozwala rozluźnić się kobiecie i czerpać właściwej przyjemności z seksu. Brak orgazmu może być również wynikiem złej budowy pochwy, chorób takich jak cukrzyca, alkoholizm, czy nawet wrodzonej oziębłości.
Dlaczego nie mam orgazmu? Co pomoże go osiągnąć?
Chcąc zapewnić sobie orgazm, kobieta powinna zadbać o wyciszenie się i zrelaksowanie. Unikanie stresujących sytuacji i prowadzenie aktywnego trybu życia z całą pewnością jest wskazane. Kobieta powinna pamiętać o tym, że uprawianie seksu to nie wyścig. Para powinna dać sobie czas na to, by móc ze zbliżenia czerpać, jak najwięcej radości. W osiągnięciu orgazmu z całą pewnością pomoże długa i romantyczna gra wstępna, podczas której kochankowie nauczą się, co im sprawia największą przyjemność. Warto również nie stawiać sobie orgazmu za cel zbliżenia, ciągłe myślenie o orgazmie może jedynie zestresować kobietę i sprawić, że osiągnięcie go stanie się niemożliwe. Czasem brak orgazmu jest wynikiem blokad psychicznych. Sytuacja taka znana jest zwłaszcza kobietom, które mają złe doświadczenie z poprzednich związków. Skrzywdzona kobieta może nosić w sobie wewnętrzny brak zaufania do mężczyzn, przez co przeżywanie orgazmu nie będzie jej udziałem. W takich sytuacjach warto udać się do psychologa, który pomoże właściwie przepracować problem, dzięki czemu kobieta uwolni się od wewnętrznych leków.
Pomoc psychologa oraz psychoterapeuty okaże się również pomocna w wypadku, gdy kobieta odczuwa wewnętrzne poczucie winy związane z potrzebami seksualnymi. Takie poczucie winy może się zrodzić w wyniku wychowania, złej edukacji seksualnej oraz postawą religijną. Wiele kobiet wychowywanych było w przeświadczeniu, które mówi o tym, że seks nie powinien być źródłem przyjemności, lub że seks przedmałżeński jest czymś niezwykle złym. Tego rodzaju edukacja staje się przyczyną zahamować oraz blokad, które uniemożliwiają czerpanie przyjemności z seksu. Właściwa pomoc psychologiczna oraz wsparcie jest w stanie pomóc takiej osobie uporać się z problemem, jakim jest brak czerpania przyjemności seksualnej ze stosunku oraz brak orgazmu.
W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają osobom zmagającym się z tym zaburzeniem. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.