Oziębłość seksualna oznacza znaczne obniżenie, a często zanik popędu seksualnego. Popęd seksualny to chęć do podejmowania jakiejkolwiek formy aktywności seksualnej. Mimo, że obiegowa opinia wskazuje kobiety jako jedyne doświadczające tego rodzaju zaburzenia, oziębłość dotyczy także dużej grupy mężczyzn. Warto pamiętać, że okresowe obniżenie popędu seksualnego jest normalnym i naturalnym zjawiskiem u większości osób. Problemem, który należy leczyć, staje się stan, który utrzymuje się zbyt długo i powoduje konflikty w związku, a także dyskomfort osoby go doświadczającej. 

Oziębłość seksualna – przyczyny

Przyczyn oziębłości seksualnej może być wiele- seksuolodzy wskazują jako głównych „winowajców” kilka czynników. Jedną z możliwych przyczyn może być podłoże biologiczne. Do takich zaliczają się np. stany depresyjne, lękowe, nadużywanie alkoholu, choroby pochwy, stosowanie kuracji hormonalnej. Jako częstą przyczynę oziębłości seksualnej wymienia się także czynnik relacyjny oraz psychologiczny. Mogą się one wiązać np. z brakiem uczuć w związku, występowaniem dewiacji seksualnych czy też przeżytymi w dzieciństwie traumami (np. molestowanie seksualne). 

Oziębłość seksualna, Hipolipidemia – Diagnoza

Oziębłość seksualna czasem bywa trudna do zdiagnozowania, gdyż każda osoba ma indywidualne potrzeby seksualne i możliwe, że po prostu jej libido jest niskie z natury. Jednakże w większości przypadków łatwo określić, że mamy do czynienia z oziębłością- gdy spadek popędu następuje po jakimś wydarzeniu, jeśli popęd wcześniej był wysoki, a nagle uległ zmianie.

Oziębłość seksualna – Leczenie

Leczenie oziębłości seksualnej polega na kombinacji kilku czynników: psychoterapii, farmakologii, a także psychoedukacji. Podstawą do ustalenia efektywnego planu leczenia oziębłości seksualnej jest określenie przyczyny jej występowania. Dzięki temu specjalista będzie w stanie ustalić, który z czynników przyniesie najlepsze efekty. Jeśli dodatkowo występują inne zaburzenia (np. depresja), psychoterapia będzie połączona z leczeniem farmakologicznym. 

W przypadku problemów na tle relacyjnym, bardzo dobrym rozwiązaniem będzie psychoterapia dla par. Oziębłość seksualna  może być zarówno przyczyną, jak i objawem problemów w związku. Psychoterapia dla par będzie efektywną formą pomocy w takiej sytuacji.

Istotną informacją zarówno dla osoby cierpiącej na to zaburzenie, jak i jej partnerowi, jest to, że oziębłość seksualna jest chorobą. Nie należy zatem traktować jej jako zwykłej „niechęci” do seksu, wynikającej z własnej woli chorującego. Dzięki zrozumieniu przez partnera, w jaki sposób hipolipidemia funkcjonuje, skąd się bierze i jak je leczyć, łatwiej będzie wspierać na drodze do zdrowia. Pomocne w tym mogą być konsultacje psychologiczne, przeznaczone dla bliskich osób, które cierpią na zaburzenia. 

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.