Czym jest zdrada emocjonalna i jak ją rozpoznać?

Zdrada emocjonalna, przyjaźń damsko-męska bardzo często jest niczym innym jak właśnie zdradą emocjonalną. Taka przyjaźń może być bardzo niebezpieczna dla związku, gdyż może prowadzić do zdrady fizycznej. Właśnie dlatego, do zażyłych kontaktów z osobą trzecią nie należy podchodzić lekceważąco. Jak rozpoznać zdradę emocjonalną? Co do niej prowadzi i jak można się przed nią ustrzec?

Spis treści:
Zdrada emocjonalna definicja
Zdrada emocjonalna – objawy zdrady emocjonalnej
Dlaczego zdradzamy?
Jak rozpoznać, partner zdradza?
Związek po zdradzie

Zdrada emocjonalna definicja?

Inaczej zdrada mentalna to nic innego, jak brak lojalności wobec partnera, z którym jest się związanym. Odmienna jest zdrada psychiczna. W odróżnieniu od zdrady fizycznej, w swojej definicji nie zawiera stosunków seksualnych. Są to, natomiast nieseksualne zachowania, które podobnie jak stosunek seksualny, powinny być zarezerwowane tylko i wyłącznie dla partnera. O jakie zachowania konkretnie chodzi? Mówimy tu o intymności emocjonalnej, okazywaniu uwagi i troski o drugą osobę, oraz poświęcaniu jej czasu i swojego zainteresowania. Nawiązana zostaje bardzo bliska więź z osobą, z którą nie pozostajemy w związku, a wszystko to, odbywa się w tajemnicy przed partnerem. Zdrada emocjonalna żony czy męża może rozwijać się całymi latami, a osoby dopuszczające się jej, wcale nie muszą się ze sobą spotykać. W dobie wciąż rozwijającej się technologii wystarczą kontakty telefoniczne czy internetowe. Ci którzy, dopuszczają się zdrady, często okłamują siebie samych, że ich przyjacielska relacja, nie ma większego wpływu na związek, w którym pozostają oficjalnie. Niestety, ale bardzo często zbyt bliskie więzi zadzierzgnięte z osobą trzecią prowadzą do zdrady fizycznej.

Objawy zdrady emocjonalnej

Przyjacielskie kontakty z osobą przeciwnej płci nie są niczym złym, dopóki nie są zbyt zażyłe. Niestety osoby, które dopuszczają się zdrady emocjonalnej, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego faktu. Aby móc jednoznacznie stwierdzić czy przyjacielska znajomość nie zagraża twojemu związkowi, należy przeanalizować ją pod kilkoma względami. Co powinno się wziąć pod uwagę?

Częstotliwość spotkań

Czy spotkania z osobą trzecią nie stały się nieodłączną i wyczekiwaną częścią twojego dnia? Zwraca ci, na ten fakt uwagę rodzina i znajomi? Jeśli tak jest, to zapewne starasz się nie mówić wszystkiego najbliższym, a w szczególności partnerowi, by uniknąć nieprzyjemnych uwag. Okłamywanie partnera, tylko po to, by móc udać się na wyczekiwane spotkanie, z całą pewnością świadczy o zdradzie emocjonalnej.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Natężenie kontaktów telefonicznych i internetowych

Jak już wcześniej wspomniano, do zdrady emocjonalnej może dojść również wtedy, gdy dane osoby nie spotykają się ze sobą, a utrzymują jedynie kontakty telefoniczne, oraz przy użyciu internetu korzystając z różnego rodzaju komunikatorów. Kiedy ten sposób kontaktu powinien cię zaniepokoić? Zastanów się, o czym myślisz po przebudzeniu? Czy nie przepełnia cię niepohamowana chęć wysłania wiadomości do tej osoby? A czy w ten sposób, nie rozpoczyna się lawina wiadomości, która trwa do samego wieczora? O zdradzie emocjonalnej powiemy również wtedy, gdy wciąż wpatrujesz się w ekran komputera, lub w telefon wyczekując wiadomości. Być może zdarza ci się pisać z drugą osobą w ukryciu przed partnerem, a to powinno być dla ciebie sygnałem, że przyjacielska relacja przerodziła się w coś więcej.

Dzielenie się tajemnicami oraz sekretami

Kolejnym niebezpiecznym czynnikiem, mogącym rozpocząć romans emocjonalny, jest dzielenie się swoimi sekretami, tajemnicami oraz innymi ważnymi wydarzeniami ze swojego życia. To ze swoim partnerem należy, dzielić się swoją intymnością, a nie z osobą trzecią. W stałym partnerze powinno się szukać oparcia oraz dzielić swoje radości, smutki czy zmartwienia.

Skupianie myśli

Nie ma nic złego w tym, że w ciągu dnia pomyślisz o osobie, z którą pozostajesz w przyjacielskich relacjach. Problem pojawia się w momencie, gdy twoje myśli są skupione w całości na niej. Jeśli myśli o drugiej osobie przepełniają ci głowę i wciąż zastanawiasz się, co akurat robi, to wysoce prawdopodobne, że dopuszczasz się zdrady emocjonalnej.

Ciągłe porównywanie do partnera

Dopuszczając się emocjonalnej zdrady, bardzo często dochodzi do porównywania danej osoby do obecnego partnera. Niestety, ale stały partner wychodzi zawsze gorzej w stosunku do ekscytującej i atrakcyjnej znajomości. Uwypuklanie wad partnera, prowadzi jedynie do rozczarowania swoim związkiem i staje się powodem wielu kłótni i nieporozumień.

Dlaczego zdradzamy?

Dlaczego w związku dwojga kochających się osób dochodzi do zdrady? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powodów, które pchają do zdrady, jest bardzo wiele. Wielu ciężko jest ustalić granicę pomiędzy przyjacielskimi kontaktami a zdradą. W przypadku zdrady emocjonalnej, osoby zdradzające wcale nie uważają, że robią coś złego. Uważają, że ich relacje z daną osobą są co najwyżej przyjacielskie, i nie dopuszczają do siebie myśli o romansie. W dobie obecnej nawiązywanie nowych znajomości oraz ukrywanie ich jest bardzo proste. Żyjąc w pośpiechu, brakuje czasu na szukanie wsparcia emocjonalnego i duchowego w partnerze. Bardziej zależy nam na pomocy w wykonywaniu codziennych obowiązków niż na rozmowie i rozwoju relacji z partnerem. Brak właściwej komunikacji sprawia, że w związku pogłębia się wzajemny dystans. W ten sposób tworzymy idealny grunt do rozpoczęcia poszukiwań nowych więzi emocjonalnych.

Jak rozpoznać, że partner zdradza?

Czy istnieje sposób na wykrycie zdrady emocjonalnej? Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę. Jednak wykrycie zdrady emocjonalnej nie jest prostym zadaniem. Jeśli partner zdradza, to z całą pewnością oszukuje i kłamie, a temat osoby trzeciej jest pomijany. Przeanalizuj jednak poniższe czynniki:

Jak już wcześniej wspomniano, wykrycie zdrady emocjonalnej partnera, nie jest łatwe. Przy okazji warto wspomnieć, że osoba, która podejrzewa partnera o zdradę, może wykazywać tendencje do nadinterpretacji pewnych zachowań. Bezpodstawne oskarżanie partnera może prowadzić do nieporozumień i kłótni, co tylko będzie wzmagać w tobie uczucie frustracji. W związku dwojga osób bardzo ważna jest rozmowa. Warto szczerze porozmawiać z drugą osobą i powiedzieć co sprawia, że czujesz się źle.

Związek po zdradzie

Zdrada, choć zadaje wiele bólu, może sprawić, że twój związek stanie się jeszcze mocniejszy niż dotychczas. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy ci na odbudowaniu relacji z partnerem i czy znajdziesz w sobie na to, odpowiednio dużo sił. Zdobycie się na szczerą i konstruktywną rozmowę po zdradzie, nie jest łatwym zadaniem. O czym, powinno się przede wszystkim pomówić? O wzajemnych potrzebach, ponieważ ich niewłaściwe zrozumienie oraz niezaspokajanie doprowadziło do zdrady. W zrozumieniu potrzeb partnera pomoże nam właściwe podejście do swoich własnych potrzeb. Ich właściwa interpretacja, pozwoli nam zrozumieć oczekiwania drugiej osoby. Odbudowanie związku po takim wydarzeniu, może być dużo cięższe niż jego odbudowa po zdradzie fizycznej i dotyczy to dwóch stron. Zdradzony partner musi zapanować nad skrajnymi emocjami, które nim targają. Ból, cierpienie oraz upokorzenie mogą być ogromną przeszkodą na drodze do odbudowania relacji w związku. Z kolei partner, który dopuszczał się zdrady, musi zaangażować się emocjonalnie w swój związek, zrywając relacje, które łączyły go z osobą trzecią.

Terapia a zdrada emocjonalna

Bardzo często niezbędnym elementem, aby kontynuować związek będzie terapia dla par inaczej nazywana terapia małżeńska. Spotkania z terapeutą mogą pomóc obu stronom otrzymać potrzebne wsparcie. Strona zdradzająca będzie miała okazję powiedzieć i poszukać przyczyny, dla której się tego dopuściła. Osoba zdradzona emocjonalnie będzie mogła poczuć ulgę oraz mieć okazję domknąć temat. Terapeuta dla par zadba o to, aby każda ze stron mogła skorzystać ze spotkań, zrozumieć i powiedzieć o swoich potrzebach. Jest to również okazja do trenowania komunikacji, która często jest powodem zdrady emocjonalnej. Partnerzy nie komunikują wprost swoich oczekiwań, przez co partner nie ma szansy spełnić ich potrzeb.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają parom rozwiązać ich problemy. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.