Wielu mężczyzn skarży się na trudności w relacji z kobietami. Chcą budować satysfakcjonujące związki, starają się, ale nie potrafią zbudować, a potem utrzymać stosownej relacji. Trudno jest im znaleźć odpowiedź na pytanie – dlaczego tak się dzieje?

Tak to jakoś jest, że niby praktycznie jest żyć samotnie, ale niewiele osób chce żyć w pojedynkę – z własnego wyboru. Częściej jest tak, że mężczyzn zmuszają do tego okoliczności życiowe, tak samo jest z kobietami. Łatwiej jest żyć oddzielnie, bo samodzielnie się o wszystkim decyduje. Z drugiej strony jednak, łatwiej jest żyć z drugą osobą, bo nie jest się osamotnionym a przecież jesteśmy istotami społecznymi. 

Trudności w budowaniu relacji z kobietami

Relacje z kobietami mogą być związane z szeregiem różnorodnych trudności. W dużej mierze zależą one od cech indywidualnych partnerów. Każdy mężczyzna ma swoją osobowość, swoisty i właściwy dla siebie sposób funkcjonowania. Jego trudności w relacji będą w dużej mierze wynikały z jego cech osobowych. Zdarza się czasami, że mężczyźni posiadają zaburzenia osobowości (szacuje się, że mogą one występować u 7,7-12% populacji ogólnej) a w takiej sytuacji najskuteczniejsza jest długoterminowa terapia. 

Schematy i uwarunkowania, czasami wzory myślowe lub systemy wychowania skutecznie mogą utrudniać nawiązywanie właściwych i sycących relacji. Czasami te same schematy mogą utrudnić utrzymanie długotrwałych relacji z kobietami. Warto wtedy poszukać wsparcia profesjonalnego psychoterapeuty, który pomoże przyjrzeć się trudnościom, wskaże obszary i ukierunkuje pracę. 

Czasami trudności w relacji z kobietami wynikają z przyjętego w domu rodzinnym schematu postępowania (szczególnie ważne jest zachowanie ojca względem matki). Niektórzy mężczyźni szukają w kobietach drugich matek, co nie jest do przyjęcia dla ich partnerek stąd wynikają ich trudności w relacjach. 

Dobry terapeuta pomoże przyjrzeć się schematom i wzorcom postępowania. W przypadku trudności zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie. Trudno bez pomocy przyjrzeć się swoim wzorcom zachowania.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Co należy zrobić aby zbudować dobrą i trwałą relację? Jak budować relację?

Szczera rozmowa wzmacnia relację i pomaga jej się rozwinąć. Pozwala przenieść relację na wyższy poziom oraz daje poczucie zrozumienia.  Jeśli jest to trudna rozmowa pomaga uzyskać większą satysfakcję ze związku, jeśli sprawa zostanie wyjaśniona. 

Budować relację opartą na przyjaźni, na wzajemnym zrozumieniu, na wspieraniu się w chwilach trudnych.

Relacja rozwija się tylko wtedy gdy ma odpowiednią przestrzeń i gdy jest czas na wspólne spotykanie się i bycie razem. W miarę możliwości dobrze jest w pełni skoncentrować się na wspólnie spędzonym czasie. 

Okazywać sobie szacunek w każdym miejscu i względem każdej osoby – rodziców, przyjaciół, kolegów itp. Ten szacunek jest też szczególnie ważny, gdy jest się tylko we dwoje. Ważna jest komunikacja werbalna, komunikacja niewerbalna oraz odpowiednie zachowanie

Pamiętać o ważnych momentach, ważnych miejscach. Ustalić wspólnie takie wydarzenia i budować na nich swoje wspomnienia. 

Akceptować swoje pasje i hobby, wspierać się w ich rozwijaniu. Dobrze jest też znaleźć coś wspólnego dla dwojga

 Jak nawiązywać i podtrzymywać relacje

Najważniejsza w budowaniu trwałej relacji jest autentyczność i szczerość. Nie warto udawać kogoś innego niż się jest. Nie warto silić się na jakąś wydumaną oryginalność gdyż w miarę rozwijania znajomości spowoduje to w partnerce poczucie okłamania. 

Tę autentyczność i szczerość warto zacząć od budowania dobrej relacji z samym sobą. Ta relacja będzie właściwa, jeśli będzie się dla siebie dobrym i wyrozumiałym a przy tym będzie się miało zdrowe poczucie własnej wartości. To właściwe fundamenty do budowania relacji z innymi. Tego można się nauczyć.

Kolejne etapy to odszukanie właściwej osoby i budowanie wraz z nią satysfakcjonującej relacji. Gdy już uda się zbudować taką dobrą, sycącą relację a zaczyna się coś psuć warto sięgnąć do podstaw i wrócić do tego, co było kiedyś. Spędzić ze sobą czas, uważnie wysłuchać drugiej osoby i być ze sobą na 100%. Często najprostsze rozwiązania są najlepsze. 

Czasami gdy przez dłuższy czas nie udaje się zbudować odpowiedniej relacji a nieustannie pojawiają się trudności w relacji z kobietami warto sięgnąć po wsparcie psychoterapeuty. 

Psychoterapia w relacji

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z osobami mającymi trudności w nawiązywaniu relacji z kobietami. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.