Nieśmiałość w dużej mierze opiera się na lęku przed byciem ocenianym, na wycofaniu się z podejmowania kontaktu z innymi,. Często wynika z obawy przed wydaniem negatywnej opinii innych na nasz temat. Często nieśmiałość jest niesłusznie mylona z introwertyzmem. Jest to mit: osoba introwertyczna niekoniecznie musi być nieśmiała. Często introwertyk po prostu preferuje określony sposób funkcjonowania- nie wynika to z poczucia lęku czy też wycofania społecznego. Nieśmiałość natomiast warto pokonywać, gdyż w ten sposób przełamuje się swoje lęki. Natomiast osoba introwertyczna zna siebie, jest świadoma swoich potrzeb. Wie, jaki styl życia lubi, nie potrzebuje wielu kontaktów. Woli poświęcać czas na pogłębianie już obecnych więzi z przyjaciółmi niż stale zawierać nowe znajomości i czuje się z tym dobrze.

Jednakże, nieśmiałość, która ma podłoże w lęku i stresie, może w znaczący sposób utrudniać życie, determinując nasze codzienne wybory. Bycie nieśmiałym nie jest zwykle naszym wyborem, wynika z wielu czynników, głównie sposobu w jaki zostaliśmy wychowaniu. Jest to bardzo uciążliwy styl funkcjonowania, jednakże pokonanie nieśmiałości jest jak najbardziej możliwe i zwykle wynika z podjęcia świadomej decyzji. Bardzo przydatna wtedy jest pomoc specjalisty, który pomoże podjąć kroki ku pokonaniu nieśmiałości i zmierzeniu się ze swoim strachem.

Kiedy warto skorzystać z usług specjalisty, który pomoże pokonać nieśmiałość?

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak pokonać nieśmiałość?

Osoby chorobliwie nieśmiałe mogą mieć duże opory nawet przed samym zgłoszeniem się o pomoc do psychologa. Podejmując ten pierwszy krok, zwykle czują się skrępowane całą sytuacją. W takich chwilach warto pamiętać, że psycholog  to specjalista, którzy  pomaga ludziom w radzeniu sobie z różnymi sytuacjami. Nie oceniają, nie będą też traktować naszego problemu jako „błahego”. Wiedzą, że każdy człowiek i jego uczucia mają znaczenie, a wszelkie troski, z jakimi przychodzimy, będą empatycznie wysłuchane. Jeśli jednak nawet taki krok jest dla nas zbyt trudny, warto spróbować psychoterapii lub konsultacji psychologicznych przez Internet. Jest to rozwiązanie odpowiednie dla osób, które nie są w stanie pokonać swojej nieśmiałości i przyjść do gabinetu terapeuty osobiście.

Specjalista pomoże w odnalezieniu przyczyn naszej nieśmiałości. Udzieli także cennych wskazówek, jak radzić sobie w sytuacjach stresujących, pomoże nam również zmienić nasze błędne przekonania co do oceny siebie oraz tego, co mówimy. Przećwiczy także z nami sytuacje, które wywołują największy lęk. Takie ćwiczenia pozwolą nam oswoić się ze stresującą sytuacją i przygotować do niej, a także w praktyce pokażą, jak radzić sobie w trudnej dla nas sytuacji. Dzięki jasnym wskazówkom, możliwa jest trwała zmiana naszego postrzegania siebie, a w konsekwencji redukcja stresu dotyczącego wszelkich kontaktów z innymi.

Pierwsze spotkanie z psychologiem bądź terapeutą zwykle będzie opierało się na przeprowadzeniu z nami wywiadu, z którego specjalista dowie się, z jakim rodzajem problemu się do niego zgłaszamy. Mimo nieśmiałości, warto otwarcie powiedzieć o wszelkich trudnościach, które nam przeszkadzają w naszym życiu, a także o tym, z czym konkretnie najbardziej chcielibyśmy sobie poradzić. Dzięki temu, psycholog dobierze i zastosuje najlepsze narzędzia, które będą mogły nam realnie pomóc.

Elementy, które mogą mieć miejsce podczas spotkania ze specjalistą:

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają radzić sobie z nieśmiałością. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.