Aby, po rozwodzie nasze życie sprawiało nam taką samą radość, jak przed nim, należy zbudować nową codzienność. Nie jest to prosty proces zwłaszcza, gdy w dalszym ciągu zmagamy się z emocjami takimi, jak żal, poczucie winy, ból i smutek. Właściwe przepracowanie tego, co właśnie wydarzyło się w naszym życiu, pozwoli jednak odzyskać równowagę emocjonalną i pozwoli znów cieszyć się życiem. Jak zorganizować życie na nowo? Od czego powinno się zacząć?

Jak żyć po rozwodzie?

To, jak będzie wyglądało nasze życie po rozwodzie, w dużej mierze jest zależne od tego, w jakich stosunkach rozstaliśmy się z partnerem małżeńskim. Publiczne wyciąganie osobistych spraw w sądzie oraz walka o opiekę nad dziećmi, może jedynie potęgować w partnerach negatywne emocje i utrudnić powrót do codzienności. Jednak bez względu na okoliczności rozwodu, partnerzy będą musieli zorganizować swoje życie na nowo. Postrzeganie siebie, jako singla i ‘zaczynanie wszystkiego od nowa’ może być przygnębiające. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w dalszym ciągu cierpimy z powodu rozstania z partnerem i nie udało się nam jeszcze przepracować bólu z nim związanego. Niektórzy po rozwodzie borykają się z problemem obniżenia poczucia własnej wartości. Problem ten przede wszystkim dotyczy osób, dla których instytucja małżeństwa ma niezwykle dużą wagę, a koniec małżeństwa upatrują, jako upadek samego siebie.

Życie po rozwodzie wcale nie musi przedstawiać się jedynie w ciemnych barwach. Jakość życia po rozwodzie, w dużej mierze uwarunkowana, jest od tego co doprowadziło do rozwodu. Jeśli małżeństwo nie było ze sobą szczęśliwe, rozwód może dać nowe możliwości. Rozwodnicy, którzy ubolewają nad rozpadem swojego związku, również mogą być szczęśliwi.  Wszystko zależy jednak od tego, jak podejdą do zaistniałej sytuacji. Jak poradzić sobie po rozstaniu?

Dlaczego się rozwodzimy?

Przyczyn prowadzących do rozpadu związku może być wiele. Według dostępnych statystyk najwięcej małżeństw rozwodzi się już w pierwszych dziesięciu latach, od wypowiedzenia sobie przysięgi. Dlaczego tak się dzieje? Co możemy zaliczyć do głównych przyczyn odpowiedzialnych za rozpad małżeństwa?

Zakochani pod wpływem romantycznego uczucia postanawiają się pobrać. Z czasem jednak różowe okulary opadają i pojawia się szara codzienność. Każda para prędzej, czy później przechodzi kryzys. To, czy małżeństwo przetrwa gorsze chwile, zależy od wielu czynników i nie sposób tego przewidzieć. Pary, które podejmą decyzję o rozwodzie, muszą liczyć się z tym, że przed nimi niełatwy okres w życiu. Jak zorganizować życie na nowo? Jak poradzić sobie z nową rzeczywistością?

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Psychika po rozwodzie

Rozwód jest wydarzeniem, które może zachwiać naszą równowagę psychiczną. Ból, smutek i żal mogą rozpierać twoje serce. Mimo poczucia skrzywdzenia, może pojawić się również poczucie winy. Przejmujące uczucie pustki i żal zdaje się nie ustępować. Są to jednak naturalne uczucia, które mogą pojawić się po rozwodzie. Ciągłe analizowanie przeszłych sytuacji, oraz zadawanie sobie wielu pytań, które nie mają odpowiedzi i w rzeczywistości do niczego nie prowadzą, będą zajmować większość twojego dnia.

Po rozwodzie może pojawić się:

Psychika po rozwodzie jest porównywana do osób, które są pogrążone w żałobie po stracie bliskiej osoby. Sytuacja ta jest jednak nieco odmienna. Po śmierci bliskiej osoby, pogrążony w żałobie otrzymuje wsparcie ze strony otaczających go osób oraz słowa otuchy. Ból i cierpienie spowodowane rozwodem, nie zawsze spotyka się z tym samym odbiorem. Osoby postronne analizują problemy małżeństwa i stają po którejś ze stron. Czasem można nawet usłyszeć słowa, które bardziej zaszkodzą, niż pomogą.

„Sama jesteś temu winna”

„To ty do tego doprowadziłaś”

„Zbyt mało się starałeś”

W ten sposób okazuje się, że rozwiedziony pozostaje sam z bólem, cierpieniem i rozpaczą, jaką odczuwa po utracie małżonka. Nawet jeśli sama podjęłaś decyzję o rozwodzie i była ona poparta głębokimi przemyśleniami, związanymi np. z chorobą alkoholową byłego współmałżonka, czy doświadczaniem przemocy domowej, odczuwanie smutku i pustki jest nieuniknione. Te przykre uczucia nie przeminą z dnia na dzień. Aby powrócić do normalnego funkcjonowania, należy podjąć pewne dziania, które uwolnią cię od cierpienia, poczucia winy i uczucia skrzywdzenia.

Pozwól sobie na cierpienie

Osoba, która cierpi z powodu rozstania ze współmałżonkiem, nie powinna tłumić w sobie złych emocji. W taki sposób bardzo łatwo zatruć sobie życie. Smutek i żal w obliczu takich wydarzeń jest naturalny. Dodatkowo osoba taka będzie doświadczać lęku związanego z tym, jak wyglądać będzie jej przyszłość. W jej głowie kłębić się będą pytania takie, jak:

Natłok pytań, analizowanie związku, który się rozpadł oraz obniżone poczucie własnej wartości, są czymś naturalnym. Jeśli zrozumiesz, że odczuwanie podobnych uczuć jest naturalnym elementem przepracowania rozstania, łatwiej będzie ci uporać się z tym stanem. Przez wiele tygodni, a nawet miesięcy będą do ciebie powracać najróżniejsze wspomnienia. Nie walcz z tym, pozwól sobie również na płacz i łzy. Masz całkowite prawo do cierpienia i nikt nie powinien cię z tego rozliczać.

Otwartość na udzielaną pomoc

O wiele łatwiej będzie ci przejść przez ten trudny okres, kiedy będziesz otaczać się bliskimi osobami. Nie odtrącaj udzielanej ci pomocy i nie odosabniaj się. Cierpienie w samotności na dłuższą metę może przynieść. więcej szkód, niż pożytku. Przedłużający się smutek i ból, połączony z nadmiernym zamartwianiem się o swoją przyszłość, może prowadzić do poważnych dla zdrowia emocjonalnego konsekwencji. Mowa tu przede wszystkim o rozwoju depresji, oraz pojawieniu się zachowań autodestruktywnych. Choć rozwód to poważny życiowy kryzys, to jak każde tego rodzaju trudne doświadczenie musi się zakończyć. Z całą pewnością pomogą ci osoby przyjaźnie nastawione. Zamiast płakać w samotności, wypłacz się w ramiona serdecznego przyjaciela. Możesz też otwarcie opowiedzieć mu o tym, co czujesz, z czym jest ci źle i czego się obawiasz. Duszenie emocji w sobie nie da ci takiej ulgi, jak szczera rozmowa z przyjacielem. Dzięki takim rozmowom i otrzymanemu wsparciu, łatwiej będzie ci uwierzyć, że ten zły okres minie i jeszcze ułożysz sobie życie na nowo.

Psychika po rozwodzie – pogódź się z sytuacją

Jak dużo czasu potrzebujesz na to, aby dojść do siebie? Jest to mocno indywidualna sprawa. Niektórzy potrafią powrócić do w miarę normalnego funkcjonowania, już po kilku tygodniach. Inni potrzebować będą nawet kilku miesięcy. Musisz uzbroić się w cierpliwość. Pogodzenie się z tym, że jesteś po rozwodzie i od tej pory prowadzisz życie w pojedynkę, może być bardzo ciężkie, ale jest konieczne. Nie uda ci się ułożyć życia na nowo, jeśli nie pogodzisz się z tym, że stare życie dobiegło końca. Ciągłe roztrząsanie sytuacji, która doprowadziła do rozwodu, oraz opłakiwanie związku nie przyniesie niczego dobrego. Wszystko ma swój czas. Zatem, kiedy poczujesz, że opłakiwanie straty dobiegło końca, postaraj się wyciągnąć wnioski z przeżytych doświadczeń i zacznij podejmować małe kroki mające na celu ułożenie sobie życia na nowo. Nie zamykaj się przed ludźmi, staraj się poznawać nowe osoby, uprawiaj sport, odkryj nowe hobby. Pogódź się z całą sytuacją i przestań pogrążać się w żalu. Nie udawaj przed sobą i innymi, że wszystko jest w należytym porządku. W innym wypadku, nie zrobisz kroku na przód.

Jak poradzić sobie po rozwodzie?

Wiele osób będących w takiej sytuacji zadaje sobie kluczowe pytanie – jak poradzić sobie z rozwodem? Jak już wcześniej wspomniano, należy podjąć odpowiednie kroki, które powoli będą przybliżać cię do normalności. Psychika po rozwodzie jest w bardzo kiepskiej kondycji, dlatego warto zacząć od małych zmian. Możesz na przykład zmienić nieco swój plan dnia.

Bardzo ważne, by nie bać się tych zmian. Masz wiele możliwości i postaraj się je wykorzystywać. W odcięciu się od nadmiernego rozmyślania pomoże również zrobienie porządków w domu. Warto schować wspólne pamiątki oraz zdjęcia. Jeśli nie chcesz się ich pozbywać całkowicie, schowaj do kartonu.

Jak zorganizować sobie życie na nowo?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, od czego zacząć organizację swojego życia w nowej rzeczywistości, to jesteś na bardzo dobrej drodze powrotu do równowagi emocjonalnej. Możesz zastanowić się, nad tym jak odbudować na nowo życie towarzyskie. Być może w trakcie trwania małżeństwa mieliście znajomych, którzy w głównej mierze byli znajomymi męża? Jeśli tak, to zastanów się jak odbudować relacje z osobami, z którymi straciłaś kontakt oraz otwórz się na nowe znajomości. Postaraj się wypełnić aktywnie swój dzień. Zadbaj o czas na aktywność fizyczną oraz realizację swoich pasji i hobby. Taka aktywność nie tylko zapełni czas, ale również poprawi twoje samopoczucie. Wypełnij plan dnia po brzegi, dzięki temu coraz rzadziej będziesz odczuwać pustkę po stracie. Skup się na teraźniejszym życiu i zadbaj o siebie.

Jak poradzić sobie po rozwodzie – pomoc psychoterapeuty?

Kiedy należy skorzystać z pomocy psychoterapeuty? Z takiej pomocy może skorzystać każdy, kto doświadcza trudnych chwil związanych z rozwodem. Terapeuta pomoże zrozumieć oraz nazwać swoje emocje, a dzięki temu będzie prościej sobie z nimi poradzić. Psychoterapeuta skupi się na udzieleniu właściwego wsparcia oraz pomoże zamknąć pacjentowi rozdział z życia związany z małżeństwem. Jest to ważne szczególnie dla tych, którzy nie potrafią pogodzić się z rozstaniem i mimo rozwodu, wciąż żyją nadzieją, że związek z byłym współmałżonkiem można jeszcze odbudować. Pomoc psychoterapeutyczna okaże się niezbędna również dla tych, którzy z powodu rozstania popadli w depresję. Odbudowanie poczucia własnej wartości oraz odzyskanie równowagi emocjonalnej może być niezwykle ciężkie w takich przypadkach. Specjalistyczna pomoc psychologiczna pomoże podnieść się pogrążonemu w rozpaczy.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy prowadzą sesje z osobami zmagającymi się z ciężkimi emocjami po rozwodzie. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.