Westerny i filmy sensacyjne z lat 90-tych przyzwyczaiły nas do mężczyzn, którzy są posępni a ich twarz nie wyraża żadnych emocji. Mężczyźni z dawnych lat nie płaczą i nie przeżywają radości, są zimni i zdystansowani. Robią co należy i odjeżdżają w siną dal. Mężczyźni ci, są samotni. Nie potrafią budować relacji, są agresywni i wybuchowi, cierpią zapijając smutki butelką whisky (lub innym mocnym alkoholem). Takiemu mężczyźnie ciężko jest żyć i ciężko jest z nim żyć. Dzisiaj też zdarzają się mężczyźni funkcjonujący w podobny sposób. By być serdecznym, prawdziwym, budującym autentyczne relacje mężczyzną warto wyrażać emocje. Łatwo zaobserwować, że nie jest możliwe budowanie satysfakcjonujących relacji bez tej umiejętności. Właściwe wyrażanie emocji i budowanie związków z innymi ludźmi to bardzo ważny element spełnionego i szczęśliwego życia.

Dlaczego mężczyznom tak trudno wyrażać emocje?

Wielu współczesnych mężczyzn, szczególnie tych dojrzałych, w sile wieku, ma problemy z niewyrażaniem emocji. Nie potrafią mówić o swoich emocjach.

Wychowani przez zaborczych i agresywnych ojców lub przez ojców, których nie było (bo to oni jako mali chłopcy mieli reprezentować mężczyznę w domu) często mieli powiedziane – „zachowuj się jak mężczyzna” czyli nie wyrażaj emocji, „nie becz, nie jesteś baba” czyli stłum swoje uczucie smutku; nic o nim nie mów, „bądź twardy” czyli schowaj wszystkie swoje uczucia za maską agresji. I w taki sposób nauczyli się funkcjonować.

A później od swoich partnerek czy żon słyszeli:

Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Jak rozmawiać o emocjach?

Jak nauczyć się wyrażać emocje, by poczuć się pewniej z samym sobą i budować satysfakcjonujące związki z innymi ludźmi? Szczególnie z tymi najbliższymi.

Nazywanie emocji nie jest jakąś niewykonalną sztuką, magią, którą opanowali tylko nieliczni. Jest realną i dostępną dla wszystkich umiejętnością. Z tą umiejętnością jest trochę tak jak z matematyką. Jedni umieją ją lepiej inni trochę gorzej ale każdy kto chce, może się jej nauczyć. Nie każdy będzie profesorem ale każdy może nauczyć się jak używać jej w codziennym życiu. Jeśli ma się dobrego nauczyciela jest łatwiej, choć można też uczyć się samodzielnie.

Nazywanie emocji jest umiejętnością, której należy nauczyć się w dzieciństwie. Jeśli nie dokonało się to w dzieciństwie warto spróbować to nadrobić później. Można uczyć się wyrażania emocji w towarzystwie doświadczonego psychoterapeuty.

Psychoterapia i uczenie się wyrażania emocji to tak jak wędrówka w góry w której obok idzie doświadczony przewodnik. Mówi on co zabrać ze sobą, który szlak jest odpowiedni dla początkującego a który jest dla zaawansowanych piechurów. Idzie się samodzielnie ale w trudnych chwilach jest obok ktoś doświadczony, kto udzieli wskazówek. Turysta wybiera drogę ale przewodnik czuwa, by droga była bezpieczna.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak nauczyć się wyrażać emocje?

Jeżeli ktoś chce uczyć się tego samodzielnie to powinien wzbudzić w sobie motywację. Od tego należy zacząć. Należy wzbudzić w sobie pragnienie i potrzebę.

Warto pomyśleć jak by to było, gdyby można było nauczyć się, wyrażać emocje. Jak wyglądałoby wtedy życie? Jak zmieniłyby się wtedy relacje?

Można poczuć realne korzyści, można je zwizualizować.

W momencie gdy uczucia są już uświadomione można je badać a następnie wyrażać. Co się wtedy dzieje? Co uświadamia sobie psychika?

Czy emocje w konkretny sposób wpływają na komfort życia? Czy coś się zmienia, ułatwia lub utrudnia, co się wydarza? Małymi krokami należy iść do przodu.

Nie należy się poddawać gdy pojawią się trudności. Nie należy rezygnować gdy okaże się, że nie wszyscy widzą zmianę lub nie są zadowoleni z efektów. Trzeba pogłębiać swoje umiejętności i próbować dalej. Początki zwykle bywają trudne. Z czasem pojawi się zmiana. Z czasem zobaczą ją też inni.

Jeśli jednak trudno jest samemu, warto poszukać wsparcia

Nie jest to łatwe zadanie gdy chce się to robić samodzielnie. Bez doświadczenia trudno spojrzeć na siebie z zewnątrz, obiektywnie ocenić swoje postępowanie. Samemu trudno zrozumieć dlaczego taki sposób funkcjonowania powoduje takie a nie inne konsekwencje. Nie wiadomo co można zrobić i najważniejsze jak to zrobić! Samemu łatwo się pogubić. Trudno jest być obiektywnym sędzią w swojej sprawie.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają osobom mającym trudności z nie wyrażaniem emocji. Wyrażania emocji można się nauczyć. Potrzeba tylko wsparcia i doświadczonego przewodnika. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.