Psychoterapia dla osób pozostających w związku jest idealnym rozwiązaniem w momencie przechodzenia kryzysu w relacji. Różnego rodzaju konflikty, mogą pojawić się na każdym etapie związku. Gdy para nie potrafi sama rozwiązać problemów, a ich intensywność narasta, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, jaką jest psychoterapia dla par.
Spis treści
Terapia małżeńska – psychoterapia dla par
Związek dwojga ludzi, każdego dnia narażony jest na różnego rodzaju problemy, nieporozumienia oraz konflikty. Z miłości do partnera staramy się sprawnie rozwiązywać napotkane trudności. Niestety nie zawsze jest to, taki proste. Brak należytej komunikacji pomiędzy partnerami, stres, zmęczenie i problemy dnia codziennego, nie sprzyjają budowaniu właściwej relacji. Kiedy dwie kochające się osoby nie potrafią przez dłuższy czas dojść do porozumienia to znak, że warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psychoterapia dla par i małżeństw ma bardzo dużą skuteczność w ratowaniu związków, które z różnych przyczyn przechodzą kryzys. Bez względu na to, jaki jest powód konfliktów, zgłoszenie się do psychoterapeuty o wsparcie i pomoc, jest oznaką chęci do walki o związek. Partnerzy, zgadzając się na podjęcie psychoterapii wciąż wierzą w to, że ich związek można naprawić. Nie jest to w żadnym wypadku oznaka bezsilności i poddania się.
Psychoterapeuta pomoże parze rozpocząć walkę z problemami i zakończyć walkę, jaką partnerzy toczą sami z sobą. Znalezienie punktu wspólnego jest kluczowe, zwłaszcza wtedy, gdy partnerzy są przekonani o swoich racjach. Psychoterapia małżeństw i par polega na rozmowach, w których uczestniczą partnerzy oraz terapeuta par. Podczas regularnych spotkań z psychoterapeutą porusza się tematy, które są źródłem nieporozumień i piętrzących się problemów. Wspólnie z psychologiem pary starają się zdefiniować trudności, jakie pojawiły się w ich relacji, a także w jakich obszarach występują.
Ważne jest znalezienie wspólnych celów spotkań, aby każdy miał taką samą motywację do uczęszczania. Zdarza się, że cele są rozbieżne – jeden partner chce się rozstać a drugi walczyć o relację. W takiej sytuacji niemożliwe jest ustalenie wspólnego celu.
Psycholog dla par – kiedy jest potrzebny?
Wiele małżeństw i par przeżywających problemy zastanawia się, kiedy jest właściwy moment na zwrócenie się o pomoc do psychologa dla par. Otóż każdy moment jest dobry. Jeśli w związku pojawiają się problemy, z którymi para nie potrafi sobie poradzić, warto nie odwlekać wizyty u psychologa. Przeciąganie w czasie problemów może jedynie prowadzić do ich nawarstwiania się. Im szybciej para zdecyduje się udać do psychologa, jest szansa, że tym szybciej uda się jej uporać z dokuczającymi problemami.
Każdego dnia może dojść do kłótni i nieporozumień pomiędzy dwojgiem kochających się osób. Nieporozumienia często są wynikiem odmiennych poglądów. Kiedy w małżeństwie lub w związku dwojga osób zaczyna zawodzić komunikacja, pojawiają się negatywne emocje, z którymi czasem ciężko jest sobie poradzić. Jeśli kłótnie i konflikty stały się codziennością, warto udać się do psychologa z tym problemem. Pary zgłaszające się do psychologa dla par muszą liczyć się z tym, że jego rolą nie jest opowiedzenie się po którejś ze stron i wskazania partnera, który ‘ma rację’. Terapeuta dla małżeństw i par pomoże spojrzeć na problem z obiektywnej strony.
Psycholog małżeński – kiedy małżeństwo przechodzi kryzys
Trudności w związku mogą być powodowane różnymi wydarzeniami, które same w sobie są źródłem radości. Mowa tu o sytuacjach takich, jak narodziny dziecka, zmiana pracy czy miejsca zamieszkanie. Niestety wiele par przeżywa kryzys związany z problemami takimi, jak:
- zmiana warunków życiowych na gorsze
- zdrada (w tym zdrada emocjonalna)
- odczuwanie samotności w związku
- doświadczanie przemocy fizycznej
- bezpłodność
- utrata dziecka lub bliskiej osoby
- częste zmiany nastrojów
- rutyna, brak wspólnych zainteresowań
- uzależnienie od drugiej osoby (psychiczne, finansowe)
- złe stosunki z teściami
To tylko nieliczne z powodów, które mogą przyczynić się do powstania poważnego kryzysu w małżeństwie i związkach. Psychoterapia dla par często potrzebna jest w związkach, które są połączeniem różnych narodowości czy wyznań. Nasza narodowość często wpływa na nasze myślenie o relacji oraz nakierowuje nasze oczekiwania wobec siebie i partnera. Czasem podczas terapii okazuje się, że partner ma wobec nas zupełnie inne oczekiwania, niż wydawało się nam pierwotnie. Wówczas terapeuta skupia się na tym, aby między innymi zrozumieć kontekst społeczny, w jakim funkcjonuje związek. Może też zwrócić uwagę na różnicę pozycji czy przywilejów w obrębie tej samej relacji, z jakich zasobów własnych i wynikających z relacji można czerpać dla jej dobra i rozwoju. Wspólna rozmowa o obawach oraz uczuciach, które pojawiają podczas sesji, tworzą okazję do otwierania się przed sobą. Może to sprawić, że obie osoby poczują się bliżej.
Na sesje terapeutyczne bardzo często zgłaszają się pary, które borykają się z dylematem: rozstać się czy pozostać w związku. Wówczas w procesie terapeutycznym skupiamy się przede wszystkim na tym, co te osoby łączy, a co dzieli. W wielu przypadkach wpływa to na zmianę kierunku rozwoju związku oraz charakteru wzajemnych oczekiwań. Bywa też, że podczas terapii dla par zadaniem terapeuty jest wsparcie w zakresie wyrażenia uczuć i reakcji, które związane są z rozstaniem. Wtedy terapeuta stanowi wsparcie u par kończących swój związek i staje się niejako mediatorem w tej sytuacji, przy uzgadnianiu np. opieki nad dzieckiem, czy podziałem majątku.
Rolą psychoterapeuty jest wskazanie i uświadomienie problemu, z jakim mierzy się związek, zaproponowanie rozwiązań, zachęcenie do skoncentrowania się na tym, aby wspólnymi siłami para mogła sobie z nim poradzić. Terapia dla par skupia się przede wszystkim na rozwoju relacji jako całości. Czasem jednak istnieje potrzeba również indywidualnych spotkań z terapeutą, co również proponujemy partnerom. Każda reakcja, która zaburza funkcjonowanie związku, jest sytuacją, w której warto skorzystać z pomocy specjalisty.
Psychoterapia par Warszawa – jak wygląda psychoterapia?
Wiele par zastanawia się, jak wygląda psychoterapia i na co trzeba się przygotować. Dla większości osób jest to stresujące wydarzenie. Warto zatem dowiedzieć się jak w teorii wygląda psychoterapia małżeństw i par. Przed rozpoczęciem psychoterapii par, psycholog przeprowadza wywiad z partnerami. Takie działania pozwalają specjaliście ustalić źródło problemów. Jak już wcześniej wspomniano czynników mogących wpłynąć na pojawienie się i rozwój kryzysu w związku jest bardzo wiele.
Jeśli psychoterapeuta uzna, że to właśnie psychoterapia małżeńska będzie najlepszą formą pomocy dla danego związku, następuje omówienie szczegółów odnośnie spotkań. Para ustala wspólnie z terapeutą ich częstotliwość, czas trwania, a także oczekiwany terminu zakończenia psychoterapii. W zależności od nurtu, w jakim pracuje terapeuta, zwykle ustala się także z małżonkami cel psychoterapii małżeńskiej. Zależy on od oczekiwań konkretnej pary oraz możliwości. Ważne również jest zbadanie motywacji obu osób.
Psychoterapia małżeństw i par polega zwykle na rozmowie między partnerami, która jest moderowana przez psychoterapeutę w taki sposób, by oboje mieli możliwość wyrażenia swoich potrzeb, i oczekiwań. Psychoterapeuta dba również o zachowanie swobody wypowiedzi i tego, by partnerzy nie przerywali sobie nawzajem. Psychoterapeuta nie staje po stronie żadnego z partnerów i nie ocenia swoich pacjentów.
Terapia dla par – razem, a jednak oddzielnie
Podczas przeprowadzanego wywiadu psychoterapeuta może uznać, że problemu w funkcjonowaniu związku wynikają z przykrych, często traumatycznych doświadczeń jednego z partnerów. Wówczas rozwiązaniem będzie prowadzenie psychoterapii indywidualnej i udzielenie pomocy, dzięki której jeden z partnerów będzie mógł rozprawić się z demonami z przeszłości, tak by nie odciskały one piętna w teraźniejszym życiu.
Psychoterapeuci prowadzący psychoterapię par, czasem decydują się na spotkania indywidualne. Dzieje się tak w przypadkach, gdy jedną osobę coś blokuje, przed udziałem w sesjach, lub gdy terapeuta podejrzewa jednego z partnerów o nieczyste intencje bądź ukrywanie czegoś.
Terapia par – cele psychoterapii
Wiele osób, które zgłasza się na terapię małżeńską, czuje silną potrzebę rozmawiania na temat przyczyny problemu oraz odnalezienie winnego całej sytuacji. Odkrywanie przyczyn jest ważną częścią terapii małżeńskiej, ale nie jest to najważniejsze. Z perspektywy terapeuty znacznie bardziej cenne jest ulepszenie wzajemnej komunikacji. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć potrzeby, zarówno nasze własne, jak i partnera. Stwarza to możliwość do zaspokajania ich i słuchania drugiej strony. Psychoterapeuta pomaga znaleźć rozwiązania powstałych problemów. Staje się niejako przewodnikiem pary, która stara się naprawić swój związek. Poradnia małżeńska jest miejscem, w którym można się tego nauczyć oraz zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia, jeśli nie są one korzystne dla związku.
Terapia małżeńska Warszawa i Szczecin
Psychoterapia dla małżeństw i par w PsychoCare skierowana jest do relacji formalnych i nie formalnych, zarówno hetero jak i homoseksualnych. Posiadamy wielu specjalistów, którzy pomogą przejść ścieżkę terapii. Wiemy, jak ważne jest odpowiednie dopasowanie terapeuty, dlatego oferujemy bezpłatne konsultacje podczas, których pomożemy dopasować najbardziej odpowiedniego specjalistę. Czas trwania terapii małżeńskiej jest przeważnie, znacznie krótszy, niż terapii indywidualnej.
Osoby zainteresowane naprawą relacji w swoim związku zostaną skierowane do osoby, która posiada doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii małżeńskiej oraz psychoterapii par. Rodzaj psychoterapii będzie dobrany według indywidualnych potrzeb i oczekiwań obojga partnerów. Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia małżeńska będzie dla Twojego małżeństwa odpowiednia- zachęcamy do kontaktu. Zgłaszając się do naszego ośrodka, wykwalifikowany specjalista oceni, czy taka forma pomocy jest potrzebna. Może się też okazać, że jedna z osób potrzebuje dodatkowego wsparcia w formie psychoterapii indywidualnej. Decyzja o podjęciu psychoterapii małżeńskiej może być pierwszym krokiem do szczęśliwego związku.
Jeśli szukasz psychoterapii dla małżeństw i par w Warszawie, serdecznie zapraszamy do kontaktu z jednym z naszych ośrodków. Nasze centra znajdują się w kilku dogodnych punktach na mapie stolicy.
Można nas znaleźć w takich lokalizacjach:
- Warszawa Centrum: ulica Mokotowska oraz ulica Kopernika
- Ursynów
- Wilanów
- Mokotów
- Gocław
Jedno z naszych centrów znajduje się także w centrum miasta Szczecin.
Osoby zainteresowane naprawą relacji w swoim związku zostaną skierowane do osoby, która posiada doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii małżeńskiej oraz psychoterapii par. Rodzaj psychoterapii będzie dobrany według indywidualnych potrzeb i oczekiwań obojga małżonków.
Jeśli zastanawiasz się, czy psychoterapia małżeńska będzie dla Twojego małżeństwa odpowiednia- zachęcamy do kontaktu. Zgłaszając się do naszego ośrodka, wykwalifikowany specjalista oceni czy taka forma pomocy jest potrzebna. Może się też okazać, że jedna z osób potrzebuje dodatkowego wsparcie w formie psychoterapii indywidualnej. Decyzja o podjęciu psychoterapii małżeńskiej może być pierwszym krokiem do szczęśliwego związku.
W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają parom rozwiązać ich problemy. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.