Zaburzenia nastroju to jedne z najczęściej spotykanych problemów natury psychicznej. Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń tego typu jest depresja, charakteryzująca się nadmiernym smutkiem oraz obniżeniem dobrego samopoczucia. Jednak zaburzenia nastroju to nie tylko smutek wywołany jego obniżeniem. Wśród zaburzeń nastroju znajdziemy uczucie dezorientacji, nadmiernej euforii, oraz huśtawki emocjonalnej. Czym tak naprawdę są zaburzenia nastroju? Jakie są ich podstawowe rodzaje? Jak poradzić sobie z zaburzeniami nastroju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w tym artykule. 

Czy to już zaburzenia nastroju?

Zaburzenia nastroju są czymś więcej niż tylko naturalnymi wahaniami naszego humoru. Każdy dzień może być emocjonalną huśtawką, szczególnie jeśli dzieją się w nim ważne rzeczy. Przykładowo, jednego dnia dobrze zdany egzamin lub uzyskanie awansu w pracy mogą sprawić, że poczujemy się wyjątkowo dobrze, pełni szczęścia i optymizmu. Natomiast innego dnia, gdy pojawią się kłopoty w związku, popsuje się auto w drodze na ważne spotkanie lub stracimy pieniądze, nasz nastrój zdecydowanie opadnie. Będziemy przygnębieni i smutni. To są normalne i zupełnie naturalne wahania nastroju, które zmieniają się w ciągu dnia. Jednakże, kiedy to nastrój zaczyna wpływać na codzienne aktywności i społeczne relacje, można podejrzewać, że dana osoba cierpi na zaburzenia nastroju. Zaburzenia nastroju mogą negatywnie wpłynąć zarówno na życie zawodowe, jak i personalne. Szacuje się, że mogą one dotyczyć nawet 20% populacji. Najczęściej występującym zaburzeniem nastroju jest depresja. Jednak jest dobra wiadomość: leczenie zaburzeń nastroju jest możliwe!

Czym są zaburzenia nastroju?

Zaburzenia nastroju charakteryzują się poważnymi zmianami nastroju, wpływającymi na zakłócanie naszego codziennego dnia. Istnieje wiele różnych podtypów zaburzeń nastroju, jednak można wyróżnić trzy główne: depresyjne, maniakalne i dwubiegunowe. Zaburzenia nastroju o typie depresyjnym charakteryzują się obniżonym nastrojem, smutkiem i przygnębieniem. Podniesiony poziom nastroju jest specyficzny dla zaburzeń nazywanych manią oraz hipomanią. Natomiast gwałtowne cykle zmian pomiędzy tymi dwoma rodzajami nastroju mogą wskazywać na zaburzenie dwubiegunowe. Dodatkowo każde z tych zaburzeń nastroju może występować w różnym nasileniu. Przykładowo, dystymia jest lżejszą formą depresji, za to cyklotymia jest rozpoznawana jako zaburzenie podobne, jednak znacznie łagodniejsze niż choroba afektywno-dwubiegunowa.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Zaburzenia nastroju: depresja

Cierpiąc na depresję, poczucie przygnębienia, beznadziei i smutku może wpływać na całe nasze funkcjonowanie. Istnieją różne odmiany depresji, jednak większość z nich charakteryzuje się zmianami w zakresie nastroju, myślenia, snu, zachowania oraz wagi. Często wymienianym objawem jest apatia, utrata zainteresowania rzeczami, które do tej pory były ważne, wahania nastroju i ogólne poczucie smutku. Utrata apetytu lub wręcz przeciwnie, jego wzrost, również może być jednym z symptomów choroby. Dodatkowo w poważniejszych formach depresji, możliwe jest pojawienie się myśli samobójczych. W przypadku zaburzeń nastroju, to właśnie depresja – obniżenie nastroju, jest najczęściej spotykanym zaburzeniem. Statystycznie kobiety są bardziej narażone na zachorowanie na depresję, niż mężczyźni. Depresję możemy klasyfikować jako pojedynczy epizod depresyjny lub, jako chorobę nawracającą. Ze względu na rodzaj stanów bezpośrednio związanych z nastrojem, możemy wyróżnić:

U osób chorujących na depresję zauważa się objawy takie, jak:

Zaburzenia nastroju: mania

Mania charakteryzuje się wysokim poziomem energii oraz nastroju. Często pojawia się uczucie euforii, które jednak jest odmienne od naturalnego stanu euforycznego. Stan manii wyróżnia się słabą oceną sytuacji, impulsywnością, obniżonym zapotrzebowaniem na sen, słowotokiem i podejmowaniem decyzji pod wpływem impulsu. Osoby borykające się z zaburzeniem nastroju typu mania, mogą:

Zaburzenia nastroju: zmienny nastrój

Zaburzenia nastroju typu zmiennego charakteryzują się występowaniem obu wymienionych wyżej grup. Chory z depresji powoli przechodzi w stan manii, a późnej wyciszenia. Jest to zaburzenie nastroju, nazywane również choroba afektywną dwubiegunową. 

Zaburzenia nastroju: adaptacyjne

O zaburzeniach adaptacyjnych możemy mówić w przypadku osób, które w związku ze zmianą sytuacji życiowej borykają się z problemami depresyjno lękowymi. Zaburzenia adaptacyjne może wywołać śmierć bliskiej osoby, utrata majątku, pracy czy destabilizacją oraz brakiem poczucia bezpieczeństwa związanego z wybuchem pandemii. 

Zaburzenia nastroju: Przyczyny powstawania

Co odpowiada za powstawanie zaburzeń nastroju? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jednak wymienia się zarówno czynniki biologiczne, jak i środowiskowe. Historia rodzinna, w której pojawiały się zaburzenia psychiczne, może zwiększać ryzyko ich wystąpienia w kolejnych pokoleniach. Traumatyczne wydarzenia życiowe również mogą przyczynić się do powstania tego rodzaju zaburzeń. Według badań oraz obserwacji WHO przeprowadzonych w 2020 roku, depresja może znaleźć się na liście głównych przyczyn zgonów. Widzimy więc, jak poważnym zaburzeniem nastroju jest ta choroba. Poza czynnikami biologicznymi oraz środowiskowymi przyczyniającymi się do rozwoju zaburzeń nastroju, możemy wymienić najróżniejsze wydarzenia z naszego życia, które jako źródło nadmiernego stresu przyczyniają się do pojawienia tego typu zaburzeń. Może to być śmierć bliskiej osoby, choroba krewnego, rozwód, utrata pracy a tym samym środków do życia, zmiana miejsca zamieszkania itp. Lekarze zauważają, że regularne stosowanie niektórych leków może stać się przyczyną pojawienia się afektywnych zaburzeń nastroju. 

W niektórych wypadkach winę za pojawienie się zaburzeń nastroju ponoszą hormony. Wahania hormonów, które powodowane są chorobami np. niedoczynnością tarczycy lub naturalnymi zmianami zachodzącymi w naszym organizmie – menopauza, mogą mieć bezpośredni wpływ na nasz nastrój. Wśród przyczyn pojawienia się zaburzeń nastroju warto również wymienić nadużywanie alkoholu oraz środków psychoaktywnych. 

Zaburzenia nastroju leczenie

Leczenie zaburzeń nastroju jest uzależnione od ich rodzaju. Zwykle terapia oparta jest na połączeniu psychoterapii z farmakologią. Leczenie zaburzeń nastroju jest długoterminowe, gdyż nawet podejmując prawidłowe kroki, objawy mogą nawracać. Dzieje się tak np. w przypadku pojawienia się trudności życiowych, losowych wydarzeniach, które mogą wpłynąć na nasz nastrój. Jednakże leczenie zaburzeń nastroju jest możliwe, jak i konieczne. Specjalista oceni, po wstępnym wywiadzie, jaki rodzaj zaburzenia występuje u nas. Bardzo istotna jest psychoedukacja w leczeniu zaburzeń nastroju. Wiedza na temat własnego problemu i sposobach radzenia sobie z nim wyposaża pacjenta w narzędzia potrzebne do radzenia sobie w życiu.

Leczenie zaburzeń nastroju wymaga zwykle udziału w psychoterapii. Psychoterapia integracyjna i poznawczo-behawioralna są wskazywane, jako najbardziej skuteczne w leczeniu zaburzeń nastroju. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.