Czy to już zaburzenia nastroju?

Zaburzenia nastroju są czymś więcej niż tylko naturalnymi wahaniami naszego humoru. Każdy dzień może być emocjonalną huśtawką, szczególnie, jeśli dzieją się w nim ważne rzeczy. Przykładowo, jednego dnia dobrze zdany egzamin lub uzyskanie awansu w pracy mogą sprawić, że poczujemy się wyjątkowo dobrze, pełni szczęścia i optymizmu. Natomiast innego dnia, gdy pojawią się kłopoty w związku, popsuje się auto w drodze na ważne spotkanie lub stracimy pieniądze, nasz nastrój zdecydowanie opadnie. Będziemy przygnębieni i smutni. To są normalne i zupełnie naturalne wahania nastroju, które zmieniają się w ciągu dnia. Jednakże, kiedy to nastrój zaczyna wpływać na codzienne aktywności i społeczne relacje, można podejrzewać, że dana osoba cierpi na zaburzenia nastroju.  Zaburzenia nastroju mogą negatywnie wpłynąć zarówno na życie zawodowe, jak i personalne. Szacuje się, że mogą one dotyczyć nawet 20% populacji. Najczęściej występującym zaburzeniem nastroju jest depresja. Jednak jest dobra wiadomość: leczenie zaburzeń nastroju jest możliwe!

Czym są zaburzenia nastroju?

Zaburzenia nastroju charakteryzują się poważnymi zmianami nastroju, wpływającymi na zakłócanie naszego codziennego dnia. Istnieje wiele różnych podtypów zaburzeń nastroju, jednak można wyróżnić trzy główne: depresyjne, maniakalne i dwubiegunowe. Zaburzenia nastroju o typie depresyjnym charakteryzują się obniżonym nastrojem, smutkiem i przygnębieniem. Podniesiony poziom nastroju jest specyficzny dla zaburzeń nazywanych manią oraz hipomanią. Natomiast gwałtowne cykle zmian pomiędzy tymi dwoma rodzajami nastroju mogą wskazywać na zaburzenie dwubiegunowe. Dodatkowo, każde z tych zaburzeń nastroju może występować w różnym nasileniu. Przykładowo, dystymia jest lżejszą formą depresji, za to cyklotymia jest rozpoznawana jako zaburzenie podobne, jednak znacznie łagodniejsze niż choroba afektywno-dwubiegunowa. 

Zaburzenia nastroju: depresji

Cierpiąc na depresję, poczucie przygnębienia, beznadziei i smutku może wpływać na całe nasze funkcjonowanie. Istnieją różne odmiany depresji, jednak większość z nich charakteryzuje się zmianami w zakresie nastroju, myślenia, snu, zachowania oraz wagi. Często wymienianym objawem jest apatia, utrata zainteresowania rzeczami, które do tej pory były ważne, wahania nastroju i ogólne poczucie smutku. Utrata apetytu lub wręcz przeciwnie, jego wzrost, również może być jednym z symptomów choroby. Dodatkowo, w poważniejszych formach depresji, możliwe jest pojawienie się myśli samobójczych. 

Zaburzenia nastroju: mania

Mania charakteryzuje się wysokim poziomem energii oraz nastroju. Często pojawia się uczucie euforii, które jednak jest odmienne od naturalnego stanu euforycznego. Stan manii wyróżnia się słabą oceną sytuacji, impulsywnością, obniżonym zapotrzebowaniem na sen, słowotokiem i podejmowaniem decyzji pod wpływem impulsu. 

Zaburzenia nastroju: Przyczyny powstawania

Co odpowiada za powstawanie zaburzeń nastroju? Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, jednak wymienia się zarówno czynniki biologiczne, jak i środowiskowe. Historia rodzinna, w której pojawiały się zaburzenia psychiczne, może zwiększać ryzyko ich wystąpienia w kolejnych pokoleniach. Traumatyczne wydarzenia życiowe również mogą przyczynić się do powstania tego rodzaju zaburzeń.  

Zaburzenia nastroju leczenie

Leczenie zaburzeń nastroju jest uzależnione od ich rodzaju. Zwykle terapia oparta jest na połączeniu psychoterapii z farmakologią. Zwykle leczenie zaburzeń nastroju jest długoterminowe, gdyż nawet podejmując prawidłowe kroki, objawy mogą nawracać. Dzieje się tak np. w przypadku pojawienia się trudności życiowych, losowych wydarzeniach, które mogą wpłynąć na nasz nastrój. Jednakże leczenie zaburzeń nastroju jest możliwe, jak i konieczne. Specjalista oceni, po wstępnym wywiadzie, jaki rodzaj zaburzenia występuje u nas. Bardzo istotna jest psychoedukacja w leczeniu zaburzeń nastroju. Wiedza na temat własnego problemu i sposobach radzenia sobie z nim wyposaża pacjenta w narzędzia potrzebne do radzenia sobie w życiu. Leczenie zaburzeń nastroju wymaga zwykle udziału w psychoterapii. Psychoterapia integracyjna i poznawczo-behawioralna są wskazywane jako najbardziej skuteczne w leczeniu zaburzeń nastroju. 

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.