Zaburzenia seksualne dotyczą grupy problemów, które mogą pojawić się w każdej fazie związku seksualnego. Wpływają negatywnie na odczuwanie przyjemności przez jedną lub obie osoby w związku.
Badania wskazują, że problem na tle seksualnym są bardzo powszechne (szacuje się, że dotyczą około 43 procent kobiet oraz 31 procent mężczyzn). Mimo to, wiele osób borykających się z problemami natury seksualnej ma duży kłopot z szukaniem pomocy u specjalisty.
Seksuolog lub psycholog są w stanie pomóc w przypadku wielu zaburzeń, dlatego warto mówić o swoich problemach, by nie cierpieć w milczeniu.
Zaburzenia na tle seksualnym nie powinny być niczym wstydliwym. Seks i kontakty fizyczne są ważną częścią relacji z partnerem, a także wpływają na poczucie własnej wartości.
Odmawiając sobie dostępu do tej sfery życia, tylko z powodu poczucia wstydu i zakorzenionych w nas uprzedzeń odnośnie tego, że „o sprawach intymnych się nie rozmawia”, skazujemy się na niepotrzebne cierpienia.
Psycholog oraz seksuolog są profesjonalistami, którzy codziennie słyszą różne historie, z pewnością nie powinniśmy się obawiać bycia „wyśmianym”.
Nikt też nie potraktuje naszego problemu pobłażliwie. Wszystko, co stanowi przeszkodę do satysfakcjonującego pożycia, jest istotną częścią naszej historii, którą dzielimy się z profesjonalistą. Seksuolog ma za zadanie nam pomóc pokonać dany problem.
Kogo dotyczą zaburzenia seksualne?
Zaburzenia seksualne mogą dotyczyć osób w każdym wieku, jednak częściej zdarzają się wśród osób powyżej czterdziestego roku życia. Dzieje się to z uwagi na inne problemy zdrowotne, które często łączą się z zaburzeniami na tle seksualnym.
Jakie są objawy zaburzeń na tle seksualnym?
Wśród mężczyzn, najczęściej występujące zaburzenia seksualne to problemy z erekcją (niezdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu). Często przyczyną konsultacji jest nieobecna lub opóźniona ejakulacja pomimo adekwatnej stymulacji seksualnej. Problem stanowi często także niezdolność do kontroli czasu ejakulacji (przedwczesny lub opóźniony wytrysk).
U kobiet, najpowszechniejszym zaburzeniem jest niezdolność do osiągnięcia orgazmu. Innymi problemami są suchość pochwy, niezdolność do rozluźnienia mięśni pochwy na tyle, by doszło do stosunku. Wśród obu płci powszechne są zmiany w obrębie odczuwania pożądania (spadek libido/popędu) oraz ból podczas stosunku.
Co powoduje zaburzenia na tle seksualnym?
Zaburzenia na tle seksualnym – przyczyny i leczenie
Zaburzenia na tle seksualnym mogą pojawiać się z wielu powodów.
Fizyczne:
Wiele chorób może wpływać na naszą seksualność. Można między innymi wyróżnić cukrzycę, kłopoty z układem krążeniowym, sercem, neurologiczne zaburzenia, zmiany hormonalne, chroniczne choroby takie jak niewydolność nerek, alkoholizm lub uzależnienie od narkotyków. Dodatkowo, skutki uboczne przyjmowania niektórych grup leków (np. leki z grupy antydepresantów) mogą wpływać na funkcjonowanie seksualne.
Psychologiczne:
Psychologiczne powody występowania zaburzeń na tle seksualnym to między innymi: stresujące wydarzenia, tryb życia sprzyjający rozwojowi zaburzeń lękowych, obawy przed ośmieszeniem się przed partnerem/partnerką (gdy według naszej opinii nie sprostamy oczekiwaniom drugiej osoby), problemy w relacji i związku, depresja, poczucie winy, trudności w obszarze samooceny i poczucia własnej wartości, traumy wywołane przez trudne doświadczenia w poprzednich związkach.
Większość zaburzeń na tle seksualnym może być skutecznie wyleczona poprzez odkrycie i zajęcie się problemami, które je wywołują – np. trudnościami w relacji, stanami lękowymi lub konfliktami emocjonalnymi. Leczenie może opierać się na kilku kategoriach:
Farmakologia:
Jeśli przyczyną zaburzeń są zmiany hormonalne, mogą one zostać wyleczone przy pomocy przyjmowania odpowiedniej dawki hormonów. Dzięki temu możliwe jest wyrównanie gospodarki hormonalnej i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania seksualnego. Leki typu Viagra mogą natomiast pomóc w przypadku problemów z krążeniem wpływających na kłopoty ze wzwodem.
Seks terapia:
Prowadzona przez seksuologa lub psychoterapeutę par. Często zdarza się, że seksuolog jest również doświadczonym terapeutą relacji. Dzięki temu może pomóc w odbudowie bliskości między partnerami, co bezpośrednio przełoży się na poprawę pożycia seksualnego i eliminację trudności. Seksuolog udziela także praktycznych wskazówek, jak na nowo rozbudzić pożądanie oraz jak dawać sobie nawzajem satysfakcję.
Terapie behawioralne:
Różnorodne techniki terapeutyczne, które wpływają na ogólną poprawę jakości życia, co pośrednio oddziałuje na sferę seksualną.
Psychoterapia:
Spotkania z doświadczonym psychoterapeutą mogą pomóc osobom, które w przeszłości doświadczyły traum na tle seksualnym. Praca nad stanami lękowymi, poczuciem winy oraz niską samooceną może znacząco poprawić jakość życia seksualnego.
Edukacja i komunikacja:
Edukacja seksualna wspiera osoby zmagające się z lękami i barierami w obszarze seksualności. Otwarty dialog z partnerem o potrzebach i oczekiwaniach często ma działanie terapeutyczne, zmniejsza napięcie i wzmacnia bliskość w relacji.