Czym są zaburzenia psychosomatyczne?

Jest to określenie na realne fizyczne symptomy choroby odczuwane w ciele. W tym przypadku ból jest wywoływany przez organiczne czynniki, takie jak uszkodzenie ciała lub infekcja. Natomiast symptomy  mają swoje podłoże w psychice i emocjach. Inny spotykany termin określenia tych zaburzeń to zaburzenia psychofizjologiczne. Zaburzenia psychosomatyczne często wynikają z emocjonalnego stresu. Depresja oraz inne problemy psychiczne mogą przyczyniać się do rozwoju tych zaburzeń. W rzeczywistości, fizyczne symptomy zaburzeń psychosomatycznych są jak najbardziej realne i wymagają niezwłocznego podjęcia leczenia. 

 Dlaczego ludzie na nie chorują?

Jako główne czynniki odpowiedzialne za zaburzenia psychosomatyczne określa się sytuacje stresujące. Wiele badaczy mówi także o roli czynników społecznych, a także typie osobowości, środowisku rodzinnym oraz ogólnej sytuacji życiowej. Można wyróżnić trzy teorie, które mówią o przyczynach powstawania zaburzeń psychosomatycznych. Jedna z nich oparta jest na teorii, że przewlekły stres osłabia cały organizm, co skutkuje objawami bólowymi. Druga zakłada, że zaburzenia psychosomatyczne są spowodowane sytuacjami stresowymi występującymi na co dzień. Przyczyniają się one do rozwoju niektórych chorób (np. układu oddechowego czy chorób neurologicznych). Ostatnia teoria, która jest obecnie uznawana za najbardziej prawdopodobną, określa połączenie przewlekłego stresu z predyspozycjami fizjologicznymi jako główne czynniki rozwoju zaburzeń psychosomatycznych.

Zaburzenia psychosomatyczne- diagnozowanie

Objawy zaburzeń psychosomatycznych są często trudne do zdiagnozowania, gdyż osoba ich doświadczająca sama nie zdaje sobie sprawy z przyczyny swoich dolegliwości. Często są to tłumione emocje, uczucia, problemy i obawy, których nie chcemy lub nie umiemy dostrzec. U dzieci np. silny stres w szkole może się objawiać silnymi bólami brzucha.  Ważne jest, by diagnozą zajął się profesjonalista, np. psycholog lub psychiatra. 

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Objawy

Do głównych objawów zaburzeń psychosomatycznych należą:

Zaburzenia psychosomatyczne mogą wpływać na rozwój zaburzeń wielu układów ciała: 

Zaburzenia psychosomatyczne mogą także przyczynić się do zaburzeń snu, odżywiania, a także Część specjalistów wskazuje także z nich jako „winowajców” rozwoju takich chorób jak cukrzyca, nowotwory, migreny. Sygnały ciała wysyłane z powodu stresu mogą różnić się także ze względu na płeć. U kobiet częściej zauważalne są objawy zmęczenia, irytacji, utrzymywania wody w organizmie i zmiany w cyklu menstruacyjnym. U mężczyzn natomiast częściej zauważa się bóle w klatce piersiowej, nadciśnienie i zmiany w obrębie popędu seksualnego. 

Zaburzenia psychosomatyczne leczenie

Leczenie zaburzeń psychosomatycznych jest trudne, szczególnie jeśli pacjent nie może uświadomić sobie, że jego objawy są związane z psychiką. Większość pacjentów cierpiących na zaburzenia psychosomatyczne otrzymuje leczenie objawowe, w związku z czym jest to nawracające zaburzenie. Spora część osób ma (niesłusznie) opory przed skorzystaniem z pomocy specjalisty (psychologa lub psychoterapeuty). W przypadku zaburzeń psychosomatycznych najważniejszą częścią procesu leczenia jest odblokowanie emocjonalne. Psychoterapia może się okazać niezbędna. Jest to zwykle długotrwały proces terapeutyczny, którego rezultaty mogą być widoczne w większości przypadków dopiero po kilku miesiącach.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają osobom cierpiącym z powodu zaburzeń psychosomatycznych. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie. 

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.