Przemoc w rodzinie, czyli przemoc domowa, nie jest wyłącznie fizycznym znęcaniem się nad innym członkiem rodziny. Przemocą jest także dręczenie psychiczne, wykorzystywanie seksualne, a także ekonomiczne. Najczęściej ofiarami przemocy domowej są kobiety. Często z powodu poczucia wstydu oraz bezradności, a także ze strachu, nie kończą toksycznej relacji z partnerem. Według ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie: „Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób będących członkami rodziny, a w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.”

Rodzaje przemocy domowej

Przemoc domowa może dotyczyć wielu aspektów naszego życia. W jaki konkretny sposób może objawiać się przemoc w relacji? Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane typy przemocy w rodzinie. 

Przemoc ekonomiczna

Przemoc ekonomiczna może być jednym z rodzajów przemocy domowej. Ekonomiczna przemoc w rodzinie ma na celu przejęcie kontroli nad partnerką w aspekcie zasobów finansowych. Dotyczy to zarówno pieniędzy, jak i innych wartościowych dóbr materialnych. Może objawiać się poprzez odbieranie całości sumy zarobionych pieniędzy lub ich częściowe wydzielanie. Przemocą ekonomiczną może także być przymuszanie do zaciągania kredytów oraz pożyczek.

Przemoc domowa to także ograniczanie możliwości pójścia do pracy. Ma to na celu pełną kontrolę finansową, by pozostać jedynym żywicielem rodziny. Tym samym partner przemocowy sprawuje pełną kontrolę nad finansami domowymi. Choć wydzielanie pieniędzy żonie może być tematem żartów, to nie jest to zabawny temat. Zwłaszcza, gdy kobieta dostaje wydzieloną niską sumę pieniędzy, która ma starczyć na opłaty i wyżywienie na cały miesiąc.

Przemoc seksualna w rodzinie

W jaki sposób dochodzi do przemocy seksualnej w relacji? Przemoc seksualna wiąże się nie tylko z wymuszeniem siłą stosunku intymnego na partnerze. Przemocą seksualną nazywa się również seksistowskie komentarze, w stosunku do partnera. Przykre uwagi i docinki mogą pojawiać się w towarzystwie innych osób, lub w sytuacjach intymnych. Przemocą seksualną jest również nakłanianie do rozpoczęcia pożycia seksualnego z osobą trzecią, niezaprzestanie stosunku mimo bólu oraz nakłanianie do rozpoczęcia pożycia, które nie podoba się partnerce np. seks analny. Ciągłe nakłanianie do jakiejkolwiek formy pożycia intymnego, jest przemocą seksualną. Niektóre kobiety potrafią stanowczo odmówić, inne ulegają wbrew swojej woli i z obawy, że partner zaspokoi swoje pragnienia z kimś innym. W rezultacie stają się ofiarami przemocy seksualnej i nadużyć

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Przemoc domowa – Mity

Jednym z najbardziej popularnych mitów krążących na temat przemocy domowej jest obarczanie winą za przemoc alkoholu lub narkotyków. Alkohol nie jest powodem przemocy domowej. Środki odurzające mogą jedynie wzmagać agresję u osoby stosującej przemoc lub wpływać na jej częstsze pojawianie się. Jednak nie są wymówką do stosowania przemocy domowej. Wiele osób spożywa alkohol, nie stosując przemocy wobec partnera. To osoba, która jest agresywna, jest odpowiedzialna za swoje czyny wobec innych, a nie alkohol czy inne używki. 

Innym popularnym mitem odnośnie przemocy w rodzinie jest oskarżanie kobiety o to, że „na własne życzenie” pozostaje w przemocowym związku. Wiele czynników może wpływać na trwanie w związku, w którym jest przemoc domowa. Główne czynniki to strach o swoje życie, o niezależność finansową, o brak wsparcia z zewnątrz. Ofiary przemocy domowej potrzebują wsparcia, a nie oceny i wzmacniania poczucia winy. Jak poradzić sobie z przemocą w rodzinie? Ofiara przemocy przede wszystkim wymaga pomocy psychologa, który nie tylko zwróci uwagę na problem, ale również pomoże w jego rozwiązaniu. 

Przemoc w rodzinie – pomoc

Pomoc psychologiczna oraz psychoterapeutyczna są jednymi z koniecznych kroków w sytuacji doświadczania przemocy domowej. Przemoc w rodzinie zwykle pozostawia ślad w psychice, zmieniając myślenie i wpływając tym samym na zachowanie. Przemoc domowa dotyka zarówno ofiarę bezpośrednią (zwykle kobietę), jak i dzieci, które zwykle są obserwatorami. Psychoterapia będzie pomocna w odbudowie poczucia własnej wartości, wiary w siebie oraz sprawczości. Zaburzenia lękowe, PTSD, a także depresja są zaburzeniami, które mogą pojawić się u ofiar przemocy domowej. Podjęcie leczenia, w tym psychoterapii, pomoże w powrocie do normalnego życia. Wsparcie psychologa dla osób doświadczających przemocy jest pomocą, dzięki której rodzina może odzyskać równowagę emocjonalną i rozpocząć nowe życie, uwalniając się od oprawcy. Zachęcamy do kontaktu z PsychoCare oraz umówienie wizyty z doświadczonym specjalistą w tym obszarze problemowym. Ofiary przemocy mogą mieć pewność, że w gabinecie nie będą oceniane. Mogą również liczyć na pełną dyskrecję. 

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają ofiarom przemocy. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.