Fobia społeczna zaliczana jest do grupy zaburzeń lękowych. Lęk pojawia się w momencie pojawienia się innych osób w bliskim otoczeniu chorego. Fobia społeczna wpływa na obniżenie komfortu życia sprawiając, że nawet najprostsze czynności stają się nie do wykonania z powodu paraliżującego lęku. Pierwsze sygnały świadczące o rozwijaniu się fobii społecznej, można dostrzec już w dzieciństwie. W jaki sposób objawia się fobia społeczna? Co przyczynia się do jej rozwoju? Czy leczenie fobii jest możliwe? Analiza tego artykułu pozwoli nam zdobyć odpowiedzi na te pytania, oraz dowiemy się, jak pokonać strach przed ludźmi.

Czym jest fobia społeczna?

Fobia społeczna to zaburzenia lękowe charakteryzujące się występowaniem lęku przy specyficznych lub czasem przy wszystkich sytuacjach społecznych. Objawiają się lękiem i dyskomfortem dotyczącym bycia wyśmianym, zawstydzonym, poniżonym i odrzuconym w sytuacji społecznej. Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń. Lęk przed ludźmi jest fobią zaliczaną do zaburzeń nerwicowych. Osoby cierpiące z powodu fobii społecznej są narażone na silny, często przewlekły stres.

Ludzie dotknięci tym zaburzeniem starają się unikać wszelkich sytuacji społecznych lub podchodzą do nich z wielkim lękiem. Uczucia te mogą nasilać się nawet na samą myśl o wszelkich społecznych kontaktach. Często łączy się z fizycznymi objawami. Osoba dotknięta fobią społeczną zwykle jest przekonana, że objawy zostaną zauważone przez innych i jeszcze bardziej się skompromituje w ich oczach. Strach ten powoduje trudności w codziennym funkcjonowaniu i utrzymuje się powyżej 6 miesięcy.

Zaburzenia lękowe mogą pojawiać się w sytuacjach takich jak:

Warto zwrócić uwagę na fakt, że przykre objawy fobii społecznej, nie ustępują w trakcie trwania sytuacji doprowadzającej do pojawienia się lęku. Dopóki kontakty społeczne nie ustąpią, chory boryka się z objawami fobii. Może to wpływać na obniżenie komfortu życia, trudność w zawieraniu znajomości, a co za tym idzie z założeniem rodziny. Problemy pojawiają się również na gruncie zawodowym.

Fobia społeczna – objawy

Objawy fobii społecznej to m.in.:

Fizyczne objawy:

Typowe przykłady to ogromny lęk przed wystąpieniami publicznymi, poznawaniem nowych ludzi lub piciem czy też jedzeniem w miejscu publicznym. Osoby cierpiące z powodu fobii społecznej, bardzo często borykają się również z problemem depresji, uzależnień, lub innych typów fobii.

Objawy fobii społecznej u dzieci mogą sprowadzić się do nagłych wybuchów płaczu oraz histerii. Dzieci cierpiące z powodu fobii są lękliwe w towarzystwie innych osób i mogą niechętnie zabierać głos w towarzystwie obcych osób, lub całkowicie przestać mówić. Objawem fobii społecznej u dzieci może być też niechęć do oddzielenia od rodzica.

Uczucie lęku, a fobia społeczna

Lęk nie zawsze jest niepożądaną reakcją organizmu. Uczucie lęku i strachu jest zupełnie naturalne, gdy pojawia się w sytuacjach, które mogą pośrednio lub bezpośrednio stwarzać zagrożenie. Naturalne uczucie lęku nie ma jednak nic wspólnego ze stanami lękowymi dotyczącymi zaburzeń na tle psychicznym. Lęk przed kontaktami z innymi ludźmi nie jest czymś naturalnym. Tego rodzaju lęk sprawia, że dana osoba odczuwa wiele nieprzyjemnych objawów, które realnie wpływają na obniżenie komfortu życia. Lęk, który pojawia się u cierpiących z powodu fobii społecznej, pojawia się nie na skutek zagrożenia, lecz wyobrażeń danej osoby o pojawieniu się niebezpieczeństwa. Poziom strachu, lęku i uczucia niepokoju zazwyczaj są nieproporcjonalne do sytuacji, w jakiej osoba się znalazła. Co ciekawe lęk w wypadku osoby chorej może pojawić się już podczas samego myślenia o sytuacji, w której dochodzi do interakcji z innymi ludźmi.

Przyczyny fobii społecznej

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na wystąpienie fobii społecznej. Badania nie wykazały jednak ścisłych przyczyn pojawienia się tego zaburzenia lękowego. Zwraca się uwagę na czynniki biologiczne, dotyczące bezpośrednio funkcjonowanie mózgu. Związek ten wykazano na podstawie wpływu niektórych leków działających na neuroprzekaźniki w mózgu, na redukcję lęku i stresu. Wykazano także, że nadaktywność ciała migdałowatego ma bezpośredni związek z odczuwaniem emocji, takich jak lęk i strach.

Ryzyko pojawienia się i rozwinięcia się fobii społecznej, jest większe w przypadku osób, które w najbliższej rodzinie mają osoby cierpiące z powodu fobii społecznej. To z kolei zwraca uwagę na genetyczne przyczyny fobii społecznej. Wśród kolejnych czynników wpływających na rozwój tej fobii, znajdziemy aspekty psychologiczne. Zwrócimy w tym wypadku na wiek dziecięcy oraz nastoletni. Dzieci i młodzież, które są piętnowane, wyśmiewane i odrzucone przez swoich rówieśników, są bardziej narażone na rozwój i wystąpienie zaburzeń lękowych. Nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę, ale nadopiekuńczość względem dziecka jest jednym z czynników, mogącym przyczynić się do rozwoju tego rodzaju lęku w dorosłym życiu pociechy. Ten nieprawidłowy wzorzec wychowania sprawia, że dziecko nie ma możliwości nauki prawidłowych wzorców postępowania oraz zachowań, co w dorosłym życiu może stać się przyczyną pojawienia się zaburzeń lękowych.

Ryzyko związane z pojawieniem się fobii społecznej, może być również związane z osobowością danej osoby oraz z przeżytymi traumami w wieku młodzieńczym. Nasza przeszłość może mieć duży wpływ na lęk przed kontaktami z innymi ludźmi.

Fobia społeczna leczenie

Fobie społeczne leczy się głównie za pomocą psychoterapii. Pomaga ona w złagodzeniu objawów lęku w przypadku kontaktów z innymi. Psychoterapeuta pomaga w ustaleniu przyczyn lęku, a następnie pracuje z nami nad zmianą szkodliwego sposobu myślenia. Korzystne w przypadku fobii społecznej będzie także podjęcie psychoterapii grupowej, która będzie jednocześnie uczyła, w jaki sposób powinny odbywać się relacje międzyludzkie. Dzięki temu pacjentowi będzie łatwiej zauważyć własne problemy. Dostrzeże także, że wiele osób ma podobne trudności w komunikacji, a także nauczy się, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach. Warto także podejmować wysiłek, by przełamywać swój strach przed kontaktami z innymi. Drobne sukcesy będą stopniowo udowodniać, że nasz lęk nie był uzasadniony. Jednakże, w wielu przypadkach podjęcie psychoterapii jest koniecznością. Możliwe jest także włączenie leczenia farmakologicznego. Ma ono na celu głównie zmniejszenie objawów fizycznych, występujących w przypadku fobii społecznej. Fobia społeczna, czyli strach przed ludźmi – leczenie jest możliwe, jednak wymagać będzie wysiłku ze strony pacjenta i odbywania regularnych spotkań z terapeutą.

Leczenie fobii społecznej online

W wypadku osób cierpiących z powodu fobii społecznej, bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z psychoterapii online. Czasem lęk przed kontaktami z innymi ludźmi jest tak duży, że chory rezygnuje z podjęcia leczenia. Woli cierpieć w ukryciu, niż narażać się na niepotrzebne spotkania z innymi. Taki rodzaj psychoterapii z całą pewnością zaoszczędzi pacjentowi stresu związanego z wyjściem z domu i wejściem w interakcje z innymi ludźmi, które mogą przecież prowadzić do pojawienia się ataku paniki. W trakcie trwania terapii, pacjent może zmienić formę spotkań na stacjonarne. Wymagać to będzie jednak czasu i pracy włożonej w zajęcia z psychoterapeutą. Chęć zmiany formy spotkań, będzie oznaczał dla pacjenta bardzo duży postem w pracy nad opanowaniem swojego lęku. Na stronie internetowej PsychoCare można znaleźć listę osób pracujących online właśnie w tym obszarze problemowym. Nie pozwól by, strach przed ludźmi zdominował twoje życie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.