Fonoholizm to uzależnienie behawioralne polegające na patologicznym używaniu telefonu komórkowego. Tego rodzaju uzależnienie może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Skutki fonoholizmu mogą powodować problemy ze snem, z koncentracją i symptomy świadczące o ogólnym przemęczeniu organizmu. Fonoholizm może prowadzić do rozwoju chorób o podłożu psychicznym takich jak depresja. Z powodu fonoholizmu cierpią dzieci i dorośli w różnym wieku. Co przyczynia się do rozwoju problemu? W jaki sposób objawia się fonoholizm? Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z uzależnieniem?

Fonoholizm definicja

Czym jest fonoholizm? Fonoholizm to nic innego, jak uzależnienie od telefonu komórkowego (smartfona). Jest nałóg należący do uzależnień behawioralnych. Niektórzy są zdania, że fonoholizm można śmiało zaliczyć do grona chorób cywilizacyjnych. W ostatnim czasie fonoholizm stał się ogromnym, wciąż rosnącym problemem. Na uzależnienie od telefonu są narażone dzieci i osoby dorosłe w różnym wieku. Wszystko dlatego, że dzisiejsze telefony komórkowe są wyposażone w wiele dodatkowych funkcji, a nie tylko możliwość wykonywania połączeń. Dostęp do internetu, aparat fotograficzny, gry i różnego rodzaju aplikacje, mogą się okazać istnym pochłaniaczem czasu.

W dzisiejszych czasach życie bez telefonu mogłoby okazać się bardzo ciężkie. Jest on nam niezbędny do szybkiego i sprawnego załatwienia licznych spraw. Wielu z nas płaci telefonem w sklepie, oraz używa elektronicznego portfela. Za pomocą telefonu komórkowego można zrobić również zakupy. Jak zatem odróżnić zdrowe użytkowanie telefonu komórkowego od uzależnienia od niego? Granica nie jest do końca oczywista. Choć używanie telefonu komórkowego możne znacznie ułatwić życie, to stanowi również bardzo poważne zagrożenie. Zbyt intensywne oraz niewłaściwe korzystanie ze smartfona, może prowadzić do fonoholizmu, czyli uzależnienia od telefonu.

Uzależnienie od telefonu – objawy

Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu? Jakie objawy świadczą o fonoholizmie? Jak już wcześniej wspomniano, wskazanie granicy pomiędzy rozsądnym korzystaniem z telefonu komórkowego, a uzależnieniem nie jest proste. Jeśli podejrzewamy wystąpienie uzależnienia od telefonu u kogoś bliskiego, warto zwrócić uwagę na pewne zachowania, które stanowią objawy uzależnienia od telefonu.

Objawy uzależnienia od telefonu:

Uzależnienie od telefonu jest bardzo realnym zagrożeniem, które może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Nadmierne korzystanie z telefon tylko pozornie jest nieszkodliwe. Szczególnie niebezpiecznym jest fakt, że osoba uzależniona kompletnie nie zdaje sobie sprawy z pojawienia się nałogu.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Przyczyny uzależnienia od telefonu komórkowego

Przyczyn prowadzących do pojawienia się uzależnienia od telefonu komórkowego wśród dzieci i dorosłych może być naprawdę wiele. Wśród nich znajdziemy:

Skutki uzależnienia od telefonu komórkowego

Skutki fonoholizmu są groźne zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Niewłaściwe, nadmierne korzystanie z telefonu komórkowego może przyczynić się również do pogorszenia kontaktów z rodziną i przyjaciółmi.

Skutki fonoholizmu:

Uzależnienia od telefonu – leczenie

Czy fonoholizm można leczyć? Można, a nawet trzeba leczyć. Pojawia się w takim razie kolejne pytanie. Jak pokonać uzależnienie od telefonu? Stopniowo. Walka z uzależnieniem polega na podjęciu długotrwałych działań. Nałóg nie pojawił się z dnia na dzień, i nie zniknie też od razu. Wypracowanie zdrowych nawyków, które zastąpią złe, wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Właśnie dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest uzmysłowienie osobie uzależnionej, że ma problem, z którym powinna walczyć. Ogromną rolę odgrywa w tym wypadku szczera rozmowa. Osoba, uzależniona od telefonu stopniowo traci zainteresowanie różnymi hobby oraz aktywnością fizyczną. Warto wyrwać osobę tkwiącą w wirtualnym świecie  smartfona, organizując aktywne spędzanie czasu najlepiej na świeżym powietrzu.

Jeśli problem fonoholizmu dotyczy dzieci lub młodzieży, można ustalić normy czasowe, dotyczące korzystania z telefonu. Tego rodzaju zasady sprawią, że młody człowiek nie będzie zatracał się bez końca w wirtualnym świecie. Rodzice powinni podejmować starania mające na celu zainteresowanie dziecka hobby niezwiązanym z elektronicznym światem, oraz aktywnością fizyczną. Co robić w wypadku, gdy powyższe rady nie okazały cię skuteczne? Jeśli objawy uzależnienia od telefonu komórkowego dalej się utrzymują, warto rozważyć opcję skorzystania z pomocy specjalisty. Bierna postawa wobec uzależnienia może prowadzić do jego pogłębienia się.

Osobie cierpiącej z powodu fonoholizmu pomocy udzieli psychoterapeuta. Pomoc specjalisty okazuje się niezbędna zwłaszcza wtedy, gdy początki rozwijającego się uzależnienia zostaną niezauważone. W przypadku fonoholizmu jest to bardzo częste zjawisko, przede wszystkim ze względu

na brak wyraźnej granicy pomiędzy zwyczajnym korzystaniem z telefonu, a uzależnieniem. Psychoterapeuta pomoże ustalić przyczynę, która doprowadziła do rozwinięcia się uzależnienia oraz pomoże pokonać trudności i dokonać niezbędnych w życiu pacjenta zmian. Czas trwania leczenia uwarunkowany jest od stopnia uzależnienia, zaangażowania pacjenta w walkę z nałogiem, oraz od wsparcia najbliższych osób.

Fonoholizm – jak się ustrzec?

Czy można obronić się przed uzależnieniem od telefonu, podczas gdy każdego dnia jesteśmy niemal zmuszeni do korzystania z niego? Jest kilka cennych rad, które pozwolą nam korzystać z telefonu komórkowego w zdrowy sposób. Przede wszystkim warto nałożyć sobie pewnego rodzaju ograniczenia, związane z korzystaniem ze smartfona. Jeśli samokontrola okazuje się problematyczna, można skorzystać z aplikacji monitorujących czas spędzania przed ekranem telefonu. Mądrym posunięciem będzie wprowadzenie zasad, według których cała rodzina nie korzysta z telefonu podczas spożywania posiłków, spędzania czasu w grodzie rodziny oraz tuż przed zaśnięciem. Tego rodzaju zasady powinny być wprowadzone przede wszystkim do życia młodych osób, które przejawiają większe tendencje do popadnięcia w nałóg. Ryzyko uzależnienia się od telefonu z pewnością będzie mniejsze, gdy w odpowiedzialny sposób będziemy korzystać z tego urządzenia. Fonoholizm to niebezpieczne i podstępne uzależnienie, z którym może spotkać się każdy z nas.

Zapraszamy na pierwszą bezpłatną konsultację, podczas której pomożemy Ci  dobrać najbardziej odpowiedniego specjalistę.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 Komentarz

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.