Czym jest asertywność?

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich postaw, uczuć, a przede wszystkim własnego zdania. Jest jedną z kluczowych zdolności, w które powinien być wyposażony każdy człowiek. Umiejętne odmawianie odbywa się w sposób kulturalny i nieagresywny, a równocześnie stanowczy. Przede wszystkim odmawiając, druga strona nie powinna mieć wątpliwości co do naszych intencji. Jest to trudna sztuka. Asertywność w pracy, w domu oraz w towarzystwie- czy można się tego nauczyć? Dobra wiadomość: tak!

Kompetencji społecznych, czyli umiejętność funkcjonowania i efektywnej komunikacji z innymi, uczymy są przede wszystkim w okresie dzieciństwa i dorastania. Jeśli w dorosłym życiu nie potrafimy prawidłowo zareagować np. na uwagi ze strony współpracowników czy też szefa, oznacza to, że na pewnym etapie nauki asertywności coś poszło nie tak. Brak zdolności do wyrażenia swojej opinii w sposób adekwatny do sytuacji, może przeradzać się w problemy dotyczące codziennych aktywności. To prowadzi do nieadekwatne reagowanie na różne życiowe sytuacje. W konsekwencji jest to pierwszym krokiem do poczucia bycia „przegranym”. Człowiek na każdym etapie rozwoju czuje się bardziej spełniony i zadowolony z siebie, gdy umie jasno wyrazić swoje stanowisko, staje w obronie swoich poglądów, a także ma poczucie bycia zrozumianym.

Asertywność opiera się w głównej mierze na pewności siebie, zatem warto spojrzeć na ten temat z szerszej perspektywy. Asertywność jest umiejętnością, która może i powinna być rozwijana. Nie rodzimy się ze zdolnościami do asertywnych działań, jest to nabywana cecha, zarówno w czasie obserwacji, jak i podejmując aktywne działania.

Co można uzyskać, biorąc udział w treningu asertywności?

– pogłębienie wiedzy, co to znaczy być sobą
– jak rozpoznać, gdy ktoś wywiera na nas presję, naciska na zmianę zdania
– nauka odmawiania
– czym jest asertywność w pracy i w relacji
– podbudowanie pewności siebie: dlaczego warto dzielić się swoimi mocnymi stronami, a przede wszystkim je znać
– techniki dbania o swoje zdanie

Jak wygląda trening wzmacniający asertywność w pracy?

Treningi asertywności są formą edukacji, która wyposaża w potrzebne nam narzędzia do budowania poczucia własnej wartości. Asertywność jest nam potrzebna wszędzie, jednak asertywność w pracy jest niezbędna, by nasza kariera rozkwitła. Nikt z nas nie chce być ocenianym jako obcesowy i niewychowany, jednak każdy marzy, by jego zdanie było ważne. Treningi asertywności w pracy pomogą tego dokonać. Treningi mają aktywną formę. W czasie spotkania odbędzie się wiele praktycznych ćwiczeń, gdyż wiedza zdobyta w taki sposób jest najłatwiej przyswajalna. Treningi asertywności w pracy mogą być przeprowadzane zarówno w firmach, jak i dla osób indywidualnych, chcących szkolić swoje kompetencje. Dzięki uniwersalności treningu, skorzystają z niego osoby na każdym szczeblu swojej kariery.

Zapraszamy również do skorzystanie z konsultacji psychologicznej  lub psychoterapii podczas, której również można rozwijać swoje umiejętności oraz odkryć przyczyny, przez które blokujemy się.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.