Czym jest lęk uogólniony?
Lęk uogólniony (GAD) to zaburzenie dotykające około 2% populacji. Poczucie lęku jest związane z niepokojem, zamartwianiem się czy też strachem. Może być ono łagodne lub zaawansowane. Każda osoba doświadcza poczucia lęku na przestrzeni swojego życia. Przykładowo, można odczuwać lęk przed pójściem na egzamin, czy też przed badaniem lekarskim lub rozmową o pracę. Wtedy lęk jest naturalną reakcją naszej psychiki na stresującą sytuację. Jednak dla niektórych ludzi kontrolowanie swoich zmartwień jest trudniejsze. Osoby, które cierpią na zespół lęku uogólnionego odczuwają duży i nieproporcjonalny do sytuacji strach. Dotyczy on wielu sytuacji z życia, związanych z różnymi jego aspektami. Może być związany ze zdrowiem, pieniędzmi, rodziną, jednakże nie wynika z konkretnej rzeczy czy problemu. Stan lęku uogólnionego występuje w życiu chorych stale. W przeciwieństwie do stresu związanego z realnymi problemami życiowymi, poczucie lęku nie opuszcza osoby go doświadczającej. Wpływa to na codzienne funkcjonowanie.
Lęk uogólniony – przyczyny
Przyczyny występowania zespołu lęku uogólnionego zwykle wynikają z kilku czynników. Większość specjalistów wymienia wśród główne z nich: biologiczne, genetyczne, społeczne oraz psychologiczne. Nagłe zmiany, które nie są zależne od danej osoby, mogą znacząco wpłynąć na jej stan psychiczny- np. rozwód, utrata pracy.
Zespół lęku uogółnionego – objawy
Jakie są objawy zespołu lęku uogólnionego? Przede wszystkim wpływa on na sposób myślenia danej osoby, jednakże występują także inne objawy.
Do objawów lęku uogólnionego zaliczają się:
– nierealistyczne spojrzenie na problemy
– zamartwianie się
– stała irytacja
– napięcie mięśni
– bóle głowy
– trudności z koncentracją
– nudności
– stałe poczucie zmęczenia
– ogólna nerwowość
-stałe wyczerpanie
– problemy ze snem
Często zmartwienia wynikające z GAD dotyczą podstawowych spraw, takich jak obowiązki zawodowe czy też życie rodzinne. Zespół lęku uogólnionego może wpływać nawet drobne rzeczy, takie jak naprawa auta, sprzątanie domu czy też spotkania.
Lęk uogólniony – Leczenie
W leczeniu zespołu lęku uogólnionego często łączone są metody psychoterapeutyczne z farmakologią. Leki mogą pomóc w zmniejszeniu dokuczliwych objawów lęku uogólnionego. Natomiast psychoterapia trwale usprawni funkcjonowanie, poprzez zmianę szkodliwych utrwalonych wzorów i schematów myślenia.