Dziecko a potem dorastający, młody człowiek przeżywa szereg napięć i trudności. Próbuje sobie z nimi radzić. Uczy się poprzez doświadczanie a potem przez wprowadzanie korekty. Analizuje i wyciąga wnioski. Uczy się, jak sobie odpowiednio radzić w różnorakich sytuacjach. Zależy mu, by zachować swoją autonomię a jednocześnie odnaleźć się w grupie. Czasami jednak mało konstruktywne sposoby rozwiązywania trudności przeradzają się w zaburzenia zachowania. 

Czym są zaburzenia zachowania?

Zaburzenia zachowania to jedne z najczęstszych zaburzeń wieku dziecięcego, jakimi zajmuje się psychiatra dziecięcy. Dotyczą one 5-10% dzieci i 5-10% a nawet 24% nastolatków. Dlatego bardzo ważne jest, by wcześnie zdiagnozować problem i zająć się nim.

O zaburzeniach zachowania możemy mówić wtedy, gdy młody pacjent przejawia liczne, bardzo nasilone zachowania buntownicze i antyspołeczne. Nastolatki lub dzieci z zaburzeniami zachowania bywają mściwe, wykazują tendencję do celowego sprawiania przykrości innym ludziom, czasami bywają bardzo konfliktowe. Zaburzenia zachowania stanowią kompilację czynników społecznych, genetycznych oraz neurofizjologicznych.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak rozpoznać zaburzenia zachowania?

Artur Kołakowski wskazuje, aby w przypadku szukania pomocy psychologicznej dla dziecka z zaburzeniami zachowania, w szczególny sposób kierować się powtarzającymi się problemami w szkole, które w konsekwencji mogą doprowadzić do usunięcia dziecka ze szkoły lub zawieszenia go w prawach ucznia. Współwystępujące z tym jest zagrożenie dla innych osób, a także brak odpowiedniej reakcji na tego typu zachowania ze strony rodziców. 

Aby móc zdiagnozować zaburzenia zachowania, muszą zostać spełnione podstawowe kryteria powtarzającego się i utrwalonego wzorca zachowania, polegającego na naruszeniu podstawowych praw innych osób bądź norm i reguł społecznych. Poniższa lista zachowań będąca kryteriami diagnostycznymi, zawiera specyficzne zachowania, które muszą występować przynajmniej przez sześć miesięcy (uwaga: do spełnienia kryterium wystarczy choćby jednorazowe wystąpienie niektórych objawów wymienionych w poniższych punktach):

Należy pamiętać, aby diagnozowane zaburzenie nie spełniało kryteriów innych zaburzeń psychicznych. 

Jak pomóc?

W przypadku występowania zaburzeń zachowania rodzic bez wsparcia odpowiednich osób, nie będzie mógł poradzić sobie z zaburzeniem dziecka, dlatego potrzebna jest szybka specjalistyczna pomoc. Wsparcia będzie potrzebowało dziecko, rodzic a także cały system rodzinny.

Zaburzenia zachowania to złożony zespół różnorakich trudności, które utrudniają dziecku funkcjonowanie. Ważne jest, by w pomoc dziecku zaangażować jak najszersze spektrum osób, by byli to pedagodzy, psychologowie, a szczególnie by zaangażowali się rodzice. W przypadku przedłużających się trudności rodzic powinien skorzystać z pomocy doświadczonego psychoterapeuty. W przypadku trudności zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.