Krótkotrwałe epizody samotności i potrzeba odizolowania się przytrafia się praktycznie każdemu. Czasami jednak samotność przeradza się w niechciany i długotrwały stan zwany chroniczną (przewlekłą) samotnością. Chroniczna samotność to subiektywne odczucie wynikające z braku satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, w których, nie chodzi tylko o ilość relacji, ale także o ich jakość i głębię. Przewlekła samotność to negatywny stan, który może zwiększać ryzyko chorób serca i otyłości, a nawet może doprowadzić do dezintegracji osobowości. Samotność wpływa bardzo negatywnie na samoocenę i na samopoczucie. Towarzyszą im bowiem takie doświadczenia jak:
- nieufność wobec innych
- lęk
- wstyd
- poczucie niedopasowania społecznego
- alienacja
- izolacja społeczna
Wymienione wyżej odczucia wzmacniają podatność na zaburzenia psychiczne i depresję. Samotność sprzyja również różnym formom uzależnień, na przykład od alkoholu czy narkotyków, ale także od gier komputerowych czy mediów społecznościowych.
Samotność to bardzo trudne doświadczenie, które dotyka zarówno zdrowie psychiczne jak i fizyczne człowieka.
Spis treści
Jak poradzić sobie z samotnością?
Przewlekła samotność nie skończy się sama i nie zniknie. Należy podjąć konkretne decyzje i działania, by sobie z nią poradzić. Jest to wysiłek, który warto podjąć, by zadbać o swoje zdrowie i zatrzymać spiralę samotności.
Można podjąć następujące działania:
- warto poszukać grupy ludzi, którzy robią ciekawe rzeczy z pasją i dołączyć do nich,
- zamiast skupiać się na swoich trudnościach – warto zainwestować w samorozwój, na przykład przeczytanie ciekawej książki, naukę obcego języka lub trening,
- warto wyjść na spacer, pójść na siłownię lub wziąć udział w lokalnym wydarzeniu,
- czasami warto zacząć rozmowę z nieznajomym, czy odwiedzić dawnego kolegę lub koleżankę, spotkać się z osobami, z którymi kiedyś utrzymywaliśmy kontakt,
- należy spróbować zaprosić kogoś luba samemu zgodzić się na spacer lub wyjście na ciekawe wydarzenie,
- należy pamiętać, że nikt nie jest doskonały i nie ma ludzi idealnych,
- można także umówić się na wizytę w dobrym gabinecie psychoterapeutycznym np. zadzwonić do Psychocare i odbyć niezobowiązujące darmowe spotkanie z psychoterapeutą, który podpowie dalsze kroki.
Jak poradzić sobie z poczuciem osamotnienia?
Poczucie osamotnienia nie bierze się z braku kontaktów społecznych, lecz z tego, co dotknięte nim osoby sądzą na swój temat i jak się postrzegają. Dotknięte nim osoby są przekonane, że są niepełnowartościowe i wadliwe. W związku z tym nie zasługują ma uwagę i docenienie przez innych ludzi. Ma to duży związek z zaniżonym poczuciem własnej wartości i deprecjonującym poglądem na swój temat. Warto uświadomić sobie swoje ograniczenia i blokady, nazwać je i o nich porozmawiać.
Po uświadomieniu sobie swojego poczucia osamotnienia warto zacząć działać w taki sposób, by działając inaczej niż do tej pory wchodzić w relacje z innymi ludźmi. Można sprecyzować braki i próbować je zaspokajać.
W przypadku przedłużającego się poczucia osamotnienia warto sięgnąć po profesjonalną pomoc i zgłosić się do Psychocare, by z pomocą profesjonalisty podjąć pracę nad wychodzeniem ze stanu osamotnienia i izolacji.
W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają osobom zmagającym się z poczuciem osamotnienia. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.