Krótkotrwałe epizody samotności i potrzeba odizolowania się przytrafia się praktycznie każdemu. Czasami jednak samotność przeradza się w niechciany i długotrwały stan zwany chroniczną (przewlekłą) samotnością. Chroniczna samotność to subiektywne odczucie wynikające z braku satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi, w których, nie chodzi tylko o ilość relacji, ale także o ich jakość i głębię. Przewlekła samotność to negatywny stan, który może zwiększać ryzyko chorób serca i otyłości, a nawet może doprowadzić do dezintegracji osobowości. Samotność wpływa bardzo negatywnie na samoocenę i na samopoczucie. Towarzyszą im bowiem takie doświadczenia jak:

Wymienione wyżej odczucia wzmacniają podatność na zaburzenia psychiczne i depresję. Samotność sprzyja również różnym formom uzależnień, na przykład od alkoholu czy narkotyków, ale także od gier komputerowych czy mediów społecznościowych. 

Samotność to bardzo trudne doświadczenie, które dotyka zarówno zdrowie psychiczne jak i fizyczne człowieka.

Jak poradzić sobie z samotnością?

Przewlekła samotność nie skończy się sama i nie zniknie. Należy podjąć konkretne decyzje i działania, by sobie z nią poradzić. Jest to wysiłek, który warto podjąć, by zadbać o swoje zdrowie i zatrzymać spiralę samotności.

Można podjąć następujące działania:

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak poradzić sobie z poczuciem osamotnienia?

Poczucie osamotnienia nie bierze się z braku kontaktów społecznych, lecz z tego, co dotknięte nim osoby sądzą na swój temat i jak się postrzegają. Dotknięte nim osoby są przekonane, że są niepełnowartościowe i wadliwe. W związku z tym nie zasługują ma uwagę i docenienie przez innych ludzi. Ma to duży związek z zaniżonym poczuciem własnej wartości i deprecjonującym poglądem na swój temat. Warto uświadomić sobie swoje ograniczenia i blokady, nazwać je i o nich porozmawiać. 

Po uświadomieniu sobie swojego poczucia osamotnienia warto zacząć działać w taki sposób, by działając inaczej niż do tej pory wchodzić w relacje z innymi ludźmi. Można sprecyzować braki i próbować je zaspokajać.

W przypadku przedłużającego się poczucia osamotnienia warto sięgnąć po profesjonalną pomoc i zgłosić się do Psychocare, by z pomocą profesjonalisty podjąć pracę nad wychodzeniem ze stanu osamotnienia i izolacji. 

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają osobom zmagającym się z poczuciem osamotnienia. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.