Czym jest schizofrenia?

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, które zalicza się do grupy psychoz. Oznacza to, że charakteryzuje się stanami odmiennego odbioru, zaburzonego postrzegania oraz błędnego oceniania rzeczywistości. Schizofrenia objawia się głównie halucynacjami i omamami, a także wycofaniem emocjonalnym. Schizofrenia mylnie kojarzona jest z podwójną osobowością. Osoba cierpiąca na schizofrenię posiada jedną osobowość, a nazwa choroby oznacza rozdzielenie emocji od rozumu.

Na świecie żyje około 21 milionów ludzi ze schizofrenią. Według statystyk liczba osób chorych na schizofrenię w jednym okresie wynosi 5 przypadków na 1000 osób. Choroba ta częściej dotyka mężczyzn (140 mężczyzn na 100 kobiet). U mężczyzn schizofrenia uaktywnia się głównie w młodym wieku (15-24 lata), natomiast u kobiet występują dwa okresy, kiedy może zachorować. Jeden z nich występuje w okresie młodości (15-24 lata) oraz wieku dojrzałym (55-64 lata). 

Schizofrenia- dlaczego ludzie na nią chorują?

Nie można określić żadnego czynnika jako jednoznacznie i silnie wpływającego na rozwój schizofrenii. Naukowcy są w stanie potwierdzić związek niektórych z nich z powstawaniem schizofrenii. Zdecydowanie czynnik genetyczny określa się jako jeden z głównych. Czynniki społeczne, takie jak wychowanie, stanowią mniejszy procent w określeniu przyczyn zachorowania na schizofrenię. Istnieje także wiele hipotez, które wskazują różne czynniki jako odpowiedzialne za wywołanie tej choroby. Są to m.in. zaawansowany wiek ojca chorego, infekcje przebyte w trakcie ciąży, dzieci urodzone w miesiącach zimowych (ta hipoteza może wynikać z faktu, że drugi trymestr ciąży przypada na jesieni, czyli wtedy, gdy najwięcej osób choruje na grypę). Także miejsce zamieszkania może wpływać na schizofrenię- według badań, trzykrotnie większa liczba zachorowań ma miejsce w dużych miastach w porównaniu z mniejszymi miastami i wsiami. 

Schizofrenia- diagnozowanie

Schizofrenia jest bardzo złożoną chorobą. U części osób objawy pojawiają się nagle, a u innych stopniowo. Pierwszy epizod schizofrenii u większości chorych pojawia się pomiędzy 15 a 30 rokiem życia. Średnio w ciągu 3-4 miesięcy od pojawienia się objawów psychozy następuje podjęcie leczenia. 

Schizofrenia- objawy

Na przykład do głównych objawów schizofrenii należą :

Objawy schizofrenii można podzielić na trzy kategorie- pozytywne, negatywne i poznawcze. Inne objawy pozytywne można określić jako „dodatkowe” funkcje, np. dziwaczne, ekscentryczne zachowania. Objawy te stosunkowo łatwiej zaobserwować i dzięki temu zdiagnozować niż objawy negatywne, które mogą być mylnie powiązane z innymi zaburzeniami (np. z depresją  lub chorobą afektywną- dwubiegunową. Ponadto by móc zdiagnozować schizofrenię, objawy muszą utrzymywać się pół roku lub dłużej.

Schizofrenia leczenie

Leczenie schizofrenii zwykle nie będzie możliwe bez włączenia środków farmakologicznych. Zazwyczaj to leki są pierwszym krokiem do polepszenia stanu pacjenta. Ponadto schizofrenia leczenie jest procesem długoterminowym. Pacjent, który cierpi na schizofrenię, stosując odpowiednie środki, może normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Podjęcie psychoterapii jest istotne dla zrozumienia własnej choroby i jej objawów. Leczenie schizofrenii powinno być oparte na świadomości osoby na nią cierpiącej, że bez przyjmowania leków objawy niestety mogą wrócić. Psychoterapia integracyjna  oraz psychoterapia poznawczo-behawioralna  sprawdzą się jako część leczenia schizofrenii. Ważne jest również wsparcie ze strony bliskich osoby chorej. 

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.