Tarczyca pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Niestety pojawiające się problemy w jej funkcjonowaniu nie dają o sobie jednoznacznie znać. Objawy chorób tarczycy mogą być różnie interpretowane, a nawet mylnie wskazywać na rozwój innych chorób. Tarczyca a psychika – czy istnieje między nimi związek? Czy niedoczynność tarczycy ma objawy psychiczne? Nadczynność tarczycy – jak wpływa na psychikę? W tym artykule znajdziemy odpowiedź na te pytania oraz dowiemy się, jak zatroszczyć się o zdrowie naszej tarczycy.

Tarczyca i jej funkcja w organizmie

Tarczyca jest narządem umiejscowionym u podstawy szyi, bezpośrednio przylegając do tchawicy. Tarczyca w naszym organizmie odpowiada za produkcję trijodotyroniny T3 oraz tyroksyny T4. Hormony te biorą udział w regulacji metabolizmu organizmu ludzkiego, biorą udział w procesach termogenezy, czyli odpowiadają za utrzymanie właściwej temperatury naszego ciała. Hormony tarczycy umożliwiają również właściwy rozwój płodu. Od tarczycy zależy również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz procesy wzrostu. Wielu z nas spotkało się już z hormonem TSH, określanym jako tarczycowy. Hormon ten, choć wpływa na funkcjonowanie tarczycy, nie jest przez nią wydzielany. Za jego produkcje odpowiada przysadka mózgowa, która reguluje pracę tarczycy.

Choroby tarczycy

Nieprawidłowości w działaniu tarczycy pojawiają się na skutek wydzielania zbyt małej lub zbyt dużej ilości hormonów tego narządu. Wśród chorób tarczycy możemy wymienić:

Choroby tarczycy mogą być niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Właśnie dlatego należy wykonywać badania profilaktyczne i kontrolować poziom wydzielanych przez tarczycę hormonów.

Na czym polega niedoczynność tarczycy?

O niedoczynności tarczycy mówimy wtedy, gdy narząd ten wytwarza zbyt małą ilość hormonów. Przyczyn tego stanu możemy się dopatrywać na przykład na skutek zmian, które zachodzą w gruczole tarczowym, lub zaburzeń związanych z działaniem przysadki mózgowej. Jakie są charakterystyczne objawy choroby? Wymienimy je poniżej, warto zaznaczyć, że objawy chorobowe nie są jednoznaczne i mogą wskazywać na rozwój innych chorób.

Objawy niedoczynności tarczycy:

Nadczynność tarczycy może dawać również psychiczne objawy. Tarczyca a psychika mają ze sobą bardzo dużo wspólnego.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Niedoczynności tarczycy objawy psychiczne

Niedoczynność tarczycy – jak wpływa na psychikę? Jak już wspomniano na początku artykułu, tarczyca wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Choroby tarczycy mogą zatem dawać objawy wskazujące na problemy ze zdrowiem psychicznym. Na jakie psychologiczne objawy choroby warto zwrócić uwagę?

Objawy psychiczne choroby tarczycy:

Niedoczynność tarczycy leczona jest zazwyczaj farmakologicznie, przez wprowadzenie leku zwiększającego podaż L-tyroksyny. Regularne zażywanie leków pomaga ustabilizować poziom hormonów w organizmie i tym samym pozbyć się nieprzyjemnych objawów psychicznych. W wielu przypadkach zaleca się skorzystanie z psychoterapii.

Nadczynność tarczycy objawy psychiczne, czyli nadczynność tarczycy – jak wpływa na psychikę?

Przy nadczynności tarczycy objawy nie wskazują jednoznacznie na rozwój depresji.

Jak uchronić się przed chorobami tarczycy?

W jaki sposób można zadbać o swoją tarczycę i tym samym ustrzec się przed zaburzeniami w jej funkcjonowaniu? Każdy z nas może zatroszczyć się o swoją tarczycę i wcale nie jest to takie trudne!

Depresja w chorobach tarczycy – co robić?

Depresja może być przyczyną rozwoju chorób tarczycy, lub stanowić jeden z jej objawów. Zaburzenia depresyjne powodowane zaburzeniami hormonalnymi objawiają się płaczliwością, zmiennością nastroju, drażliwością oraz kłopotami ze snem. Jeśli lekarz ustali, że depresja spowodowana jest czynną chorobą tarczycy, należy wprowadzić leczenie farmakologiczne mające na celu uregulowanie poziomu hormonów. Pacjent, który stosuje leki na tarczycę, nie powinien w tym samym czasie przyjmować leków przeciwdepresyjnych, przeciwlękowych oraz uspokajających. Do leczenia depresji w chorobie tarczycy zaleca się psychoterapię. Leczenie tarczycy może sprawić, że niepokojące objawy depresji ustąpią, ale nie jest tak w każdym przypadku. Depresja jest wyniszczającą chorobą, która obniża jakość życia chorego w każdym jego aspekcie. Nie wolno lekceważyć tej choroby.

Wsparcie psychologiczne w leczeniu depresji może okazać się również niezbędne dla najbliższych osób chorego. Już kilka sesji u psychoterapeuty sprawi, że poczujemy się lepiej na duchu i będziemy wiedzieć, w jaki sposób można pomóc i wesprzeć chorego na depresję.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają pacjentom borykającym się z psychicznymi objawami chorób tarczycy. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.