W społeczeństwie nadal panuje wyobrażenie, że podczas psychoterapia psychodynamiczna leży się na kozetce w gabinecie Terapeuty? Czy to prawda? Skąd się to wzięło? Terapia psychodynamiczna wywodzi się z psychoanalizy. Freuda wszyscy znają. Ponieważ stworzył on sposób myślenia na temat zaburzeń psychicznych i metod pracy, którymi się leczy te zaburzenia. W klasycznej psychoanalizie pacjent leży na kozetce, a terapeuta siedzi na fotelu, który jest za głową pacjenta. Pozycje te nie są przypadkowe. Ich celem jest ograniczenie wpływu na pacjenta.

W trakcie sesji terapeutycznej pacjent mówi w dowolny sposób, to co przychodzi mu do głowy. Nieważne jest czy jest to logiczne, czy ma związek z problemem. Terapeuta ma za zadanie interpretacje wypowiedzi pacjenta. W interpretacjach tych można odnaleźć wiele zjawisk – wspomnienia, skojarzenia, fantazję, opór, przeniesienie i przeciwprzeniesienie. Przeniesienie polega na odtwarzaniu w relacji z terapeutą, ważnej relacji z inną osobą. Ponieważ mechanizm ten jest podstawą psychoterapia psychodynamicza.

Czym jest psychoterapia psychodynamiczna?

Psychoterapia psychodynamiczna

Psychoterapia psychodynamiczna koncentruje się wokół myślenia, że duża część procesów zachodzących w człowieku ma charakter nieświadomy. Ponadto u pacjenta zachodzi niedostosowanie funkcjonowania, które ma swój początek we wczesnym dzieciństwie. W trakcie procesu psychoterapii dąży się do uświadomienia sobie nieświadomych motywów w myśleniu, odczuwaniu, zachowaniu. Daje to możliwość pracy nad rozwinięciem umiejętności, które mają prowadzić do zmian w życiu człowieka.
W podejściu psychodynamicznym najważniejsza jest relacja terapeutyczna. Dynamika przeżyć zachodząca u obydwu stron procesu jest odtworzeniem relacji z ważnymi osobami w życiu pacjenta. W trakcie procesu, pacjent zaczyna „przenosić” uczucia na terapeutę, które w przeszłości towarzyszyły mu w relacji z kimś bliskim. Relacja z terapeutą ma korekcyjny charakter i prowadzi do trwałych zmian w strukturze osobowości pacjenta.

Na czym polega psychoterapia psychodynamiczna Warszawa?

Psychoterapia psychodynamiczna opiera się na zadzierzgnięciu silnej więzi z terapeutą. Taka relacja terapeutyczna należy do niezwykle intensywnych. Terapeuta podczas sesji z pacjentem obserwuje sposób poruszania się pacjenta, jego mimikę oraz mowę ciała. Podczas psychoterapii psychodynamicznej dla terapeuty są istotne różnego rodzaju mimowolne ruchy, które pojawiają się podczas rozmowy. Z całą pewnością psychoterapeuta dostrzeże nagłe drżenie kończyn czy powiek, które pojawiają się przy omawianiu danego tematu. Rozmowy poruszane przez terapeutę podczas sesji z pacjentem mogą dotyczyć najróżniejszych tematów. Pacjent również może wyjść z inicjatywą i zaproponować temat do rozmów. Na sesji terapeutycznej dochodzi do zjawiska przeniesienia. Wówczas pacjent okazuje terapeucie emocje, które tak naprawdę kieruje do innych ludzi. Terapeuta analizuje dokładnie to zjawisko, jak i drugie, pokrewne nazywane przeciwprzeniesieniem, polegającym na obserwacji emocji, które pojawiają się u terapeuty.

Psychoterapia psychodynamiczna pozwala przepracować i pobyć się nierozwiązanych sporów psychologicznych. Podczas terapii pacjent ma możliwość odnaleźć przyczynę swoich problemów oraz zrozumieć, co powoduje pojawienie się określonych stanów emocjonalnych u pacjenta. Tego rodzaju psychoterapia zakłada, że zaburzenia psychopatologiczne są ściśle związane z wydarzeniami z wczesnego dzieciństwa. Odnalezienie przyczyn pojawienia się tych zaburzeń, wymaga od pacjenta przypomnienia sobie, tego co miało miejsce w tym okresie jego życia.

Ile trwa psychoterapia psychodynamiczna?

Psychoterapia psychodynamiczna jest podejściem długoterminowym, które trwa najczęściej od roku do 5 lat. Choć nie ma żadnej ustalonej reguły, gdyż może trwać i 10 lat. Ważne jest, aby spotkania odbywały się systematycznie, cyklicznie. Sesje trwają standardowo 50 min., zdarza się że odbywają się więcej niż raz w tygodniu. W ostatnich czasach coraz częściej mówi się o krótkoterminowej psychoterapia psychodynamiczna, która ma określoną liczbę spotkań. Na przykład jest ich 20. Czas trwania procesu psychoterapeutycznego jest sprawą indywidualną, zależną od kilku czynników: rodzaju zgłaszanego problemu i jego nasilenia, motywacją pacjenta do leczenia oraz jego predyspozycjami intelektualno-emocjonalnymi.

Wydłużony czas trwania psychoterapii wpływa na nawiązanie bliskiej więzi pomiędzy terapeutą i pacjentem. Taka więź pomaga korzystać z mechanizmu przeniesienia. Z czasem pacjent w sposób nieświadomy przenosi swoje myśli i uczucia związane z kimś innym, na terapeutę. Czasem okazuje się, że problemy, które pojawiają się w życiu dorosłego człowieka, powodowane są bardzo zawikłanymi zależnościami przyczyn i skutków. Terapia długoterminowa daje możliwość dokładnego poznania pacjenta, oraz dokonania głębszej analizy.

Psychoterapia psychodynamiczna Warszawa – dla kogo?

Przede wszystkim do kogo kierowana jest psychoterapia psychodynamiczna Warszawa? Tego rodzaju terapię poleca się osobom borykającym się z więcej niż jednym zaburzeniem psychicznym.

Psychoterapia psychodynamiczna Warszawa kierowana jest do osób borykających się z:

Czy psychoterapia psychodynamiczna jest skuteczna?

W ostatnich latach, pojawiło się wiele wyników badań, które potwierdzają skuteczność terapia psychodynamiczna. Wielu pacjentów z zaburzeniami osobowości, zaburzeniami depresyjnymi i lękowymi potwierdza działanie tego podejścia terapeutycznego. Ponadto, przedstawiona metoda prowadzi do trwałych zmian w samopoczuciu i funkcjonowaniu pacjenta. Przeciwskazaniem do psychoterapia psychodynamiczna jest czynne uzależnienie oraz objawy psychotyczne. Psychoterapia psychodynamiczna Warszawa może pomóc pacjentowi poprawić swoją pewność siebie, oraz trwale poprawić osobowość. Dzięki takiej terapii pacjent będzie czuł się lepiej z samym sobą oraz z innymi, co wpłynie na podniesienie komfortu życia.

Skuteczność psychoterapii psychodynamicznej w dużej mierze uwarunkowana jest od relacji, jaką uda się zbudować na gruncie pacjent-psychoterapeuta. Właśnie dlatego psychoterapia długoterminowa daje lepsze efekty, zwłaszcza u osób, które borykają się z bardzo poważnymi i zawiłymi problemami, liczne wizyty zwiększają szansę na zmianę schematów myślowych i wprowadzenie zmian do życia codziennego.

Skuteczność terapia psychodynamiczna można ocenić samemu, decydując się na taką metodę pracy, z którymś z naszych terapeutów.  W PsychoCare na pacjentów czeka kilku terapeutów psychodynamicznych, pracujących w różnych lokalizacjach. Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej konsultacji, w gabinecie lub online. Psycholog prowadzący konsultację, zapozna się pokrótce z problemami, jakimi zmaga się pacjent. Na tej podstawie, pomoże wybrać terapeutę pracującym w nurcie dostosowanym do potrzeb pacjenta. Na bezpłatną konsultację można zapisać się telefonicznie lub online.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.