Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe to inaczej zaburzenia nerwicowe. Charakteryzują się napadami paniki, fobią czy lękiem uogólnionym. Są to zaburzenia, które wymagają leczenia, gdyż mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Zaburzenia lękowe często występują w towarzystwie depresji i uzależnień. Tego typu zaburzenia diagnozowane są częściej u kobiet. Choć nie wyklucza się występowania zaburzeń lękowych u mężczyzn, to są oni skłonni do bagatelizowania problemu. Zaburzenia lękowe to problem nie tylko dorosłych. Coraz częściej diagnozuje się zaburzenia lękowe u dzieci. Niektóre z nich mogą mieć podłoże genetyczne. Inne związane są z pewnymi wydarzeniami w życiu dziecka. Czasem zaburzenia lękowe rozwijają się na skutek nadmiernej krytyki, odrzucenia, czy strachu. Leczenie zaburzeń lękowych polega na farmakoterapii oraz psychoterapii. Taka dwu fazowa pomoc jest w stanie przynieść wiele korzyści dla pacjenta. Dużą pomocą dla osoby borykającej się z zaburzeniami lękowymi jest wsparcie bliskich osób.

Główne zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe mogą objawiać się pod różną postacią. Czasem może to być lęk uogólniony, innym razem fobia. Oto podstawowe rodzaje zaburzeń lękowych:

Co przyczynia się do występowania lęku?

Odczuwanie lęku z całą pewnością uwarunkowane jest od indywidualnych przeżyć. Wpływ na rozwój różnego rodzaju zaburzeń lękowych mają przeżycia z okresu dzieciństwa. Dużą rolę odgrywa również więź dziecka z rodzicami. Czasami na lęk wpływa obawa przed zmianami, lub niestabilność materialna i zawodowa. Większą podatność na popadanie w stany lękowe zaobserwowano u kobiet między 25 a 34 rokiem życia. Niektóre rodzaje lęków, jak już wspomniano, mogą być wynikiem traumatycznych przeżyć z przeszłości. Inne z kolei wynikać mogą z zaburzeń osobowości. Zaburzenia lękowe to problem o podłożu psychicznym. Diagnozowany jest zazwyczaj w przypadku nerwic. Stany lękowe przysparzają choremu wiele nieprzyjemnych dolegliwości somatycznych. Podjęcie skutecznego leczenia, opiera się przede wszystkim na ustaleniu przyczyn wywołujących lęki.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Zaburzenia lękowe – objawy somatyczne

Zaburzenia lękowe objawiają się występowaniem zróżnicowanych dolegliwości somatycznych. Stany lękowe oraz różnego rodzaju ataki paniki prowadzą do pojawienia się:

Dolegliwości te są wyjątkowo nieprzyjemne i bardzo uciążliwe. Pojawienie się poszczególnych z nich może świadczyć o wystąpieniu poważnej choroby, co jedynie potęguje lęk i stres u chorego.

Zaburzenia lękowe u dzieci

Zaburzenia tego rodzaju nie dotyczą tylko i wyłącznie dorosłych, u dzieci są również bardzo często diagnozowane. Lęk separacyjny diagnozowany jest już u dzieci do 3 roku życia. Polega on na lęku przed zostaniem samemu. Dziecko czuje się bezpieczniej w towarzystwie osoby dorosłej. Kolejne zaburzenia lękowe pojawiają się wraz z rozwojem dziecka. Dopiero te, które diagnozowane są po ukończeniu przez dziecko 5 roku życia, klasyfikuje się do grupy zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe – leczenie

Zaburzenia lękowe to problem natury psychicznej. Leczenie zatem opiera się przede wszystkim na pomocy psychologicznej. Osoba cierpiąca z powodu zaburzeń lękowych odwiedza gabinet lekarza psychiatry, który może przepisać leki pomagające walczyć z przykrymi objawami choroby. Do grupy najczęściej przepisywanych leków zaliczyć możemy benzodiazepiny i neuroleptyki. Są to leki o działaniu przeciwlękowym. Leki tego rodzaju nie dają jednak gwarancji na pozbycie się zaburzeń lękowych. Mogą one jedynie zapewnić doraźną pomoc.

Kluczowym elementem leczenia osoby cierpiącej z powodu zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Podczas psychoterapii dana osoba może uświadomić sobie co, tak naprawdę jest przyczyną powstania lęku. Właściwe przepracowanie problemu wiąże się nawet z cofnięciem się w towarzystwie psychoterapeuty do czasów dzieciństwa. Psychoterapia pomaga również choremu właściwie reagować w sytuacjach wywołujących stres, odzyskać kontrolę nad własną osobą oraz poprawić samoocenę. Analiza dotychczasowych zachowań oraz siebie samego pozwoli pacjentowi wygrać nierówną walkę z zaburzeniami lękowymi i kłopotliwymi objawami somatycznymi choroby.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają pacjentom uporać się z objawami zaburzeń lękowych. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 Komentarz

  1. Nikt nilomu.nie pomoze jesli dana osoba sama sobie nie pomoze jak przekonac osobe ktora jest w glebokiej depresji i boi sie ze trafi do piekla za czyn ktory popelnila i ciagle o tym mysli?nikt zaden psychoteraupeuta nie jest w stanie zagwarantowac ze nie trafi.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.