Jak ratować związek? Piętrzące się i nierozwiązane problemy w związku prędzej, czy później doprowadzą do jego kryzysu. Kryzys związku jest momentem, który może spotkać każdą parę. Warto zastanowić się  nad problemami, które mogą prowadzić do takiego kryzysu i co robić, by go uniknąć. Ignorując sygnały nadchodzącego kryzysu, przyczyniamy się do rozpadu łączących nas relacji z partnerem. W tym artykule zastanowimy się nad tym jak uratować związek i czy w ogóle warto to robić.

Problemy w związku

W związku każdej pary pojawiają się nieporozumienia i konflikty. Właściwe podejście do napotykanych problemów, pomoże parze nie doprowadzić do kryzysu w związku, który może prowadzić do jego rozpadu. Para borykająca się z pewnego rodzaju problemami, musi skupić się na ich przyczynach. W ten sposób zażegna problem na zawsze. Inaczej będzie w wypadku odsuwania od siebie problemu. Brak szczerej rozmowy prowadzi do gromadzenia się żalu i kryzysu, który prędzej, czy później się pojawi. Kryzys w związku osłabia więzi łączące partnerów i może prowadzić do jego rozpadu. Nagromadzony żal, nierozwiązane problemy i  osłabione zaufanie nie prowadzą do niczego dobrego. Jak uratować związek, który przechodzi kryzys? Czy jest to w ogóle możliwe? Istnieją sposoby, których zastosowanie w życiu pomoże uratować związek. Osoby, które mimo wszystko, chcą ratować związek, powinny zastanowić się również, czy warto to robić.

Kryzys relacji

Zastanówmy się pokrótce, co może prowadzić do pojawienia się kryzysu w związku. Jakie sytuacje mogą prowadzić do problemów oraz narażenia na szwank relacji łączącej parę? Do najczęstszych sytuacji wywołujących zgrzyty możemy zaliczyć:

Czy związek warto ratować?

Wyżej wymienione problemy, gdy nie są rozwiązane we właściwym czasie i w odpowiedni sposób, mogą prowadzić do kryzysu w związku. Para może podjąć kroki, mające na celu złagodzenie obecnego stanu i rozpoczęcia walki o rozpadający się związek. Zanim jednak podejmie się takie działania, należy zastanowić się, czy warto ratować związek za wszelką cenę? Niestety, ale w wielu sytuacjach nie warto. Osoba stojąca przed taką decyzją powinna zastanowić się, czy dana osoba faktycznie jest dla niej odpowiednia. Ciągłe kłótnie, nieporozumienia, odmienne poglądy i brak wspólnych zainteresowań mogą stale prowadzić do nieporozumień. Związki z długim stażem często trwają przez wzajemne przywiązanie partnerów, a nie łączące uczucie. Czasem najlepszą decyzją będzie zakończenie trwającego związku.

Ratowanie związku z całą pewnością ma sens, gdy czujemy, że naprawdę mocno kochamy partnera, a kryzys, który się pojawił, da się zażegnać wspólną pracą i staraniami. W takich wypadkach z całą pewnością warto zawalczyć o związek i pomyśleć, w jaki sposób można go uratować.

Ratowanie związku ze względu na dzieci

Niektóre pary robią wszystko, co mogą, by uratować swój związek ze względu na dzieci, które mocno kochają. Czy warto ratować związek w takich sytuacjach za wszelką cenę? Nikt nie chce, by jego dzieci wychowywały się w rozbitej rodzinie, w której tatusia widzi tylko w weekendy. Rodzice w takich sytuacjach nie dopuszczają do siebie myśli, że dziecko wcale nie będzie dorastać szczęśliwie, gdy na co dzień będzie patrzeć na nieszczęśliwych rodziców, którzy męczą się w związku, w którym uczucie miłości już dawno się wypaliło. Związek dla dobra dziecka, w którym nie ma miłości, wzajemnego szacunku i zrozumienia, nie jest dobrym gruntem dla dorastającej pociechy. Dzieci rozumieją więcej, niż nam się wydaje. Wychowując się w domu, pozbawionym miłości dziecko kształtuje swoją psychikę w niewłaściwy sposób. Kłótnie rodziców są przyczyną wielkiego stresu dla dziecka, które prędzej, czy później zacznie mieć problemy z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji. Zagubione dziecko, może dawać somatyczne objawy nerwicy. Taka osoba może borykać się z problemami w dorosłym życiu, mając trudności w zbudowaniu zdrowej i szczęśliwej relacji z drugą osobą.

Jak uratować związek?

Jak zauważyliśmy w wielu przypadkach ratowanie związku na siłę, może przynieść więcej złego, niż dobrego. Istnieją jednak sytuacje, gdy związek warto uratować. Jeśli para zdecyduje się na uratowanie łączącej ich relacji, co powinna zrobić? Jak ratować związek? Każdy związek jest inny, dlatego nie ma też jednego konkretnego sposobu na uratowanie związku. Wiele zależy od przyczyny, która doprowadziła do kryzysu w związku.  Z całą pewności para powinna przepracować problem w bardzo dokładny sposób. Ważna będzie analiza tego, co doprowadziło do pojawienia się problemu. Dzięki temu para nie powtórzy popełnionego błędu, a rozwiązany konflikt nie stanie się przyczyną narastającego żalu. Bardzo istotne jest puszczenie w niepamięć bolesnej przeszłości. Jeśli przyczyną kryzysu była zdrada, lub inna przykra sytuacja, należy omówić problem z partnerem, a później starać się zapomnieć. Rozpamiętywanie bolesnych szczegółów, nie przyniesie niczego dobrego, a już z całą pewnością nie przyczyni się do uratowania związku.

Para, która chce uratować swój związek, powinna zadbać o wspólne spędzanie czasu wolnego. Wśród obowiązków zawodowych i domowych, czasem ciężko wygospodarować chwilę dla siebie. Para chcąca uratować swój związek powinna dołożyć wszelkich starań do tego, by spędzać wspólnie czas i pielęgnować bliskość, również fizyczną.

Para chcąca uratować związek, powinna pielęgnować zwyczaj odbywania szczerych rozmów. Takie rozmowy pozwalają parze cały czas poznawać się nawzajem. Świadomi swoich potrzeb, uczuć i oczekiwań będziecie względem siebie bardziej wyrozumiali i życzliwi. Każdy problem, który pojawi się na waszej drodze powinien być omówiony we właściwy sposób. Dzięki bieżącemu rozwiązywaniu nawet małych konfliktów i nieporozumień, nie doprowadzicie do pojawienia się kolejnego kryzysu w waszym życiu.

Co ja mogę zrobić dla swojego związku?

Osoby pragnące uratować swój związek nie powinny ograniczać się do wspólnego działania. Chcąc uratować związek, należy zacząć od siebie. Koniecznie należy zadać sobie kilka pytań. Jak moje zachowanie może przyczyniać się do pojawienia się konfliktów w związku? W jaki sposób mogę przyczynić się do łagodzenia nieporozumień? W jaki sposób mogę zbliżyć się do partnera? Osoba chcąca ratować swój związek powinna zacząć przede wszystkim od siebie. Czy zdarza ci się swoje złe samopoczucie i frustracje przerzucać na partnera? Pamiętaj, że to ty  odpowiadasz za swoje emocje. Wyładowywanie złych emocji na partnerze nie prowadzi do niczego dobrego. Podczas rozmowy z bliską osobą staraj się jej nie obwiniać, mów zawsze w pierwszej osobie i nie wytykaj błędów. Kiedy rozmowa zaczyna zbaczać na niewygodny ci tor, nie wycofuj się z niej. Warto przyjąć uwagi partnera i zastanowić się ile jest w nich racji. Może faktycznie konieczna będzie zmiana swojego sposobu bycia lub zachowania? W codziennym życiu staraj się na zarzucać partnerowi złych intencji. To, że o czymś zapomniał, lub czegoś nie zrobił wcale nie musi świadczyć o zaniedbaniu z jego strony lub braku miłości.

W przypadku jeśli powyższe metody nie działają, warto zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychoterapeuty.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają partnerom rozwiązywać kryzysy w związku. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.