Lęk separacyjny jest irracjonalną obawą dziecka przed możliwą separacją z ważnym opiekunem lub lękową reakcja na samo rozdzielenie.

Jako Rodzic na pewno zauważyłeś, że dziecko podczas swojego życia przeżywa różne fazy odnośnie otwartości na kontakty z innymi ludźmi. Wyłączając pierwsze trzy miesiące życia, podczas, których jest niemal symbiotycznie związane ze swoją mamą dla jego pierwszej połowy życia charakterystyczne jest, że dziecko dąży do kontaktu niemal ze wszystkimi. Bardzo lubi być noszone, a wszystkich domowników oraz ich gości obdarza swoim uśmiechem. Dopiero z czasem staje się ostrożne i nieufne wobec innych, co jest dla Rodziców niejednokrotnie powodem do obaw – jak to się stało, że moje dotąd otwarte i pogodne dziecko nagle boi się obcych? Otóż jest to normalne i rozwojowe zachowanie. Dziecko z czasem uczy się, ostrożności wobec innych ludzi, przez co przez jakiś czas może trzymać na dystans nawet ulubionych dotąd dziadków. Jednak ten stan z czasem mija, a nasz Maluch uczy się nowych zachowań wobec innych ludzi. Podobne lękowe zachowania towarzyszą dziecku przy okazji kolejnych tzw. skoków rozwojowych, aby minąć równie szybko jak się pojawiły. 

Inaczej jest w przypadku nasilonego lęku przed separacją z jednym lub obojgiem opiekunów, który po mimo upływającego czasu nadal, uporczywie się utrzymuje.

Objawy lęku separacyjnego

Do objawów towarzyszących lękowi separacyjnemu możemy zaliczyć:

Przyczyny lęku separacyjnego

Drogi Rodzicu pamiętaj, że najprawdopodobniej nie można wskazać jednego, konkretnego powodu, przez który Twoje dziecko zmaga się z lękiem. Jednak do najczęstszych przyczyn można zaliczyć:

Oczywiście zdarza się, że żaden z wymienionych czynników nie występuje lub mamy do czynienia z kombinacją kilku z nich.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Lęk separacyjny – Diagnoza

Rozwój dziecka jest procesem niezwykle dynamicznym obfitującym w liczne wzloty i upadki. Jako rodzice często stajemy w trudnej roli – jak ocenić czy lęk, który przeżywa moje dziecko jest rozwojowy, czy może jest to moment na zgłoszenie się do specjalisty?

Jednym z kluczowych aspektów dla diagnozy lęku separacyjnego jest okres jego trwania. Przyjmuje się, że aby stwierdzić to zaburzenie objawy powinny trwać przez okres przynajmniej czterech tygodni. Często niektóre objawy lęku pojawiają się przy okazji wystąpienia sytuacji potencjalnie kryzysowej w życiu dziecka, ale z czasem zaczynają szybko ustępować.

Drugim ważnym czynnikiem pozwalającym ocenić specjaliście, czy mamy do czynienia z lękiem separacyjnym jest samo nasilenie występowania objawów oraz ocena tego, jak bardzo zaburza to funkcjonowanie dziecka oraz całej rodziny.  

Diagnoza stawiana jest w przeciągu kilku spotkań na podstawie wywiadu z rodzicami oraz spotkań z samym dzieckiem. 

Jak pomóc dziecku z lękiem separacyjnym?

  Praca z dzieckiem zaczyna się w domu i Ty również, jako rodzic możesz mu pomóc. Oczywiście poniższe rady nie dotyczą bardzo nasilonego lęku, a jedynie pierwszych jego symptomów lub mogą okazać się pomocne w przypadku dzieci, które znajdują się w grupie ryzyka lub czeka je ważna życiowa zmiana, która może potencjalnie taki lęk wywołać.

Poniżej lista kilku wskazówek, których wdrożenie może zminimalizować ryzyko pojawienia się leku separacyjnego lub złagodzić jego objawy:

Lęk separacyjny – Leczenie 

A co zrobić, jeśli symptomu lęku separacyjnego są nasilone lub bardzo uporczywe? Metodą z wyboru jest najczęściej psychoterapia, a długość jej trwania oraz intensywność spotkań zależy od diagnozy tego, co leży u podstaw lęku separacyjnego u dziecka. W zależności od intensywności objawów oraz wieku dziecka rodzice będą w różnym stopniu zaangażowani w terapię. Nie bez znaczenia jest fakt czy zaburzenie ma charakter pierwotny, to znaczy czy dziecko zawsze było nadmiernie związane z rodzicem/rodzicami, czy wtórne – reakcja lękowa pojawiła się wskutek wystąpienia jakiegoś wydarzenia. 

Badania wyraźnie wskazują terapię poznawczo- behawioralną, jako metodę o dużej skuteczności w przypadku leczenia tego typu zaburzenia. W trakcie jej przebiegu dziecko uczy się rozpoznawać i łączyć różne reakcje swojego ciała ze stanem, w jakim się znajduje. Nabywa również umiejętności, które pomogą mu lepiej radzić sobie z własnym lękiem – następuje desensytyzacja, co prowadzi do redukcji reakcji lękowej.

Drugą bardzo skuteczną metodą jest terapia systemowa, gdzie bardziej przyglądamy się wpływowi relacji pomiędzy bliskimi, które mogą wzmacniać lub sprzyjają utrzymywaniu się objawów lękowych u dziecka.

Kolejną możliwością jest udział w terapii grupowej gdzie oprócz nauki nowych metod radzenia sobie z lękiem dziecko może w bezpiecznych warunkach i pod nadzorem doświadczonego terapeuty wcielać je w życie w kontakcie ze swoimi rówieśnikami.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w obszarze swojej pracy zajmują się symptomem lęku separacyjnego. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.