Człowiek nie jest samotną wyspą, dlatego w swoim życiu potrzebuje drugiego człowieka, aby łatwiej mu się żyło i aby funkcjonował w bardziej uszczęśliwiający go sposób. Stworzenie satysfakcjonującego związku jest jedną z głównych potrzeb człowieka, dlatego tak ważne są relacje partnerskie w związku.

Jak budować relacje partnerskie?

Budowanie partnerskich relacji może przypominać budowanie domu.

Fundamenty domu to jego podstawa.Takim fundamentem w budowaniu szczęśliwego związku jest poczucie bezpieczeństwa, które bierze się z akceptacji drugiej osoby i wzajemnego zaufania. Obustronne zaufanie jest podstawą związku. Bez niego trudno zbudować przymierze, w którym osoby czują się komfortowo i bezpiecznie. Akceptacja drugiej osoby pomaga pogłębiać więzi i otwierać się na bliskość. Daje przestrzeń, w której drugi człowiek może poczuć się na tyle pewnie, aby pogłębiać i zacieśniać relacje.

W domu są też ściany, które stanowią konstrukcję nośną budynku. Taką konstrukcją nośną związku może być wspieranie siebie w trudnych chwilach oraz zdolność do kompromisu. Jest to bardzo ważne dla powodzenia i trwałości związku. Wspólne spędzanie czasu czy też dawanie sobie wolności w związku stanowi o stabilności tej relacji. Osoby w związku czują się poprzez to silniejsze i otrzymują niezbędne wsparcie, które pozwala im przetrwać trudności i kryzysy. Bez wzajemnej troski nie można mówić o trwałym i stabilnym związku. Poza wzajemną troską, ważne jest także mówienie o swoich uczuciach. Jest to czynnik wzmacniający relację i powodujący zwiększanie obopólnego zaufania.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Budowanie relacji partnerskich – kompromisy

Zdolność do kompromisu to umiejętność popatrzenia na rzeczywistość z perspektywy drugiej osoby, pozwala to przejść przez sytuacje trudne i powodujące napięcie w związku. To także umiejętność zaakceptowania wad drugiej osoby. Bez tej umiejętności trudno przyjąć drugą osobę taką, jaką ona jest, bez konieczności zmieniania jej na swój sposób. Nie ma możliwości, by zbudować związek bez zgody na odmienność drugiej osoby oraz bez chęci zawierania z nią kompromisu. Związek, w którym jedna osoba domaga się spełnienia swoich potrzeb, bez umiejętności rezygnowania przynajmniej z części wymagań, nie ma szans na stabilność.

Częścią domu zakrywającą a jednocześnie chroniącą całe wnętrze jest dach.

Czymś istotnym i niezbędnym dla dobrego związku jest intymność i bliskość, która nie może obyć się bez namiętności i czułości. Intymność to głębsze uczucie, które tworzy się w miarę rozwoju i budowania związku. Musi być spełnionych szereg czynników, by w związku została stworzona intymność i bliskość. Stworzenie szczęśliwej relacji opartej na wzajemnej bliskości, to niełatwy proces, który wymaga obustronnego zaangażowania. Bardzo ważnym czynnikiem jest namiętność, której podstawą jest udane życie seksualne. Seks jest istotnym czynnikiem spajającym związek. Współżycie seksualne nie gwarantuje jednak stworzenia intymnej i bliskiej relacji. By taka relacja była odpowiednia, niezbędny jest wzajemny szacunek, zaufanie i otwartość na bliskość z drugą osobą, przy jednoczesnej akceptacji wyjątkowości tej relacji.

Udana relacja – pomoc specjalisty

Stworzenie udanego i stabilnego związku nie jest łatwym procesem.

Posiadacze domów wiedzą, że wiele wysiłku wymaga zbudowanie solidnego, a zarazem funkcjonalnego domu. Również wiele wysiłku kosztuje dbanie o ten dom.

Trwały i udany związek nie jest raz na zawsze. Codziennie należy o niego dbać, jeśli chce się mieć poczucie spełnienia i satysfakcji. Budowanie i dbanie o związek to proces, którego nie można zaniedbać, chcąc by był on długotrwały i stabilny.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomogą przyjrzeć się trudnościom i wspólnie przeanalizują sposoby, które pomogą w budowaniu trwałej relacji. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.