Leczenie depresji

Ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie depresji. Choroba taka jak depresja sieje duże spustoszenie w subiektywnym przeżywaniu siebie. Izoluje człowieka z życia społecznego i może doprowadzić nawet do śmierci. Nie ma jednego wieku – może dotknąć każdego i powrócić w każdej chwili.

Przyczyny depresji

Co jest odpowiedzialne za pojawienie się i rozwinięcie choroby, jaką jest depresja? Nie ma jednoznacznych przyczyn. Czynników odpowiedzialnych za wywołanie depresji jest wiele i są one w dużej mierze uwarunkowane od siły emocjonalnej danego człowieka oraz wydarzeń, które mają miejsce w jego życiu. Czynnik odpowiedzialny za wywołanie depresji u jednego człowieka, może u innego nic nie znaczyć. Diagnozowanie oraz późniejsze leczenie zaburzeń na tle emocjonalnym jest w dalszym ciągu bardzo ciężkie. Na podstawie długoletnich badań, niektórzy ustalili, że depresja może być wywołana na skutek predyspozycji genetycznych. Choroba ta może również pojawić się w wywiadzie innych zaburzeń oraz chorób. Depresję bardzo często diagnozuje się u osób z:

Istnieją badania, które wskazują, że na rozwój depresji ma wpływ przyjmowanie niektórych leków. Depresja może być wynikiem różnego rodzaju sytuacji, które spotykają nas w życiu. Wśród nich możemy znaleźć np.:

Na rozwój choroby narażony jest każdy, bez względu na płeć, wiek, kolor skóry, czy sytuację społeczną i ekonomiczną. Depresji nie wolno bagatelizować. Choroba sama nie minie, bez terapii będzie się natomiast rozwijać, sukcesywnie obniżając komfort naszego życia.

Depresja objawy

Jak rozpoznać depresję? Co należy do jej podstawowych objawów? Poniżej przedstawiamy listę najbardziej typowych objawów choroby. Warto jednak zauważyć, że objawy te mogą występować jednocześnie, ale nie muszą. Osoba chora na depresję, pewnych objawów może w ogóle nie doświadczyć.

Objawy depresji:

Jeśli co najmniej przez dwa tygodnie utrzymują się tego typu istotne zmiany w zachowaniu danej osoby, wówczas można mówić o tym, że jest depresja. Wtedy jest najlepszy czas na leczenie depresji.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Rodzaje depresji

Klasyfikowana jako zaburzenie nastroju depresja może występować w różnych postaciach. Wymienić można takie rodzaje depresji jak m.in.:

Nawracająca – to stan, w którym dochodzi cyklicznie do powtarzających się epizodów depresji bez objawów wzmożonego nastroju i zwiększonej energii w przeszłości. Może to wynikać z czynników biologicznych (tzw. depresja endogenna) lub być skutkiem stresującego wydarzenia (tzw. depresja egzogenna lub reaktywna) np. śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód itd.;

Poporodowa – pojawia się około trzech miesiące po porodzie i może potrwać do pół roku. Na przykład do jej charakterystycznych objawów należą m.in.: bezsenność, ubytek masy ciała, przesadne zamartwianie się stanem zdrowia dziecka, które nie choruje, osłabienie więzi z dzieckiem, obsesyjne myślenie na temat skrzywdzenia dziecka oraz zabicia go, prowadzące do podjęcia działań w tym zakresie. Przyczyną tego typu depresji są głównie czynniki środowiskowe i psychologiczne, wcześniejsza depresja poporodowa lub inne epizody depresyjne;

Sezonowa – zwana także sezonowym zaburzeniem afektywnym (SAD). Różni się od depresji klinicznej i pojawia się zwykle cyklicznie, jesienią lub zimą, a ustępuje wiosną lub latem. Charakteryzuje się m.in. zaburzeniami nastroju, doświadczaniem poczucia smutku, przygnębienia i beznadziejności, a także sennością, dużym apetytem, wyraźnym brakiem energii, apatią, lękiem, drażliwością;

Psychotyczna – dotyczy osób chorujących na ciężką depresję, które mogą stracić kontakt z rzeczywistością i doświadczyć psychozy. Wtedy pojawiają się wówczas u nich omamy (widzenie lub słyszenie rzeczy, które nie istnieją) lub urojenia (fałszywe przekonania, które nie są współdzielone przez innych), przekonanie, że są obserwowane itd.;

Dwubiegunowa – to inaczej zaburzenie afektywne dwubiegunowe, zaburzenie maniakalno-depresyjne, psychoza maniakalno-depresyjna, depresja dwubiegunowa. Jest to zaburzenie, które charakteryzuje się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami manii, depresji i stanu pozornego zdrowia psychicznego. Bodźcem do jej uaktywnienia się może być np. trudne dzieciństwo, wysoka podatność na stres, nieumiejętność wyrażania uczuć.

Depresja starczaten rodzaj depresji dotyczy seniorów, czyli osób po 60 roku życia. Znaczny spadek nastroju powodowany jest dolegliwościami związanymi z podeszłym wiekiem. Seniorzy są w dalszym ciągu młodzi duchem, jednak zamknięci w zniedołężniałym ciele. Osoby starsze cierpią z powodu różnych dolegliwości. Często borykają się z przewlekłym bólem i problemami z poruszaniem się. Z czasem wykonywanie najprostszych czynności, staje się problemem. Wówczas pojawia się obniżenie poczucia własnej wartości. Depresja może pojawić się u seniora, który po kilkudziesięciu latach stracił współmałżonka. Starość daje wiele powodów do rozwinięcia się choroby.

Jak leczyć depresję?

Jakie są sposoby na leczenie depresji? Istnieje kilka metod, których zastosowanie pomaga złagodzić objawy choroby, a w wielu przypadkach całkowicie uporać się z chorobą. O sposobie leczenia choroby decyduje lekarz. Może on zalecić jedną z trzech niżej opisanych opcji:

Leczenie depresji

Schorzenie takie jak depresja można i powinno się leczyć, bo sama nie przeminie. Dotyka ona bardzo wielu ludzi, co również zauważamy, prowadząc nasze centrum psychologiczne w Warszawie. Jeśli nie podejmie się w odpowiednim czasie leczenia depresji, czyli nie wprowadzi się psychoterapii i farmakoterapii, to wówczas może dojść do tragedii. Gdy jednak wcześnie rozpozna się zaburzenia depresyjne, a osobie na nie cierpiącej udzieli się specjalistycznej pomocy, to wówczas można znacznie poprawić funkcjonowanie pacjenta na różnych płaszczyznach życia.

Terapia w depresji

Leczenie depresji, jakie oferujemy w naszym gabinecie w Warszawie, opiera się na psychoterapii. Wcześniej ma miejsce konsultacja psychologiczna oraz zapoznanie się z historią choroby pacjenta, oraz jego sytuacją osobistą. Oceniany jest również stopień nasilenia depresji oraz wykonana analiza czy trzeba problem skonsultować jeszcze z lekarzem psychiatrą. Następnie podejmowane jest indywidualne działania terapeutyczne, ustalane pod kątem potrzeb, celów i możliwości pacjenta. Leczenie depresji u dzieci również jest obszarem, w jakim pracujemy w naszym centrum.

Warto pamiętać o tym, że depresja to nie słabość i wstydliwy problem. Jest jedną z chorób, które dotykają współczesne społeczeństwo. Można jednak sobie z nią poradzić, decydując się na leczenie depresji np. w naszym gabinecie w Warszawie. Leczenie depresji u młodzieży, dzieci i osób dorosłych.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają pacjentom chorym na depresję. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.