Zaburzenie postrzegania własnego ciała zwane jest dysmorfofobią (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD), należy ona do zaburzeń psychicznych z grupy hipochondrii. Zaburzenie to polega na nadmiernej koncentracji na wymyślonym bądź realnym, lecz nieznaczącym, defekcie swojego ciała co sprawia dyskomfort i utrudnia funkcjonowanie. Osoby z dysmorfofobią cierpią z powodu uporczywych i natrętnych myśli na temat własnej i wyimaginowanej wady. Pacjent dotknięty tą wadą czuje się nieatrakcyjny i brzydki. U ponad połowy pacjentów dotkniętych tym zaburzeniem występują myśli samobójcze w związku z niezadowoleniem z obrazu siebie a większość z nich ma objawy depresyjne. Nieprawidłowe postrzeganie ciała to poważne zaburzenie, które może mocno utrudnić życie.

Jakie są objawy dysmorfofobii?

Do objawów dysmorfofobii zaliczamy:

Osoby z dysmorfofobią bardzo często stosują zachowania kompulsywne:

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak pracować nad postrzeganiem swojego ciała?

Praca nad postrzeganiem własnego ciała jest bardzo trudna dlatego, że pacjenci bardzo często mają trudności i zaburzenia, które mocno utrudniają skuteczne podjęcie terapii. Bardzo często cierpią oni na depresję przez co nie są zmotywowani w dążeniu do wyzdrowienia.

Inni bardzo sceptycznie podchodzą do sugestii, że cierpią na zaburzenia psychiczne i szukają raczej kosmetycznych metod leczenia alternatywnych wobec psychoterapii czy leczenia psychiatrycznego. Wiele osób ma duże trudności z wyjściem z domu i cierpi na fobię społeczną przez co odczuwa zbyt dużo leku, wstydu lub zakłopotania, by poszukać pomocy u psychoterapeuty.

Jeżeli już się zdecydują i poddają terapii jest szansa, że wraz ze wsparciem psychoterapeuty, dolegliwości związane z zaburzeniem zaczną się zmniejszać. Najskuteczniejsza w leczeniu zaburzeń postrzegania ciała jest terapia poznawczo – behawioralna oraz techniki relaksacyjne oraz praca nad reakcjami lękowymi i fobiami przez stopniową ekspozycję na konkretne sytuacje społeczne.

Dysmorfofobia – Zaburzenia w ocenie własnego ciała

Osoby cierpiące na dysmorfofobię zazwyczaj odnajdują w sobie kilka niepożądanych cech i zbyt mocno się na nich skupiają. Zapewnienia bliskich a nawet lekarzy o braku nieprawidłowości nie są tego w stanie zmienić.

Uwaga cierpiących na dysmorfofobię koncentruje się najczęściej na: skórze (73%), włosach (56 %), nosie (37 %), masa ciała (22 %), brzuchu (22 %), piersi/klatka piersiowa (21 %), oczy (20%), uda (20%), i zęby (20%)

Konsekwencją takiego spojrzenia na siebie stają się: obniżona koncentracja i problemy zawodowe. Powoduje to również lęk, spadek samooceny a także poczucie niższości, pojawiają się także trudności w kontaktach społecznych.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy udzielają profesjonalnego wsparcia osobom zmagającym się z wyżej opisanym problemem. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.