Posłanie dziecka do przedszkola jest stresującym wydarzeniem dla wielu matek. W życiu dziecka jest to również duża zmiana. Niestety nie wszystkie dzieci reagują na nową rzeczywistość z entuzjazmem. Co robić w wypadku gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola? Jakie są przyczyny takiej niechęci?

Ratunku! Moje dziecko nie chce chodzić do przedszkola

Wysłanie dziecka do przedszkola jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla rodziców, ale rów

moje dziecko nie chce chodzić do przedszkola

nież dla dzieci. Sposób wychowania oraz przywiązanie do rodziców może czasem utrudnić maluchowi regularne uczęszczanie do tej placówki. Wile dzieci

z płaczem rozpoczyna pierwszy dzień przedszkola, jednak szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości i kolejny dzień w przedszkolu traktują, jako możliwość wspólnej zabawy z rówieśnikami. Niestety nie jest tak w każdym przypadku. Niektóre maluchy płaczą każdego ranka i zapierają się, by tylko rodzice pozwolili im zostać w domu. Czy zapłakane dziecko schowane w szafie jest dla ciebie codziennym widokiem? Warto zastanowić się nad tym, z jakiego powodu dziecko nie chce uczęszczać do przedszkola. Przyczyn wywołujących ten problem jest wiele. Warto również zastanowić się, w jaki sposób zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola oraz jakich zachowań unikać, by jeszcze bardziej nie zrazić malucha.

Jakie są przyczyny?

Przyczyn powstania niechęci względem regularnego uczęszczania do przedszkola jest wiele. Jedną z przyczyn może być wczesne wstawanie. Jeśli do tej pory maluch był przyzwyczajony do leniuchowania, wstawanie do przedszkola może okazać się wyzwaniem. Późną jesienią i zimą poranki są ciemne, a dziecko ma wrażenie, że jest budzone w środku nocy. Wybudzony maluch jest rozdrażniony, przez co z niechęcią myśli o pójściu do przedszkola. Inną przyczyną niechęci malucha do chodzenia do przedszkola jest silna więź z matką. Dziecko woli z nią spędzać czas, tak jak było to do tej pory. Nagle przyszedł czas pójścia do przedszkola i dziecko niechętnie podchodzi do wczesnego wstawania powiązanego z rozstaniem z matką na wiele godzin. Dla malucha jest to niezrozumiałe i w bardzo emocjonalny sposób pokazuje swoją dezaprobatę.

Przyczyn niechęci dziecka do chodzenia do przedszkola można szukać również w samej placówce oraz charakterze malucha. W wypadku dominującego malca, chęć podporządkowania sobie innych może być niezwykle ciężka, a to z kolei może rodzić niezadowolenie i frustrację. Kłótnie i nieporozumienia między maluchami, oraz tworzenie zamkniętych grupek, mogą sprawiać, że odrzucone z grupy dziecko, które uważa się za nielubiane, będzie niechętnie uczęszczało do przedszkola. Obniżona samoocena malca i niskie poczucie własnej wartości może zrodzić się w dziecku, które czuje się gorsze od innych. Wyznacznikiem może być tu gorsze ubranie, brak nowoczesnych zabawek itp. Dziecko, które nie może pochwalić się najnowszymi zabawkami, przestaje z chęcią uczęszczać do przedszkola.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

W jaki sposób zachęcić dziecko?

Istnieje kilka sposobów, których zastosowanie w życiu może pomóc zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola. Rodzice powinni przykładać uwagę do tego, by dziecko poszło wcześniej spać i mogło jak najdłużej pospać rano. W tym celu można przygotować wcześniej dziecku jedzenie oraz ubranie. Wieczorem lepiej zrezygnować z włączania dziecku bajek, gdyż pobudzają dziecko, powodując problemy w zasypianiu. Gdy maluch unika chodzenia do przedszkola ze względu na problemy w zadzierzgnięciu więzi z innymi dziećmi, można w porozumieniu z innymi rodzicami, spróbować zorganizować wspólne spędzenie czasu poza przedszkolem w nieco mniejszych grupach. Jeśli dziecko jest bardzo emocjonalnie zżyte z rodzicami i rzadko spędza bez nich czas, warto początkowo zostawiać dziecko na krócej w przedszkolu, a później stopniowo wydłużać ten czas. Taka powolna adaptacja w nowym miejscu i bez rodziców będzie najlepszym wyjściem w tej sytuacji.

Jeśli mimo podjętych kroków, dziecko nadal bardzo tęskni za rodzicami, będąc w przedszkolu, pozwólmy zabrać maluchowi ulubioną maskotkę lub maleńkie zdjęcie mamy. W ten sposób dziecko będzie mogło sobie lepiej radzić w gorszych momentach. Matka odbierająca malucha z przedszkola, powinna wygospodarować nieco czasu na to, by móc poświęcić dziecku więcej uwagi. Wspólne spędzanie czasu podczas zabawy pomoże dziecku odzyskać poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli dziecko unika chodzenia do przedszkola, ze względu na złe relacje z którymś kolegą warto szczerze porozmawiać z dzieckiem. Czasem wystarczy dziecku wytłumaczyć, że rówieśnik nie miał nic złego na myśli, a konflikt wynika jedynie z drobnych nieporozumień, które można szybko zażegnać. W momencie, gdy rodzic uzna sytuację za poważną, może rozmówić się z rodzicem dziecka uczestniczącym w konflikcie lub z wychowawczynią.

Czego nie wolno robić, jeśli dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Rodzice, chcąc zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola, mogą nieumyślnie popełnić szereg błędów. Czego należy unikać, by jeszcze bardziej nie zrazić malucha do chodzenia do przedszkola? Przede wszystkim nie wolno straszyć dziecka karą, oraz w drugą stronę nie wolno obiecywać nagrody za dzielne zniesienie dnia w przedszkolu. Matka powinna również pamiętać, żeby unikać podnoszenia głosu na dziecko, gdyż takie zachowanie wprowadzi jedynie nerwową atmosferę i utrudni rozstanie z maluchem. Matka zostawiająca dziecko w przedszkolu musi być spokojna oraz pozostawać w pogodnym nastroju. Nie powinna poganiać też malucha. Rodzic pozostawiający dziecko w przedszkolu nie może bagatelizować jego uczuć i problemów. Dziecko należy wysłuchać oraz udzielić mu stosownego wsparcia.

Rodzice powinni wziąć też pod uwagę fakt, że nie wszystkie dzieci są gotowe na pójście do przedszkola w tym samym czasie. Wszystko zależy od indywidualnego rozwoju oraz wrażliwości dziecka. Czasem warto poczekać i wysłać dziecko do przedszkola rok później. Może się okazać, że ten jeden rok przerwy zdziała cuda.

Dobre przedszkole – czyli jakie?

To czy dziecko będzie chciało chodzić do przedszkola, może wiele zależeć od samej placówki. Aby dziecko mogło czuć się bezpieczne i zadowolone, w przedszkolu koniecznie musi panować dobra atmosfera. Ciepli i wyrozumiali nauczyciele są w stanie poradzić sobie nawet z największym stresem u przedszkolaków. Dziecko widząc pozytywnie nastawione osoby, chętniej pozostanie pod ich opieką. Wybierając przedszkole dla dziecka, rodzice powinni zwrócić uwagę na to, jak wygląda współpraca szkoły i rodziców. Taka dobra komunikacja z całą pewnością będzie pomocna w rozwiązywaniu ewentualnych problemów, z jakimi może borykać się dziecko. Jeśli pojawią się problemy z adaptacją lub niechęcią do przychodzenia do przedszkola, nauczyciele z całą pewnością pomogą ustalić przyczynę tego stanu. Dzięki dobrej współpracy rodziców z wychowawcami przedszkolnymi, będzie można opracować sposób działania, który pomoże dziecku odnaleźć się w nowym miejscu, tak by z radością odwiedzał każdego dnia przedszkole.

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola – pomoc psychologa

To czy dziecko będzie chciało chodzić do przedszkola, może wiele zależeć od samej placówki. Aby dziecko mogło czuć się bezpieczne i zadowolone, w przedszkolu koniecznie musi panować dobra atmosfera. Ciepli i wyrozumiali nauczyciele są w stanie poradzić sobie nawet z największym stresem u przedszkolaków. Dziecko widząc pozytywnie nastawione osoby, chętniej pozostanie pod ich opieką. Wybierając przedszkole dla dziecka, rodzice powinni zwrócić uwagę na to, jak wygląda współpraca szkoły i rodziców. Taka dobra komunikacja z całą pewnością będzie pomocna w rozwiązywaniu ewentualnych problemów, z jakimi może borykać się dziecko. Jeśli pojawią się problemy z adaptacją lub niechęcią do przychodzenia do przedszkola, nauczyciele z całą pewnością pomogą ustalić przyczynę tego stanu. Dzięki dobrej współpracy rodziców z wychowawcami przedszkolnymi, będzie można opracować sposób działania, który pomoże dziecku odnaleźć się w nowym miejscu, tak by z radością odwiedzał każdego dnia przedszkole. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.