Konsultacje psychologiczne – czym są?

Na co dzień dopadają nas różne trudności, z którymi radzimy sobie lepiej lub gorzej. W ich rozpoznaniu pomocne mogą okazać się konsultacje psychologiczne. To pierwszy kontakt ze specjalistami i jednocześnie doraźna forma pomocy. Podczas tego typu spotkań, w wyniku rozmowy, rozpoznawana jest przyczyna trudności, jakich doświadcza pacjent. Na podstawie uzyskanych informacji psycholog przekazuje dalsze wytyczne w zakresie postępowania. Pozwalają też psychologowi ocenić stan emocjonalny pacjenta.

Konsultacje psychologiczne w Warszawie to nasza propozycja dla osób, które nie wiedzą, gdzie i jakiej pomocy szukać w sytuacji życiowej, w jakiej się znaleźli. Decyzji o tym, aby udać się na takie spotkanie często towarzyszy uczucie niepewności, strachu, wątpliwości. Pacjent zastawia się nad tym, czy otrzyma właściwe wsparcie, a jego problem zostanie profesjonalnie potraktowany. Trudno też mu się początkowo pogodzić z tym, że powierza obcej osobie informacje na temat swoich słabych stron, problemów, głęboko i od dawna skrywanych tajemnic. Trzymanie jednak w sobie takich emocji może tylko pogłębiać już istniejący problem. Może także niekorzystnie wpływać na samego pacjenta i na jego relacje z innymi ludźmi.

Najczęstsze problemy pacjentów

Wśród problemów, z jakimi pacjenci najczęściej zgłaszają się na konsultacje psychologiczne do naszego gabinetu w Warszawie, są:

– trudności w budowaniu relacji z innymi osobami,
– brak wiary w siebie,
– niskie poczucie własnej wartości,
– odczuwanie zbyt silnych emocji i uczuć albo ich nieadekwatność do danej sytuacji,
– problemy w relacjach z osobami najbliższymi,
– przeżywanie trudnych, kryzysowych sytuacji życiowych, z którymi sobie nie można poradzić samemu,
– objawy nerwicowe,
– objawy lękowe,
– dolegliwości w ciele, które nie mają podłoża chorobowego – np. duszności, kołatania serca, bóle kręgosłupa, brzucha, głowy itd.,
– doświadczenia z okresu dzieciństwa – Dorosłe Dzieci Alkoholika, dysfunkcje rodzinne,
– sprawy wychowawcze,
– choroba afektywna dwubiegunowa.

Zarówno w tych, jak i innych przypadkach, z którymi zmagają się także inne bliskie nam osoby, można umówić się na konsultacje psychologiczne w naszym gabinecie w Warszawie.

Zdiagnozować problem

Konsultacje psychologiczne to okazja, aby spotkać się ze specjalistą i opowiedzieć o zagadnieniach, które nurtują pacjenta. To forma luźnej narracji, podczas której pacjent dzieli się informacjami na temat tego, co stanowi dla niego problem. We współpracy z psychologiem określa na początku spotkania cel, jaki ma zostać osiągnięty. Wieńczy je porada psychologiczna, będąca najczęściej rozwiązaniem dla danego przypadku. Czasami wystarczy jedna taka rozmowa w ramach konsultacji psychologicznych. Niekiedy potrzeba ich więcej, aby w pełni zdiagnozować problemy, czy przeprowadzić testy psychologiczne. Specjalista, po uzyskaniu informacji od pacjenta, wskaże adekwatny do problemu pacjenta sposób dalszej pomocy. Może to być np. porada, psychoedukacja, kompleksowa diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna lub grupowa, rodzinna, pary/małżeńska. W niektórych przypadkach zalecana jest także konsultacja specjalistyczna u lekarza neurologa, psychiatry, seksuologa itp.

Co dają konsultacje psychologiczne?

Spotkanie z psychologiem, podzielenie się z nim swoimi problemami, wątpliwościami, historią może przynieść ulgę pacjentowi. Oddanie swoich skrywanych głęboko, często trudnych emocji może okazać się początkiem do tego, aby podjąć skuteczną próbę poradzenia sobie z problemem. Każdy przypadek ma indywidualne podłoże i tylko specjalista jest w stanie rozpoznać jego przyczynę i ustalić kierunek dalszej pomocy. Konsultacje psychologiczne są bardzo często bardzo dobrą okazją do tego, aby zmieniać siebie lub wprowadzić zmiany w swoje życie. Po nich to pacjent decyduje, czy i w jakim zakresie chce podjąć współpracę ze specjalistą.

W naszym gabinecie w Warszawie gwarantujemy profesjonalne konsultacje psychologiczne. Mamy odpowiednie kwalifikacje do tego, aby w profesjonalny sposób pomagać pacjentom. Umawiając się na spotkanie z naszymi specjalistami, warto ze sobą zabrać wcześniejsze badania, opinie, które mogą dać dodatkowe informacje na temat problemu, z jakim zmaga się dana osoba. Konsultacje psychologiczne mogą odbywać się z jedną osobą, parą, małżeństwem albo rodziną.

Ze zbyt długim nieradzeniem sobie z problemami, wyzwaniami, towarzyszącym temu stresem, napięciem czy lękami nie ma co zwlekać. Przy różnych kryzysach w pracy, parze, z dziećmi itd. warto pamiętać o tym, że taki specjalista jak psycholog może pomóc wyjść z tego trudnego okresu w życiu każdego człowieka.

Zapraszamy do kontaktu. 

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.