Wychowywanie dorastającego człowieka nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie opieka nad nastolatkiem może być przyczyną wielu nieprzespanych nocy, gdy rodzice zastanawiają się, gdzie ich dziecko jest, z kim przebywa oraz czym się zajmuje. Nieudane próby komunikacji, niekończące się walki i otwarty bunt, nie wspominając o huśtawce nastrojów i intensywnych emocjach i zachowaniu, takich jak impulsywność i lekkomyślne postępowanie to codzienność, z jaką muszą zmagać się opiekunowie zbuntowanych nastolatków w wielu domach.

Dlaczego nastolatki myślą w inny sposób niż dorośli?

test

test

test 1

Mózg nastolatka jest nadal w trakcie aktywnego rozwoju, stąd też procesy myślowe przebiegają innym torem niż u osoby dorosłej. Część mózgu odpowiedzialna za zarządzanie emocjami, podejmowanie decyzji i kontrolę swojego zachowania jest formowana w trakcie dorastania, osiągając swoją ostateczną strukturę po 20 roku życia.
To, że Twoje nastoletnie dziecko jest już wyższe od Ciebie, ma zarost lub piersi i wykazuje się często dojrzałymi przemyśleniami i decyzjami, nie oznacza jednak, że zawsze jest w stanie myśleć w sposób „dorosły” -bo po prostu jego mózg nie jest jeszcze na tyle dojrzały.

Dodatkowo, sprawę komplikują hormony szalejące w tym okresie w organizmie człowieka. Oczywiście, te biologiczne różnice nie są wymówką przed braniem odpowiedzialności za swoje działania czy też wybuchowe zachowanie, jednak mogą pomóc wytłumaczyć, dlaczego młodzież zachowuje się w ten sposób. Zrozumienie rozwoju nastolatka może pomóc rodzicom w znalezieniu drogi, jak pozostać w kontakcie ze swoim dzieckiem i przejść przez ten trudny czas wspólnie. Rodzice będą potrafili spojrzeć przychylniej na zbuntowanego nastolatka, nie odbierając personalnie jego „fochów” i zmian nastroju.

Warto także pamiętać, że pomimo bycia „prawie dorosłymi”, nastolatki nadal bardzo potrzebują uwagi i atencji ze strony rodzica. Ich trudne zachowanie, odpychanie emocjonalne rodziców i podejmowanie rebelianckich prób samodzielności nie oznacza, że nie potrzebują już miłości i uwagi ze strony rodzica. Często takie zachowanie, mimo, że dziecko samo o tym nie powie, jest desperackim wołaniem o zwrócenie się w jego stronę, nieudolną prośbą o spojrzenie na świat z jego perspektywy.

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa dla nastolatków?

Dobry psycholog dla młodzieży będzie w stanie pomóc zwrócić uwagę na zachowanie, którego rodzice sami często nie potrafią ocenić. Nastolatki zaczynają podkreślać swoją niezależność i szukają własnej tożsamości w okresie dorastania, wiele z nich przechodzi zmiany w zachowaniu, które dla rodziców mogą wydawać się dziwaczne lub niepokojące. Małe, słodkie dziecko, które do tej pory nie potrafiło przetrwać bez uwagi rodzica nawet kilku minut, nagle zaczyna wywracać oczami i parskać na każde słowo opiekuna, trzaskać drzwiami i zamykać się w swoim świecie. Jest to trudna sytuacja dla rodzica, który jednak musi uzbroić się w cierpliwość i przetrwać ten trudny czas.

Jednak zachowania, które przekraczają granice „zwykłego” okresu nastoletniego, takie jak podejmowanie ryzykownych działań (spożywanie alkoholu, seks, przemoc, akty kryminalne, np. drobne kradzieże) wymagają podjęcia kroków prewencyjnych przez rodzica.

Takie aktywności mogą być też oznaką zaburzeń psychicznych- depresji, zaburzeń lękowych, zaburzeń odżywiania. Dobry psycholog dla młodzieży pomoże nam odnaleźć przyczynę takiego zachowania, określić skalę problemu, czy są to tylko „typowe” dla nastolatków działania czy też należy podjąć kroki ku poprawie sytuacji. Zdecydowanie wizyta u psychologa młodzieżowego będzie pomocna dla rodziców, którzy czują się zagubieni w nowej sytuacji, nie potrafią odnaleźć kontaktu ze swoim dzieckiem, chcieliby wspierać go, a wszelkie podejmowane próby komunikacji tylko zaostrzają narastające konflikty.

Mimo, iż kłótnie i konflikty w rodzinie są nieuniknioną częścią jej funkcjonowania, szczególnie w przypadku rodziny z nastolatkiem przechodzącym przez burzę hormonów, o tyle zachowania agresywne z jego strony są niedopuszczalne i wymagają natychmiastowej interwencji. Nastolatek, który przeklina, krzyczy, dopuszcza się do aktów przemocy wobec rodziców (werbalnych lub fizycznych) z pewnością mierzy się z czymś zdecydowanie trudniejszym niż tylko zwykły „bunt”.

Rodzice często obawiają się posądzenia o bycie „złymi” opiekunami, którzy nie potrafiąc poradzić sobie z dzieckiemm muszą korzystać z pomocy specjalisty. Poczucie winy i wstydu hamuje ich przed kontaktem z psychologiem zajmującym się młodzieżą. Szukanie pomocy nie jest niczym, czego należałoby się wstydzić- dobry psycholog pomoże przetrwać najtrudniejszy czas, da praktyczne wskazówki, jak postąpić w danej sytuacji. Agresywne zachowanie u nastolatka jest czymś, co wpływa na działanie całego systemu rodzinnego, dlatego bardzo istotne jest, by zwrócić się o pomoc, zanim problem eskaluje jeszcze bardziej.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Objawy u nastolatka, z którymi warto zwrócić się do psychologa młodzieży:

Występowanie tych objawów jest szczególną przesłanką do kontaktu z psychologiem dla młodzieży. Jednakże, nawet jeśli dziecko nie wykazuje tych objawów, a rodzic ma trudności w porozumieniu się z dzieckiem, wizyta u dobrego psychologa młodzieżowego może być owocna w kontekście naprawy relacji i porozumienia w rodzinie. Dobry psycholog dla nastolatków wskaże zachowania, które mogą być punktem zwrotnym w poprawie komunikacji.

Co może zrobić rodzic zbuntowanego i agresywnego nastolatka?

Najważniejsze, co może zrobić rodzic nastolatka zmagającego się z problemami, to zadbać o własne zdrowie psychiczne. Stres, trudności w panowaniu nad własnymi emocjami, skomplikowane relacje z otoczeniem są czynnikami, które znacząco wpływają psychikę człowieka, a tym samym na jego relacje z najbliższymi. Dziecko (w tym także nastolatek) czuje i widzi, kiedy rodzic jest niespokojny, zdenerwowany, niepanujący nad swoimi emocjami. Niejako przejmuje wzorce zachowania, przez co wspólna komunikacja staje się jeszcze bardziej zaburzona.

Nastolatek targany burzą hormonów i impulsów, bardzo potrzebuje rodzica, który da mu przykład, w jaki sposób może sobie ze swoimi emocjami poradzić. Mimo, iż nie nastąpi to w ciągu jednego dnia, pracując nad sobą, dostrzegając własne ograniczenia i problemy, rodzic będzie w stanie w lepszy sposób skupić się na emocjach i problemach dziecka. Psychoterapia jest jedną z możliwości zadbania o swoje zdrowie psychiczne- pomoże poukładać swoje myśli w głowie, „rozplątać” gąszcz skomplikowanych przekonań, które mogą wpływać na nasze relacje z dzieckiem. Dzięki temu rodzic będzie potrafił cierpliwie wspierać swojego zbuntowanego nastolatka, nie patrząc na niego przez pryzmat własnych trudności w radzeniu sobie ze światem.

Dobry psycholog dla młodzieży w Warszawie

Poszukując dobrego psychologa dla dzieci i nastolatków w Warszawie, polecamy kontakt z jednym z naszych centrów. Dzięki bardzo rozbudowanej i szerokiej ofercie, która jest dostępna na naszej stronie, możemy kompleksowo pomóc w rozwiązywaniu wszelkich problemów natury psychologicznej. Nasze placówki znajdują się w kilku punktach na mapie Warszawy: Ursynów, Gocław, Konstancin- Jeziorna, oraz dwa w samym centrum Warszawy, a także jeden punkt w Szczecinie. Nasz zespół składa się z psychologów, którzy pracują zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. W naszej ofercie znajduje się także psychoterapia, która prowadzona jest przez wielu specjalistów pracujących w różnych nurtach, dzięki czemu potrafimy bardzo dokładnie sprofilować potrzeby klienta i wyjść naprzeciw jego oczekiwaniom. Chcąc skorzystać z pomocy dobrego psychologa młodzieżowego, nasze centrum z pewnością zapewni profesjonalną pomoc.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą oraz doskonale znają ich problemy. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.