Menopauza – co to takiego? Menopauza to czas, którym organizm kobiety zmienia się pod względem hormonalnym. Kiedy zaczyna się menopauza, kobieta przestaje być już płodna. W organizmie dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej. W związku z tym pojawiają się nieprzyjemne objawy menopauzy. Menopauza wiąże się z odczuwaniem dolegliwości fizycznych i psychicznych. Jakie są pierwsze objawy menopauzy? Jak można sobie z nimi poradzić? Jak duży może być wpływ menopauzy na psychikę? Kiedy kobieta będąca w okresie menopauzy powinna poprosić o pomoc psychologa?

Co to jest menopauza?

Menopauza to okres w życiu kobiety związany z wygaszeniem aktywności hormonów, odpowiedzialnych za stan płodności. Menopauza nazywana jest inaczej okresem przekwitania lub klimakterium. Klimakterium oznacza, pojawienie się ostatniej w życiu kobiety miesiączki. Kiedy kobieta przez okres 12 miesięcy nie dostanie miesiączki, wówczas uznaje się, że rozpoczęła ona okres klimakterium. Brak cyklu miesiączkowego oznacza, że kobieta przestała być płodna. Kiedy zaczyna się menopauza? Menopauza w życiu kobiety pojawia się zazwyczaj w między 45, a 55 rokiem życia. Okres przekwitania może być dla kobiety wyjątkowo nieprzyjemny. Wraz z wygaszaniem pracy hormonów pojawiają się nieprzyjemne objawy menopauzy, które dotykają fizycznej i psychicznej sfery kobiety. Wpływ menopauzy na psychikę może być bardzo duży. Istnieją skuteczne sposoby, które pomagają łagodzić te nieprzyjemne dolegliwości. Zanim jednak je omówimy, przyjrzyjmy się, jakie są szczegółowe objawy menopauzy.

Menopauza objawy

Objawy menopauzy potrafią dokuczać kobietom przez wiele lat. W niektórych przypadkach objawy menopauzy potrafią utrzymać się, aż do 70 roku życia. Zdarza się to jednak bardzo rzadko. Objawów przekwitu w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować. Kobieta w okresie klimakterium powinna regularnie wykonywać badania krwi oraz konsultować wyniki z lekarzem. Jakie są objawy menopauzy?

Menopauza objawy fizyczne:

Szacuje się, że kobieta w trakcie trwania menopauzy boryka się z około 80% wymienionych dolegliwości.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Psychiczne objawy menopauzy

Niektóre kobiety poza objawami fizycznymi menopauzy, borykają się również z psychicznymi objawami. Takie osoby zamykają się w sobie i rezygnując z życia towarzyskiego, izolują się. Takie zachowanie jest wynikiem odczuwania bardzo dużego dyskomfortu powodowanego pojawieniem się menopauzy oraz jej dokuczliwych objawów. Kobiety, które z powodu menopauzy są obciążone psychicznie, przestają sobie samodzielnie radzić w wykonywaniu najprostszych zajęć. Kryzys psychiczny kobiety w trakcie menopauzy może się objawiać:

Pojawienie się menopauzy oraz związanych z nią objawów psychicznych, może prowadzić do pojawienia się uczucia niepokoju, dużych zmian w nastroju oraz rozwoju depresji. Wpływ menopauzy na psychikę jest więc wyjątkowo nieprzyjemny. Kobieta, która wraz z pojawieniem się menopauzy, zaczyna nadmiernie zwracać uwagę na to, że się starzeje i jest to proces nieunikniony, może przeżyć ogromny kryzys psychiczny. Przyglądanie się odbiciu w lustrze, które traci dawny wdzięk i urodę, sprzyja negatywnemu odbiorze własnego wyglądu, a co się z tym wiąże pojawieniem się negatywnych emocji, które nie poprawiają stanu kobiety.

Menopauza a depresja

Żadnych objawów menopauzy nie wolno lekceważyć, dotyczy to zwłaszcza tych natury psychicznej. Czasem objawy psychiczne mogą przebiegać w bardzo dużym nasileniu. Chroniczne przygnębienie, odczuwanie smutku związanego z widokiem starzejącego się ciała, płaczliwość i bezradność, mogą prowadzić do pojawienia się i rozwoju depresji około menopauzalnej. Ryzyko pojawienia się depresji, w trakcie trwania menopauzy jest większe, jeśli kobieta we wcześniejszych latach miała problemy z zaburzeniami depresyjnymi, które były leczone farmakologicznie. Kobieta, która cierpi z powodu depresji w trakcie trwania menopauzy, znajduje się w bardzo złej kondycji emocjonalnej. W takich wypadkach nasila się apatia oraz czarne, smutne myśli. Przedkłada się to bezpośrednio na znaczne obniżenie poczucia własnej wartości oraz na pojawienie się myśli samobójczych. Kobieta, która cierpi z powodu depresji w trakcie trwania menopauzy, powinna znajdować się pod kontrolą lekarza psychiatry oraz ginekologa, którzy powinni wspólnie ustalić najkorzystniejszy sposób leczenia. Wpływ menopauzy na psychikę kobiety, powinien być kontrolowany przez specjalistę.

Leczenie i łagodzenie objawów menopauzy

Leczenie menopauzy polega na łagodzeniu jej dokuczliwych objawów. Lekarz może zaproponować pacjentce zastosowanie terapii hormonalnej. Podczas leczenia hormonalnego, uzupełniany jest brak hormonów, które do tej pory były produkowane w naturalny sposób. Hormonalna terapia zastępcza zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób, takich jak miażdżyca, osteoporoza, choroba niedokrwienna serca. Czas trwania takiej terapii hormonalnej to 5-7 lat. Nie wszystkim kobietom jednak zaleca się stosowanie terapii hormonalne. Właśnie dlatego, kobiety w trakcie trwania menopauzy powinny zmienić również swój dotychczasowy tryb życia. Jakie są podstawowe zalecenia?

Kobieta cierpiąca z powodu pojawienia się psychicznych objawów menopauzy, powinna skorzystać z pomocy psychiatry oraz psychologa.

Pomoc psychologa

Pomoc psychologiczna dla kobiet, które nie potrafią się pogodzić z nastaniem okresu przekwitania, jest niezwykle ważna. Jest to wyjątkowo ciężki okres w życiu kobiety. Właściwe podejście do zachodzących w organizmie zmian, pomoże uporać się z przygnębieniem, lękiem oraz chęcią do izolowania się. Pomoc psychoterapeutyczna udzielona we właściwym czasie z całą pewnością nie dopuści do rozwinięcia się depresji związanej z wystąpieniem objawów psychicznych depresji. Jeśli dojdzie do rozwoju depresji około menopauzalnej, psychoterapeuta pomoże kobiecie odzyskać równowagę emocjonalną i wesprze w odzyskiwaniu sił psychicznych. W gabinecie psychoterapeuty kobiety uczą się patrzeć z innej perspektywy na zmiany zachodzące w organizmie. Dzięki temu walczą z niskim samopoczuciem oraz brakiem poczucia własnej wartości, a wpływ menopauzy na psychikę zostaje opanowany.

Menopauza jest okresem w życiu kobiety, którego nie sposób ominąć. Dzięki zmianie trybu życia, opiece lekarza ginekologa oraz psychoterapeuty, można skutecznie wpłynąć na zmniejszenie intensywności odczuwanych objawów związanych ze zmianami hormonalnymi w organizmie przekwitającej kobiety.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają kobietom radzić sobie z trudnymi psychicznymi objawami menopauzy. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.