Trening umiejętności społecznych służy rozwojowi i podtrzymywaniu kompetencji społecznych. Na przykład takimi umiejętnościami społecznymi są: aktywne słuchanie, zawieranie nowych znajomości, rozróżnianie uczuć swoich i innych, asertywność oraz umiejętność dyskutowania i przyjmowania krytyki. Zwykle takie umiejętności nabywane są w sposób naturalny, podczas uczestnictwo w życiu społęcznym. Jednakże bywa, że niektóre osoby wolniej lub w niewystarczający sposób zdobywają daną umiejętność, przez co ich problemy zaczynają się nawarstwiać i utrudniać normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji, trening może pomóc im odnaleźć się w codziennym świecie. Dzięki takiemu treningowi, osoby, które z różnych powodów posiadają swoje kompetencje społeczne na poziomie niższym od oczekiwanego do ich wieku i rozwoju, mogą nauczyć się od podstaw, jak postępować w danych sytuacjach społecznych. W taki sposób będzie im łatwiej np. powrócić do życia społecznego po długiej absencji (z powodu hospitalizacji), odnaleźć się w nowych sytuacjach, a także pomogą od nowa zbudować wiedzę na temat relacji i interakcji międzyludzkich.
Trening umiejętności społecznych – kiedy skorzystać?
Zachęcamy do skorzystania jeśli:
– występują trudności w interakcjach społecznych
– cierpisz na problemy psychiczne lub fizyczne, które utrudniają Ci kontakty z innymi
– chcesz popracować nad swoją asertywnością oraz podnieść swoją samoocenę i pewność siebie
– chcesz poprawić swoje kompetencje w zakresie dyskusji oraz radzenia sobie z krytyką
– jesteś osobą niepełnosprawną i doświadczasz trudności w codziennym funkcjonowaniu
– należy skorygować zachowania obecnie występujące i zastąpić je innymi, bardziej dostosowanymi do norm społecznych
Jak wygląda taki trening?
Zwykle trening odbywa się w kilkuosobowej grupie, prowadzonej przez wykwalifikowanego specjalistę- trenera. Następnie ćwiczenia odtwarzane i powtarzane przez grupę poprzedzone są teoretycznym przygotowaniem. Dzięki licznym ćwiczeniom, każdy z uczestników treningu ma szansę przyswoić sobie wiedzę oraz przetworzyć nabyte umiejętności. Potem może je efektywnie wykorzystać w życiu codziennym.
Trening w zależności od potrzeb indywidualnych danych uczestników odbywa się regularnie, może trwać od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Następnie ćwiczenia muszą być stale powtarzane, by utrwaliły się w stopniu pozwalającym na korzystanie z nich w normalnym codziennym funkcjonowaniu.
Elementy, które mogą pojawić się podczas treningu:
– wstęp teoretyczny, mini-wykłady
– liczne ćwiczenia, modelowanie, powtarzanie
– praca w podgrupach i parach
– obserwacja innych, sposobu w jaki sobie radzą z danymi ćwiczeniami
– odgrywanie scenek
– przyjmowanie informacji zwrotnej od trenera oraz od reszty grupy, celem usprawnienia zachowania lub zwrócenia uwagi na poprawę konkretnej umiejętności
-zadania do wykonania w domu celem utrwalenia zdobytych umiejętności
Zapraszamy do kontaktu.