Czym jest żarłoczność psychiczna, czyli bulimia?

Jednym z powszechnych zaburzeń odżywiania jest żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa). Dotyka około 1,5% kobiet oraz 0,5% mężczyzn w całej populacji. Bulimia leczenie jest bardzo trudne.Jej cechą szczególną jest przejadanie się do granic możliwości, a następnie prowokowanie organizmu do wymiotów. Osoba dotknięta bulimią potrafi zjeść ogromne ilości jedzenia- słodycze, chipsy, czasem nawet dania niedogotowane lub nieprzyrządzone do końca. Zachowania te mogą powtarzać się nawet kilka razy dziennie. Możliwe jest także korzystanie z wszelkich dodatkowych środków, by oczyścić organizm z jedzenia. Objadając się, chora (lub chory) chwilowo traci kontrolę nad swoim jedzeniem, obżera się, po czym dręczona obsesją chudnięcia oraz idealnej sylwetki, w poczuciu winy oddaje spożyty pokarm. Ciągłe prowokowanie wymiotów prowadzi często do chorób dziąseł i ubytków w obrębie jamy ustnej, zaburzeń pracy jelit, odwodnienia, zaburzonej gospodarki elektrolitowej, osłabienia mięśni i ogólnego spadku kondycji organizmu.

Bulimia – Przyczyny

Bulimia jest zwykle wynikiem połączenia kilkoma czynników. Zarówno aspekt psychologiczny (niska samoocena), jak i społeczny i kulturowy (kult szczupłej sylwetki) ma znaczenie. Wyróżnia się także wpływ rodziny na kształtowanie postawy wobec jedzenia oraz własnego ciała. 

Bulimia – Objawy

Do objawów bulimii zaliczają się:

– obsesyjne myśli odnośnie swojej wagi ciała i własnego wyglądu

– strach przed przybraniem na wadze

– powtarzające się epizody jedzenia jednorazowo dużych ilości pokarmu 

– poczucie utraty kontroli w czasie „napadu” jedzenia

– prowokowanie wymiotów i/lub zmuszanie się do forsownych i intensywnych ćwiczeń 

– korzystanie ze środków przeczyszczających

– stosowanie restrykcyjnych diet lub głodówek pomiędzy napadami jedzenia

– używanie suplementów diety lub ziołowych mieszanek w celu redukcji wagi

Zaawansowanie bulimii mierzone jest w ilości prowokowanych wymiotów. Zwykle by móc zdiagnozować, jest to przynajmniej raz w tygodniu w ciągu ostatnich trzech miesięcy. 

Bulimia leczenie

Bulimia leczenie jej jest niezwykle trudne. Nieleczona bulimia może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych (fizycznych) w organizmie. Leczenie bulimii łączy psychoterapię, edukację o żywieniu oraz czasem środki farmakologiczne (głównie antydepresanty). Najlepsze efekty daje kompleksowe leczenie bulimii, włączając w to także terapię rodzinną.

Fragment zwierzeń chorującej na bulimię dziewczyny:

„Zwykle szłam do szafki z jedzeniem, lodówki lub zamrażarki, jadłam tak dużo jak mogłam, tak szybko jak było to możliwe, by poczuć się lepiej i wypełnić pustkę w środku. Po tym wszystkim czułam się fizycznie i emocjonalnie zmęczona, winna, smutna przez to całe jedzenie, które pochłonęłam, że aż musiałam zmuszać się do wymiotów. Ludzie myśleli, że jestem popularna i mam „wszystko”, ale ja wiedziałam, że to nieprawda, że to wszystko jest oszukane. Czułam, że ludzie nie polubiliby prawdziwej „mnie”, gdyby mnie poznali i widzieli, jaka naprawdę jestem. Im bardziej pilnowałam diety i nie jadłam produktów, o których marzyłam, im większy głód czułam, tym bardziej czułam, że mam znów kontrolę nad wszystkim. Zawsze jednak nadchodził dzień, w którym głód w końcu mnie pokonywał. Zaczęłam się także przeczyszczać. W końcu stało się to nawykiem, objadanie się i wymiotowanie.”

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.