Stres jest reakcją organizmu na sytuacje, kiedy musimy dostosować się do nowych warunków lub na nie zareagować. Jest doświadczeniem, które może wynikać z powodu sygnałów wysyłanych z otoczenia, naszego ciała lub własnych myśli. Nawet pozytywne wydarzenia, takie jak awans, zakup domu czy narodziny dziecka mogą powodować wzrost poziomu stresu.

W jaki sposób stres wpływa na zdrowie?

Ciało ludzkie jest zaprojektowane do odczuwania stresu i reagowania na niego. Emocje, które wywołuje stres, mogą być pozytywne, motywujące, ostrzegawcze, a także przygotowujące do ucieczki przed niebezpieczeństwem. Stres staje się niebezpieczny dla zdrowia, gdy osoba jest stale pod jego wpływem, mierząc się z różnymi wyzwaniami, bez możliwości uwolnienia napięcia i relaksu, gdy nie ma przerw pomiędzy kolejnymi stresorami. W rezultacie, taka osoba jest w trybie stałego czuwania. System nerwowy człowieka potrafi reagować na stres w różny sposób na wyjątkowe sytuacje zagrożenia. Jednakże, jeśli organizm jest długotrwale wystawiony na stresogenne czynniki, jego sposób reagowania może być aktywny długo po usunięciu danego czynnika z otoczenia. Przykładową sytuacją może być np. bardzo stresująca praca, gdy nawet po powrocie do domu myśli krążą wokół zadań i obowiązków związanych z zawodowymi sprawami, które wywołują wysoki poziom stresu. Zbyt długa ekspozycja na czynniki stresujące może wywoływać negatywne skutki dla organizmu- zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Po czym poznać, że odczuwasz stres? – objawy stresu

Objawy stresu dzielimy na objawy fizyczne i psychiczne. U każdego objawy stresu będą wyglądały inaczej. Jeśli jednak zostaną rozpoznane, nigdy nie należy ich bagatelizować. Walkę ze stresem należy rozpocząć najszybciej, jak to możliwe. Dzięki temu uchronimy organizm przed długotrwałym narażeniem na stres i unikniemy tym samym przykrych konsekwencji. W jaki sposób reaguje nasz organizm, gdy jest narażony na działanie stresujących czynników?

Objawy fizyczne:

Objawy psychiczne:

Przyczyny stresu

Każdy z nas inaczej reaguje na doświadczanie czynników powodujących stres. Nie zmienia to jednak faktu, że pewne sytuacje wpływają na nasz organizm stresująco. Co należy do najpopularniejszych przyczyn stresu?

Jak zauważono, każdy z nas reaguje na sytuacje stresowe inaczej. Próg stresu uwarunkowany jest od wielu czynników. Na to, jak reagujemy na stres, wpływać mogą nawet doświadczenia z okresu przed narodzinami oraz sam poród. Na poziom odporności na stres wpływ mają również geny, oraz doświadczenia z dzieciństwa i okresu dojrzewania.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Długotrwały stres i jego negatywne skutki

Długotrwałe doświadczanie stresu niesie za sobą katastrofalne skutki dla organizmu. Życie w stresujących warunkach sprawia, że człowiek zaczyna być gniewny, agresywny oraz ma problemy z wahaniem nastrojów. Jak już wcześniej wspomniano stres objawia się przyspieszoną akcją serca, nadmierną potliwością, a nawet pojawieniem się tików nerwowych. Objawy długotrwałego stresu są jednak dużo bardziej niepokojące. Do czego może prowadzić takie długotrwałe wystawienie na życie w stresujących warunkach?

Objawy długotrwałego stresu:

Udowodniono, że skutki doświadczania długotrwałego stresu wpływają w destrukcyjny sposób na organizm ludzki. Warto również zwrócić uwagę, że skutki stresu mogą pojawić się nawet po kilku latach od doświadczenia ekstremalnego stresu.

Leczenie stresu – domowe sposoby

Jak leczyć stres? Czy jest to w ogóle możliwe? Okazuje się, że leczenie stresu możemy zorganizować w swoim własnym domu. Istnieje wiele domowych sposobów, których zastosowanie wpłynie na redukcję stresu. Aby stres nie wpływał negatywnie na nasz organizm, warto nie dopuszczać do sytuacji, w których kumulowałby się w naszym organizmie. Należy dawać mu upust we właściwy sposób. Jak można się do tego zabrać? Oto kilka sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem.

W jaki sposób specjalista pomaga radzić sobie ze stresem?

Często zdarza się, że występuje wiele trudności w przypadku długiej ekspozycji na stresujące czynniki. Problemy z tego wynikające mogą wpływać na codzienne funkcjonowanie, znacząco je utrudniając, a także zaburzając relacje społeczne. Wsparcie psychologiczne jest czymś, co może znacząco pomóc w takiej sytuacji.

Jeśli zmagasz się z objawami związanym ze stresem, nie musisz cierpieć w samotności. Zgłaszając się do nas, wykwalifikowany personel pomoże Ci uporać się ze swoimi trudnościami. Zarówno psycholog, jak i psychoterapeuta będą w stanie postawić trafną diagnozę i ułożyć skuteczny plan pomocy psychologicznej. Jak opanować stres? Dzięki technikom redukcji stresu, które zaproponuje Ci psycholog, będziesz w stanie poradzić sobie z długotrwałymi skutkami stresu, a także nauczyć się kontrolować jego wpływ na swoje życie w przyszłości. Psycholog posiada wiele narzędzi, dzięki którym łatwiej będzie pokonać Ci bariery, które blokują Twój spokój, a także takie, które nauczą Cię redukować poziom stresu do poziomu, który zapewni Ci normalne funkcjonowanie oraz przywróci radość z życia, pomimo występowania stresujących bodźców.

Techniki radzenia sobie ze stresem

Techniki, które są stosowane przez wielu psychologów, to m.in. treningi relaksacyjne, ćwiczenia oddechu oraz praktyka uważności. Psycholog pomoże także odnaleźć przyczynę, dlaczego stres tak bardzo na Ciebie wpływa- czasem to czynniki, za które sami odpowiadamy, są powodem trudności w radzeniu sobie ze stresem. Może to być np. nieharmonijny rozkład dnia, nieodpowiednia dieta, brak czasu na regenerację. Z pewnością rozmowa z psychologiem będzie pomocna, a w niektórych przypadkach pomocna może być również psychoterapia. W przypadku odnalezienia przyczyny np. w bardzo stresującej pracy, dobrym pomysłem byłoby także skorzystanie z oferty doradztwa zawodowego, dzięki czemu dostrzeglibyśmy inne możliwości zawodowe na miarę naszych kompetencji, które nie będą aż tak stresującym czynnikiem w życiu.

Elementy, które mogą pojawić się na spotkaniu:

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają pacjentom radzić sobie z sytuacjami stresowymi. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.