Bezradność i poczucie winy w relacji z dzieckiem to częste problemy, z jakimi zmagają się rodzice. Budowanie pełnej empatii i zrozumienia więzi ze swoimi dziećmi jest często utrudnione, ze względu na liczne ograniczenia w naszym własnym postrzeganiu świata, nasze, często trudne, doświadczenia z przeszłości lub zachowania, które nas podświadomie blokują przed umiejętnością zachowania zdrowej relacji. Kompetencje rodzicielskie można określić jako kompleksowe umiejętności radzenia sobie w różnorodnych sytuacjach występujących na linii rodzic – dziecko.
Kompetencje rodzicielskie są umiejętnościami, które są względnie stałe, jednak podlegają modyfikacjom ze względu na wpływ otoczenia lub zdobywanie nowej wiedzy. Wiele osób chciałoby w sobie naprawić, ulepszyć i rozwinąć te kompetencje w taki sposób, by kontakt z dzieckiem oraz komunikacja z nim odbywała się w satysfakcjonujący dla obu stron sposób. Wielu rodziców obawia się, że wzorce zachowania, wyniesione z własnego domu, nie spełniają ich oczekiwań- nie chcą powtarzać tych samych błędów wychowawczych, które same odczuli jako dzieci, w rodzinie, którą tworzą obecnie. Kompetencje rodzicielskie są jak najbardziej możliwe do rozwinięcia.
W naszym centrum pomagamy rodzicom zarówno indywidualnie, w postaci prowadzenia konsultacji oraz wsparcia psychologicznego, jak i grupowo, prowadząc kursy oraz szkolenia na temat rodzicielstwa- np. budowanie zdrowych i prawidłowych relacji z dzieckiem. Należy pamiętać także o tym, że własny rozwój i dbanie o swój psychiczny dobrostan także wpływa pozytywnie na nasze kontakty.
Kiedy warto skorzystać z takiej oferty?
- czujesz, że Twoje kompetencje rodzicielskie nie są wystarczające
- chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób być jeszcze lepszym rodzicem
- chcesz uzyskać praktyczne wskazówki, jak budować relację z dzieckiem
- Twój konflikt ze swoim dzieckiem jest coraz większy i nie wiesz, w jaki sposób reagować na jego zachowania
- czujesz, że Twoje własne problemy wpływają na Twoją rolę rodzica
Kompetencje rodzicielskie – spotkania wspomagające
W zależności od potrzeb klienta, spotkanie może być jednorazowe lub w formie kilku spotkań. W konsultacjach może brać udział jeden rodzic lub oboje. Decydując się na uczestnictwo w spotkaniach, możemy liczyć na dużą dawkę wiedzy, która następnie zostanie „przełożona” na praktyczny język. Liczne ćwiczenia praktyczne umożliwiają grupie przetworzenie zdobytej wiedzy i utrwalenie jej.
Elementy, które mogą pojawić się podczas spotkań:
- wstęp teoretyczny, mini-wykłady
- rozmowa o konkretnych problemach, które występują w relacjach z dziećmi
- nauka konstruktywnej komunikacji, wyznaczania granic dostosowanych do naszych oczekiwań
- ćwiczenia, modelowanie, powtarzanie
- praca w podgrupach i parach
- obserwacja zachowania innych osób
- nauka nowych, innych niż do tej pory sposobów radzenia sobie w konkretnych sytuacjach wychowawczych
- omawianie w grupach błędów, które zostały popełnione, wspólne rozważania, co można było zrobić inaczej, by w przyszłości uniknąć podobnych problemów
- odgrywanie scenek, często na podstawie realnych wydarzeń z życia