Człowiek jest istotą społeczną więc potrzebuje relacji z innymi. Kwestia budowania dobrych relacji jest bardzo ważna dla naszego życia i w dużej mierze właśnie od dobrych relacji zależy nasze zadowolenie. Dla większości osób najważniejszą oznaką szczęścia są dobre relacje z ludźmi. 

Problemy w relacji z innymi

Często zdarza się, że ludzie potrzebują relacji z innymi, ale bardzo trudno im takie relacje zbudować. Nie potrafią budować bliskości, a nawet jeśli pojawia się realna szansa na takie więzi, uciekają z nich, mając wiele różnorakich obaw. Badania pokazują, że jesteśmy samotni i coraz bardziej samotni. Dodatkowo mamy coraz większe trudności z utrzymaniem bliskich relacji. Pojawiają się w związku z tym problemy z innymi ludźmi. Jest wiele przyczyn takiego stanu. 

Niektóre z nich są następujące:

Osoby z rodzin dysfunkcyjnych boją się budowania relacji. Cierpią, bo chcą głębokich więzi a jednocześnie nie wiedzą jak się je buduje. Nie mieli odpowiednich wzorców. Dorastali w atmosferze pełnej napięcia, nieporozumień, pretensji i złości. Nie chcą dla siebie takiego życia, a jednocześnie przy najmniejszym sygnale zapowiadającym, taki sposób funkcjonowania w relacji, po prostu uciekają. 

System rodzinny, w którym zostały wychowane dzieci był pełen sprzeczności, nieprzewidywalności i napięcia. Rodzice nie utrwalili w nich przekonań dotyczących siebie, świata i systemu wartości jakim powinni się kierować. Czują się niepewnie i boją się zdominowania, utraty własnej osobowości, dlatego nie chcą wchodzić w relacje.

Takie osoby są niepewne siebie. Nie otrzymały poczucia bezwarunkowej akceptacji, rodzice nie zbudowali z nimi więzi i bliskości. Nie otrzymały od rodziców bazy, która pozwalałaby im zbudować poczucie bezpieczeństwa. Rodzice często nie interesowali się dzieckiem i jego potrzebami w związku z tym nie czuło się ono ważne i przyjęte takie jakim było. Nie mogło liczyć na wsparcie, przytulenie, na zaspokajanie potrzeb emocjonalnych. Dominuje w nich lęk przed ponownym zranieniem i odrzuceniem. Jako dorośli uciekają przed relacją.

Niektórzy akceptują brak bliskich relacji z innymi. Wybierają samotność i życie według własnych zasad. Realizują się w wybranych przez siebie dziedzinach i świadomie wybierają swój samotniczy styl życia. Zdarza się, że mają potrzeby bycia w głębszych relacjach, ale zdają sobie sprawę, że sami wybrali takie życie i ponoszą tego konsekwencje. Jest to czasami trudne, ale jest akceptowalne w imię wyższych wartości (np. duchowych).

Brak umiejętności budowania relacji może być też spowodowany niską samooceną, zaburzonym poczuciem własnej wartości, różnego rodzaju nerwicami, fobiami społecznymi albo depresją. Warto wtedy poszukać pomocy specjalisty.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jakie trudności napotykamy w budowaniu relacji?

Relacja z drugim człowiekiem może powodować różnego rodzaju trudności. W kontaktach z innymi ludźmi można doświadczać różnorakich problemów wynikających:

Bardzo ważne jest, aby pomimo trudności starać się budować odpowiednie relacje. W większości potrzebujemy innych, aby czuć się spełnionymi w życiu.

Budowanie satysfakcjonujących relacji jest procesem, który wymaga czasu, jest złożony i czasami trudny. Wymaga wysiłku. Warto jest mieć pomoc w tym procesie. Warto poszukać dobrego psychoterapeuty lub psychologa, który poda pomocną dłoń. W takich momentach warto zapoznać się z ofertą Psychocare i zastanowić się nad potrzebnym rodzajem wsparcia.

Co zrobić, aby zbudować satysfakcjonujące relacje?

1. Uświadomić sobie, że wszyscy mamy takie same potrzeby i pragnienia (potrzebę zrozumienia, docenienia, realizacji siebie).

2. Wypracować w sobie umiejętność słuchania innych.

3. Powstrzymywać się przed ocenianiem i osądzaniem.

4. Zrozumieć, że jesteśmy różni, każdy ma inne uwarunkowania. Różnimy się wychowaniem, inteligencją, doświadczeniami itp.

5. Szczere i konkretnie doceniać innych.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z osobami, chcącymi poprawić relacje z innymi. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.