We współczesnym świecie dużo trudniej budować relacje niż kiedyś. Dlatego, że współczesny człowiek nie jest do tego, tak jak dawniej, przymuszony z przyczyn zewnętrznych. Może budować relacje, jeśli chce.
Dawniej odpowiednie relacje były wprost gwarantem przetrwania. Osoba wyrzucona przez społeczność nie mogła sobie poradzić – mogła być zaatakowana przez członków innej społeczności, zagrożona głodem lub zimnem, lub była narażona na ataki dzikich zwierząt. Bardzo trudno było funkcjonować samodzielnie. Dziś już tak to nie wygląda. Odpowiednie relacje są także bardzo ważne, ale z innych powodów.
Spis treści
Jak w przeszłości wyglądały męskie relacje?
Relacje między mężczyznami koncentrowały się na wspólnym działaniu – mężczyźni wspólnie polowali, ochraniali swoją społeczność albo zajmowali się przygotowaniem lepszych warunków bytowania. Męskie relacje koncentrowały się na wzajemnych korzyściach w płaszczyźnie materialnej i zewnętrznej. Mężczyźni byli nastawieni na działanie i na wspieranie się w tym działaniu.
Oczywista była też hierarchia. Mężczyźni musieli sobie wywalczyć miejsce w tej hierarchii albo je otrzymać z nadania. Teraz miejsce w hierarchii jest dużo trudniejsze do określenia i mniej oczywiste.
Samotność współczesnego mężczyzny
„Bałagan w rodzinach, narodach i na całym świecie jest wynikiem długotrwałego kryzysu mężczyzn, osamotnienia, lęku, tego, że nie znają siebie. Problemy mężczyzn wynikają z izolacji. Mężczyźni muszą się wydostać z więzienia samotności” – tak mówi Steve Biddulph, autor książki „Męskość”.
Bardzo często mężczyźni jednak nie chcą wyjść z „więzienia samotności” ponieważ jest im dobrze w miejscu, w którym są. W fizyczny sposób nic im nie zagraża, tak jak dawniej. Nie muszą więc nic zmieniać choć jest to tylko pozorne. Nie wychodząc ze swoich „dziupli” narażają się na życie, w którym ucieka bardzo ważny aspekt rzeczywistości – relacje.
Jakie są trudności w budowaniu męskich relacji?
Bardzo często zdarza się tak, że mężczyźni nie potrafią wychodzić do relacji z mężczyznami i budować je w satysfakcjonujący sposób. Powodów jest bardzo wiele, warto przytoczyć przynajmniej kilka i nad nimi się zatrzymać.
Męskie relacje budują się poprzez działanie, poprzez wspólne pasje lub aktywności. Obecnie mężczyźni coraz mniej czasu spędzają w swoim gronie. W związku z aktywnościami przy komputerze czy przy telefonie, coraz trudniej spotykać się i zacieśniać więzi przez wspólne przebywanie.
We współczesnym świecie młodzi mężczyźni bardzo długo przebywają pod wpływem matek, które z jednej strony nie chcą uwolnić synów od swojego wpływu (z różnych powodów) a z drugiej strony synowie nie chcą odejść od matek, gdyż jest im tak najwygodniej. To one zapewniają im wszelkie potrzeby i dbają o wszelkie zachcianki. W męskiej grupie należy czymś się wykazać, należy coś udowodnić, „stanąć na wysokości zadania”. Dla matki wystarczające jest, że „synek” po prostu jest a mama wszystko za niego zrobi. Nie musi się starać i udowadniać swojej przydatności i ważności. W męskiej grupie albo w relacji z innym mężczyzną tak to nie wygląda i należy się bardziej postarać.
Dlatego wielu mężczyzn rezygnuje z męskich relacji. To jest jedna z wielu przyczyn trudności w budowaniu relacji z innymi mężczyznami. Relacja z kobietą jest inna i często zdarza się, że młodzi mężczyźni od swoich dziewczyn czy partnerek oczekują tego samego co otrzymywali od swoich matek. W sytuacji, gdy w ich stronę skierowane są wymagania wycofują się.
W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają nawiązywać satysfakcjonujące i trwałe relacje. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.
Bibliografia:
Biddulph S., Męskość, Rebis 2004