Człowiek jest istotą społeczną i kontakty społeczne są nam niezbędne. Nowe technologie znacznie to ułatwiają i możemy być w kontakcie non stop. Jednak bardzo łatwo przekroczyć cienką granicę między uzależnieniem, a czerpaniem korzyści z social mediów

Objawy uzależnienia od social mediów

Uzależnienie od social mediów to rodzaj uzależnienia behawioralnego, czyli powtarzania pewnego rodzaju czynności, co prowadzi do chwilowej ulgi. Jest to powiązane z system nagrody w mózgu oraz produkcją dopaminy. Zjawisko nadmiernego korzystania z telefonu jest coraz bardziej popularne. Często możemy zobaczyć pary czy znajomych w restauracji, którzy zamiast rozmawiać ze sobą siedzą w telefonach. Poniżej znajdują się najczęstsze objawy tego, że możesz mieć problem ze zdrowym korzystaniem z social mediów: 

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

FOMO

Warto wspomnieć o zjawisku FOMO (fear of missing out), czyli o strachu przed tym, że coś nas ominie. Patrząc na to co inne osoby dodają na media społecznościowe możemy subiektywnie postrzegać ich jako osoby, które mają lepsze życie, ciągle podróżują, mają więcej pieniędzy, głębsze relacji z ludźmi lub są bardziej atrakcyjni. Możemy odczuwać przy tym zazdrość i smutek, co prowadzi do frustracji z naszego życia. Niestety to co jest pokazywane w social mediach często odbiega od rzeczywistości. Pokazywane życie może być tylko wyidealizowanymi urywkami z naszej prawdziwej rzeczywistości. Patrząc na to zaczynamy skupiać się na tym czego nie mamy i przestajemy doceniać to co mamy. 

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od mediów społecznościowych

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pracują z osobami, borykającymi się z takimi uzależnieniami. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www https://psychocare.pl/umow-sie-na-wizyte/ lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.