Czym jest terapia poznawczo behawioralna online?

W leczeniu różnego rodzaju zaburzeń i problemów emocjonalnych najbardziej efektywną metodą jest terapia poznawczo behawioralna online. Wykorzystujemy ją do pracy z pacjentami również w naszym gabinecie, proponując zarówno spotkania w formie tradycyjnej (stacjonarnej) i online. W przeciwieństwie do innych sposobów leczenia terapia poznawczo behawioralna skupia się na teraźniejszości i rozwiązywaniu problemów. Opiera się na założeniu, że to, w jaki sposób postrzegamy daną sytuację i nadajemy jej znaczenie. Przekłada się to na nasze emocje, samopoczucie i funkcjonowanie. Z racji jej udowodnionego zastosowania wykorzystywana jest przy takich schorzeniach jak m.in.:

W terapii poznawczo behawioralnej online zrozumienie problemów opiera się na analizie pięciu łączących się ze sobą elementów: myśli, emocji, zachowań, reakcji fizjologicznych i otoczenia. Tworzą one jedną całość i wzajemnie na siebie oddziałują. Podczas tej formy terapii pacjent i specjalista widzą się za pomocą komunikatora, jakim jest skype. Wideokonferencja odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu na bieżąco można rozwiązywać problemy. Nawet jeśli początkowo pacjent odczuwa dyskomfort czy onieśmielenie, co często zdarza się także podczas spotkania w gabinecie, to w ramach wzajemnego poznawania się, uczucia te mijają.

Dla kogo jest terapia poznawczo behawioralna online?

Proponowana przez nas terapia poznawczo behawioralna online w dużej mierze opiera się na samoobserwacji myśli, uczuć i zachowań. W ten sposób zwiększa się kontakt z samym sobą i jest to pierwszy krok do zmiany. Terapia poznawczo-behawioralna online najskuteczniejsza jest w leczeniu zaburzeń bazujących na lęku i depresji. Poza wspomnianymi już zaburzeniami takim jak fobia, lęki napadowe, depresja, zaburzenia kompulsywno-obsesyjnych, odżywiania i stresu pourazowego sprawdza się także w przypadku nerwic, leczeniu depresji poporodowej, trudnościach w relacjach osobistych lub zawodowych, a także jako technika radzenia sobie ze stresem. Stosuje się ją także w resocjalizacji więźniów. Jeśli cierpisz na któryś z tych właśnie przypadków, to terapia poznawczo behawioralna online jest właśnie dla Ciebie.

Na czym polega terapia poznawczo behawioralna online

Terapia poznawczo behawioralna online skoncentrowana jest na tym, aby pomóc danej sobie osiągnąć pożądaną przez nią zmianę w życiu. Służy zmienianiu siebie, a nie innych. Niezależnie od tego, jaka jest diagnoza, punktem wyjścia jest analiza bieżących problemów, z którymi sobie nie radzi pacjent. Do przeszłości wraca się tylko w momencie, kiedy osoba zgłaszająca się pomoc ma takie oczekiwania lub gdy cofnięcie się do wydarzeń z dzieciństwa i próba ich zrozumienia, może mieć wpływ na zmianę obecnych, dysfunkcjonalnych wzorców myślenia, zachowania i przeżywania.

W terapii poznawczo behawioralnej online jest praca zespołowa, oparta na współpracy i współdziałaniu. Między pacjentem a terapeutą powinna powstać dobra relacja, w której to osoba, które szuka pomocy, ma największy dostęp do tego, jak się czuje i myśli.

Spotkania trwają zazwyczaj od 6 tygodni do pół roku (choć w przypadku zaburzeń osobowości – nawet 2 lata). Oznacza to 8-25 spotkań co tydzień, a pomiędzy nimi pacjent realizuje jeszcze wspólnie ustalone zadania. Każda sesja z wykorzystaniem terapii poznawczo behawioralnej online ma bardzo uporządkowany charakter. W pierwszej części pacjent pytany jest o swój nastrój i wydarzenia z minionego tygodnia oraz proszony o nazwanie problemów, które są dla niego najważniejsze. Wspólnie z terapeutą ustala także plan spotkania. Kolejnym puntem jest omówienie pracy osobistej, jaka została „zadana” pacjentowi, czyli co udało mu się zrobić, a czego nie itd. Sesję kończy podsumowanie jej przebiegu.

Terapia poznawczo behawioralna online to poniekąd sposób na to, aby nauczyć się być dla siebie samego terapeutą i mieć wpływ na swoje samopoczucie. W ten sposób także łatwiej jest sobie poradzić ze stresem, lękiem czy trudnymi myślami. Podczas terapii wielkie znaczenie ma m.in. charakter problemu, z jakim nie radzi sobie pacjent, jego motywacja do działania i zmiany oraz umiejętność nawiązania więzi terapeutycznej.

Zapraszamy na pierwszą bezpłatną konsultację – możliwą do odbycia również w formie online.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.