Uzależnienie od alkoholu, zwane także alkoholizmem, wpływa na człowieka przez całe jego życie. Warto pamiętać, że alkoholizm jest realną chorobą. Może spowodować trwałe zmiany w mózgu oraz w neurochemicznych przekaźnikach, które czasem mogą doprowadzić do utraty kontroli przez osobę uzależnioną. Uzależnienie od alkoholu może objawiać się w różny sposób, w zależności do jednostki na nie chorującej. Różnorodność objawów, tego, jak często ktoś pije, jaki rodzaj alkoholu spożywa, jest zależna od indywidualnego przypadku. Niektórzy piją bardzo dużo codziennie, a inni potrafią upijać się do nieprzytomności, a następnie pozostawać trzeźwym przez jakiś czas. Pomijając tą różnorodność, ktoś uzależniony od alkoholu zwykle polega na nim i nie potrafi pozostać trzeźwy przez dłuższy okres czasu.
Jeśli istnieje podejrzenie, że ktoś z bliskich osób może być uzależniony od alkoholu, najlepszą metodą jest podejście pełne wsparcia. Zawstydzanie czy wpędzanie w poczucie winy może jedynie wpłynąć na odseparowanie się i brak zaufania.

Przyczyny

Eksperci starają się określić, jakie czynniki mają wpływ na skłonności jednostki do uzależnienia od alkoholu. Czynniki takie jak genetyka, płeć, społeczno-ekonomiczne warunki mają znaczenie, jednakże nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, co powoduje, że dana osoba wpada w uzależnienie od alkoholu. Psychologiczne, genetyczne oraz behawioralne czynniki odgrywają ważne role w początkach uzależnienia.

Uzależnienie od alkoholu czasem może być trudne do rozpoznania. W odróżnieniu od innych używek, takich jak kokaina lub heroina, alkohol jest ogólnodostępny i w wielu kulturach jego spożywanie jest dozwolone przez społeczeństwo. Często alkohol jest w centrum życia towarzyskiego i łączy się ze świętowaniem i poczuciem radości. Picie jest nieodłączną częścią życia wielu osób. Kiedy jest to powszechne zjawisko w życiu społecznym, trudno czasem na pierwszy rzut oka określić, kto lubi od czasu do czasu wypić drinka, a kto zmaga się z poważniejszym problemem.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Alkoholizm objawy to:

Uzależnienie zwiększa się z czasem, dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na wczesne symptomy choroby. Jeśli uda się je zidentyfikować wcześnie i podjąć odpowiednie kroki ku leczeniu, chory może uniknąć wielu znaczących konsekwencji wynikających z uzależnienia.

Alkoholizm leczenie

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest trudną i wymagającą drogą. Jeśli leczenie ma zadziałać, pacjent musi przede wszystkim chcieć być trzeźwy. Nie można nikogo zmusić do wstrzemięźliwości, jeśli ta osoba nie jest na to gotowa. Sukces podejmowanego leczenia zależy od chęci osoby uzależnionej. Proces powrotu do zdrowia jest decyzją na całe życie. Nie ma jednego szybkiego rozwiązania, wymaga to codziennego zaangażowania i ogromnej pracy. Z tego powodu, wiele ludzi twierdzi, że alkoholizm nigdy nie jest do końca „wyleczony”.

Psychoterapia alkoholizm

Leczenie może odbywać się stacjonarnie w przystosowanym do tego miejscu, jak i w formie np. codziennych lub cotygodniowych spotkań. Leczenie zespołów abstynencyjnych, czyli detoksykacja, odbywa się zwykle w bardzo zaawansowanym stadium choroby, trwa około 10 dni. Często jest to jedyna możliwa droga do pozbycia się alkoholu z organizmu pacjenta. Taki detoks jest wstępem do podjęcia kolejnych kroków, takich jak dalsza diagnoza i terapia. Pomocne są także wszelkie grupy wsparcia i samopomocowe, gdzie pacjenci mogą w trakcie rozmów z innymi chorymi wspierać się w drodze do trzeźwości, dzielić problemami dotyczącymi odstawienia alkoholu, a także innymi problemami, które związane są z ich powrotem do zdrowia, a także takimi, które doprowadziły ich do uzależnienia. Możliwe jest także włączenie farmakologii do leczenia, jeśli jest taka konieczność. Najczęściej włączane są antydepresanty, w przypadku wystąpienia objawów depresyjnych.

Jednakże w większości przypadków, by można było uznać pacjenta za „wyleczonego”, konieczne jest podjęcie przez niego terapii. Uczestnictwo w psychoterapii jest wsparciem w długoterminowym pozostaniu w trzeźwości, gdyż w ten sposób można odnaleźć źródło problemów, których skutkiem było uzależnienie, a także ich możliwe rozwiązanie.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają osobom uzależnionym wyjść z nałogu. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.