ADHD u kobiet, często bywa nazywane „cichym” lub „ukrytym zaburzeniem”. Związane jest to z tym, że u kobiet często wewnętrzne napięcie nie zostaje wyrażone „na zewnątrz” i przyjmuje postać wewnętrznego niepokoju. Kobiety potrafią intuicyjnie maskować objawy albo radzić sobie poprzez wypracowywanie tzw. strategii kompensacyjnych, zamieniających trudności na coś innego (np. zamiast agresji i bójek stosują autoagresję). ADHD statystycznie częściej występuje u chłopców niż u dziewcząt, proporcje są jak 3:1, na dodatek dużo trudniej jest zdiagnozować to zaburzenie u młodych dziewcząt. Często przy ADHD diagnozuje się zaburzenia depresyjne, zaburzenia ze spectrum autyzmu, ChAD, bordeline lub inne. Czasami te zaburzenia współwystępują z ADHD

ADHD u nastolatek

Bardzo częstymi objawami ADHD u nastolatek są:

Jednym z objawów ADHD jest również impulsywność. Zachowania impulsywne u młodych kobiet mogą prowadzić do większej ilości zachowań ryzykownych. Młode dziewczyny z ADHD statystycznie szybciej niż inne nastolatki rozpoczynają aktywność seksualną, i mają więcej partnerów seksualnych. Wyższa też jest liczba nastolatek z ADHD, które zachodzą w nieplanowaną ciążę. Dziewczęta z ADHD mogą doświadczać wyższych wskaźników leku, mogą częściej nadużywać substancji psychoaktywnych, doświadczają wahań nastroju i trudności w uczeniu się.

ADHD u dorosłych kobiet – symptomy

Symptomy ADHD u chłopców z wiekiem słabną, u dorosłych kobiet problemy związane z uwagą i umiejętnością koncentracji są raczej niezmienne i silnie wpływają na ich życie zawodowe. Często zdarza się, że kobiety z ADHD są bardzo kreatywne i mają tendencje do myślenia niestereotypowego. Zdarza się, że mają duże zdolność adaptacyjne i potrafią szybko dostosować się do zmieniającej się sytuacji. Kobiety z ADHD często w pracy uchodzą za „roztrzepane”, „zapominalskie”, rozkojarzone i nieasertywne. Są to bardzo indywidualne przypadki.

Symptomy ADHD u kobiet mogą nasilać się podczas ciąży i po powrocie z urlopu macierzyńskiego, kiedy kobieta „otrzymuje” nowe obowiązki i odczuwa dodatkową presję związaną z rolą matki. Badania naukowe pokazują, że kobiety z ADHD częściej zaniedbują swoje dzieci, gdyż trudno im zorganizować codzienne zadania – umawianie na wizyty do lekarza, zapewnienie czystych ubrań, robienie systematycznych zakupów. Jest to dla kobiet z ADHD przytłaczające.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

ADHD u kobiet objawy

Kobiety z ADHD mogą doświadczać następujących objawów:

Diagnozowanie ADHD u kobiet

Bardzo trudno diagnozuje się ADHD u małych dziewczynek, trochę łatwiej u dojrzałych kobiet, choć jest to również trudne. Związane jest to z tym, że u kobiet zaburzenia neurorozwojowe przebiegają w inny sposób. Podczas gdy chłopiec z ADHD jest ruchliwy i aktywny to dziewczynka jest najczęściej zapominalska, gadatliwa, chodzi z głową w chmurach i nie potrafi się skupić. Trudności związane z diagnozą bardzo często powiązane są z większą zdolnością dziewcząt w dopasowywaniu się do wzorców kulturowych. Dziewczęta starają się być miłe, posłuszne i wzorowe, aby uniknąć krytyki ze strony społeczeństwa. Dlatego też sprawiają mniej problemów i rzadziej są diagnozowane. Bardziej radzą sobie same.

Dojrzałe kobiety często uświadamiają sobie swoje problemy, gdy diagnozują swoje dzieci i zrozumieją, że ADHD jest zaburzeniem przenoszonym genetycznie – jeśli jedno z rodziców ma zdiagnozowane ADHD to istnieje prawdopodobieństwo, że ADHD wystąpi również u dziecka.

Skuteczną pomocą przy zaburzeniach ADHD jest farmakoterapia i psychoterapia jako forma uczenia się funkcjonowania w nowy, bardziej adaptacyjny sposób.

W celu zdiagnozowania i pomocy warto zwrócić się do wykwalifikowanych specjalistów. Szczególnie istotna dla kobiet może być pomoc w nauce zatrzymania negatywnego myślenia na swój temat i pomoc w zrozumieniu trudności w radzeniu sobie z rzeczywistością dnia codziennego.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy potrafią zdiagnozować zaburzenie ADHD i pokierują dalszą pracą. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.