Psychoterapia jest kompleksową metodą leczenia większości problemów psychicznych, a także znakomitą podstawą do polepszania ogólnej jakości życia oraz rozwoju osobistego.
Forma psychoterapii zwykle oparta jest na rozmowie psychoterapeuty z pacjentem lub klientem. Podczas niej specjalista dobiera odpowiednie narzędzia, mające na celu pomoc drugiej osobie. Przeważnie psychoterapia trwa od kilku do kilkunastu spotkań w regularnych odstępach czasowych (np. raz na tydzień).

Podczas psychoterapii klient uczy się, w jaki sposób rozpoznawać swój nastrój, kondycję psychiczną, jak nazywać swoje uczucia, myśli i zachowania. Psychoterapia pomaga w przejmowaniu kontroli nad swoim życiem oraz w nauce stosowania zdrowych rozwiązań w wymagających tego sytuacjach.
Istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych. Wybór jednego z nich jest uzależniony od indywidualnych potrzeb danej osoby, zarówno dotyczących jej stanu, jak i personalnych preferencji.

Psychoterapia jest terminem, który zawiera w sobie wszystkie metody oraz podejścia, mające na celu pomoc w pokonaniu rozmaitych trudności i problemów natury psychicznej poprzez rozmowę. Problemy te mają różną rangę, od trudności emocjonalnych do poważnych zaburzeń psychicznych. Psychoterapeuta może być przeszkolony zarówno z samego prowadzenia psychoterapii, jak i może także być specjalistą w innych pokrewnych dziedzinach (np. magister psychologii lub socjologii może mieć także ukończony kurs psychoterapii). Kurs psychoterapii zwykle trwa kilka lat, i wiąże się z uczestnictwem w licznych zajęciach praktycznych oraz uczestnictwie we własnej terapii.

Psychoterapeuci korzystają z wielu podejść, by pomóc klientowi zrozumieć, jak się czuje, oraz wspomóc w efektywniejszym radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Z pewnymi zaburzeniami, np. w przypadku schizofrenii lub depresji, psychoterapeuta może ściśle współpracować z innym specjalistą (psychiatrą), by wspólnie ułożyć plan działania odnośnie leczenia pacjenta. Psychoterapeuta może pracować indywidualnie z klientem, grupowo z większą ilością osób, a także z parami lub z całą rodziną. Wielu specjalizuje się w konkretnym sposobie pomocy, przykładowo możliwy jest wybór między pracą z dorosłymi lub dziećmi. Psychoterapeuci zwykle systematycznie spotykają się ze swoimi klientami. Przeważnie spotkania odbywają się raz w tygodniu, w zależności od podejścia psychoterapeutycznego, przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Szkoły psychoterapii

Istnieje wiele szkół psychoterapii, każda specjalizuje się w konkretnym nurcie. Jednym z głównych podejść jest CBT, czyli terapia poznawczo-behawioralna. Koncentruje się ona na zmianie sposobu myślenia i zachowania klienta. Jest zwykle terapią krótkoterminową, trwającą kilka do kilkunastu tygodni. Sama praca na sesji nie jest wystarczająca- często klient otrzymuje także zadania domowe, które wspomagają proces terapeutyczny podczas codziennego funkcjonowania.

Natomiast psychoterapeuta pracujący w nurcie psychoanalitycznym, czyli specjalizujący się w metodzie terapeutycznej zwanej psychoanalizą, będzie głównie szukał w naszej przeszłości powodów obecnego zachowania i sposobu myślenia. Głównym motywem rozmów będzie przeszłość, a także naprawa tego, co zostało „skrzywione”. Dzięki dostrzeżeniu tego, co działo się z nami w przeszłości i jak nas to ukształtowało, będzie możliwa zmiana. To realnie wpłynie na poprawę naszej obecnej jakości życia, a także usprawni nasze relacje i kontakty z innymi ludźmi.

Terapeuta pracujący w nurcie humanistycznym będzie natomiast wspierał nasz samorozwój oraz wzrost duchowy. Ten psychoterapeuta będzie patrzył na pacjenta w ujęciu holistycznym. Oznacza to, że stan umysłu, ducha i ciała wzajemnie wpływają na siebie. Carl Rogers, amerykański psycholog i psychoterapeuta, jeden z głównych przedstawicieli psychologii humanistycznej, powiedział: „Osoba to płynny proces, nie stały i statyczny byt; płynąca rzeka zmian, nie blok z solidnego materiału; stale zmieniająca się konstelacja możliwości, a nie ustalona ilości cech.”

Bez względu na to, które z podejść wybierzemy dla siebie, najistotniejsza jest nasza chęć zmiany. Im bardziej zaangażujemy się w psychoterapię i pozwolimy sobie na zmianę, tym szybszy i trwalszy będzie efekt całej terapii. Więcej na temat rodzajów psychoterapii w naszym artykule: Rodzaje psychoterapii.

Kiedy skorzystać z psychoterapii?

Psychoterapia może pomóc w poradzeniu sobie z wszelkiego rodzaju zaburzeniami lękowymi, odżywiania, zaburzeniami nastroju, w tym także z depresją. Jednakże bez względu na obrany kierunek, to jakość relacji psychoterapeuty z klientem jest kluczowa dla sukcesu w psychoterapii- czyli osiągnięciu jej zamierzonego efektu, to znaczy poprawie naszego zdrowia psychicznego. Psychoterapeuta jest przede wszystkim uprawniony do prowadzenia psychoterapii zgodnie z założeniami, które zostały mu przekazane podczas jego szkolenia. Trzyma się ona zasad, które panują w danym nurcie psychoterapeutycznym. Psychoterapeuta nie posiada uprawnień do wystawiania leków, nie jest lekarzem. Jeśli zauważy, że klient jest w ciężkim stanie, gdzie sama psychoterapia nie będzie mogła mu pomóc, powinien pokierować go do lekarza ogólnego lub psychiatry, by nie działać na krzywdę klienta.

Psychoterapia – czy tyko dla osób bardzo zaburzonych?

Istotne jest, by pamiętać, że psychoterapia jest nie tylko leczeniem w przypadku zaburzeń psychicznych. Może być także stosowana przez osoby zdrowie psychicznie, w celu usprawnienia i podniesienia jakości funkcjonowania. Uczestnictwo w terapii znacznie poprawia samopoczucie. Poprzez wpływ na zmianę sposobu postrzegania przez nas wszelkich wydarzeń zdarzających się nam w przeciągu życia. Może także pomóc nam w podniesieniu poczucia własnej wartości, w pokonaniu nieśmiałości, co w rezultacie zaowocuje poprawą funkcjonowania społecznego.
Obecnie w Polsce nie istnieją prawne regulacje, która zabraniałyby nazywania się psychoterapeutą. Nie ma jednego państwowo wydawanego dokumentu, który potwierdzałby kompetencje psychoterapeuty. Dlatego też istotne jest przy wyborze psychoterapeuty, aby uważnie sprawdzić, jaką szkołę psychoterapeutyczną skończył. Czy jest to renomowana placówka oraz jakie doświadczenie w zawodzie ma dany specjalista? Także to, czy poddaje się superwizji u innego psychoterapeuty przeszkolonego do tego rodzaju pomocy.

Lokalizacja naszych poradni:

Psychoterapia Warszawa – Mokotów,   Psychoterapia Wilanów,  Psychoterapia Centrum,  Psychoterapia Gocław,  Psychoterapia Ursynów, Psychoterapia Szczecin oraz Psychoterapia Online

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.