Zdarzają się takie okresy, gdy jest się zmęczonym, gdy codziennie towarzyszy nam poczucie osłabienia i braku sił. Przyczyn tego stanu może być wiele. Brak sił może być spowodowany, np. zaburzeniami snu, stresem lub nadmiarem kofeiny, albo chorobami m.in. anemią, utajonymi chorobami serca lub zakażeniem układu moczowego. Może też być tak, że towarzyszy nam zespół przewlekłego zmęczenia inaczej CFS (chronic fatigue syndrome).

Jak pokonać przewlekłe zmęczenie?

Chroniczne zmęczenie to coś więcej niż zmęczenie, które można pokonać w tradycyjny sposób, odpoczywając czy aktywizując się poprzez ruch. Jest to stan, który nie ustępuje pomimo wielu prób. Towarzyszy mu wiele uciążliwych i męczących objawów. Osoby chore odczuwają krańcowe wyczerpanie trwające przynajmniej 6 miesięcy. Stan ten dotyczy najczęściej kobiet w wieku 30 – 45 lat i mężczyzn w wieku 40 – 50 lat. Przyczyn przewlekłego zmęczenia można szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu lub w nierozpoznanych chorobach. Jeśli pojawia się taki stan, należy poszukać wsparcia w dobrym gabinecie psychoterapeutycznym.

Przewlekłe zmęczenie – objawy

Objawy, które są utożsamiane z zespołem przewlekłego zmęczenia: 

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Przewlekłe zmęczenie – leczenie

Zespół przewlekłego zmęczenia to bardzo złożona choroba. Nie ma jednego sposobu, jak można sobie z nią poradzić. Terapia musi być indywidualnie dopasowana do potrzeb każdego pacjenta. Najczęściej stosuje się:

Leczenie przewlekłego zmęczenia u psychoterapeuty czy psychologa to najczęściej terapia poznawczo-behawioralna. Jej celem jest zmiana sposobu myślenia oraz zmniejszenie jego wpływu na zachowanie. Odnotowano znaczne polepszenie się jakości życia u osób, które przeszły psychoterapię poznawczo – behawioralną.

Chroniczne zmęczenie

Terapia chronicznego zmęczenia powinno obejmować także leczenie chorób współistniejących. W przypadku wykrycia chorób współistniejących, należy także zająć się nimi i udać się do odpowiedniego specjalisty, który wyznaczy odpowiednią ścieżkę postępowania. Warto zgłosić się do Psychocare i uzyskać fachową dopasowaną do potrzeb pomoc.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają poradzić sobie z zespołem przewlekłego zmęczenia. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.