Czym jest baby pink? Niepozorna nazwa oznacza bardzo poważne problemy emocjonalne. Baby pink to w istocie euforia poporodowa. Kobiety po urodzeniu dziecka mogą przeżywać nienaturalny stan euforii, który może być katastrofalny w skutkach. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc psychologiczna. Co przyczynia się do pojawienia się baby pink? W jaki sposób objawia się euforia poporodowa? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziemy podczas analizy tego artykułu.

Baby pink – co to takiego?

Większość z nas słyszała o tym, że kobiety po porodzie przeżywają syndrom baby blues. Jest on zupełnie naturalny i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Kobiety w tym czasie poprzez problemy powodowane burzą hormonalną borykają się z problemem obniżonego nastroju. Objawy tego syndromu mogą przypominać nawet depresję. Baby pink również może pojawić się w okresie połogu. Jest natomiast zupełnym kontrastem wspomnianego baby blues. Baby pink charakteryzuje przeżywanie euforii związanej z pojawieniem się dziecka oraz nowej roli kobiety, jako matki. Niektóre kobiety parę godzin po porodzie zauważają i siebie niesamowite pokłady energii. Nie zważają na odpoczynek i regenerację sił po porodzie. Zajęte są natomiast bezustanną opieką nad dzieckiem i domem. Matka doświadczająca baby pink, nadmiernie dba o dom oraz opiekuje się dzieckiem, karmiąc i przewijając je bez chwili odpoczynku. W skrajnych przypadkach kobiety takie potrafią całkowicie zrezygnować ze snu. Najważniejsze jest dla nich dopilnowanie obowiązków domowych oraz jakim najlepsze wywiązanie się z roli matki.

Baby pink pojawia się zazwyczaj między 1 a 10 dniem po porodzie. Niestety aktualnie nie ma zbyt wielu badań ani informacji dotyczących tego stanu. Uznaje się, że baby pink w większości przypadków ustępuje samoistnie oraz nie wymaga leczenia. Nie oznacza to jednak, że możemy bagatelizować euforię poporodową. Początkowo rodzina i przyjaciele są zadowoleni z tego, jak kobieta dobrze radzi sobie ze swoimi obowiązkami i jak dobrze łączy je z wymagającą opieką nad dzieckiem. Osoby obserwujące z boku kobietę podczas baby pink, odczuwają wrażenie, jakby ta działała na środkach dopingujących. Niestety euforia poporodowa nie jest dobrym znakiem, a przedłużający się ten stan, powinien być skonsultowany ze specjalistą. Stan ten z czasem mija i może stać się przyczyną innych poważnych zaburzeń psychicznych.

Baby pink objawy

Jak zachowuje się kobieta doświadczająca syndromy baby pink? Jak już wcześniej pokrótce wspomniano, kobieta podczas baby pink ma bardzo dużo siły i energii do działania. Podołanie wszelkim obowiązkom domowym, takim jak robienie zakupów, sprzątanie, gotowanie i łączenie ich z opieką nad maleńkim i wymagającym dzieckiem, nie sprawia żadnego problemu. Młoda matka zdaje się nie potrzebować czasu na odpoczynek, sen i związaną z tym regenerację sił. Stan euforii wiąże się również z przejmującą ekscytacją oraz podnieceniem związanym ze znalezieniem się w nowej roli – matki. Baby pink mogą odczuwać również kobiety, które wydały na świat potomstwo dzięki cesarskiemu cięciu. Mimo ran po porodzie nie odczuwają w żaden sposób bólu ani dyskomfortu związanego z porodem.

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Młode matki często odczuwają lęk oraz z bojaźnią patrzą w przyszłość. Życie z maleńkim dzieckiem wygląda zupełnie inaczej. Taka bojaźń jest zupełnie naturalna i świadczy o trosce o swoje potomstwo. Przy baby pink nie występują tego typu lęki. Kobieta wydaje się waleczna i sprawia wrażenie, że nic nie stanie jej na przeszkodzie do zapewnienia szczęścia nowo narodzonemu dziecku. Jak jeszcze zachowuje się kobieta doświadczająca baby pink?

Baby pink – powikłania

Syndrom baby pink pojawia się po porodzie i jest bezpośrednio związany z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Zbagatelizowanie euforii poporodowej może doprowadzić do pojawienia się i rozwoju depresji poporodowej. Skrajne zachowania kobiety po porodzie zawsze powinny wzbudzić czujność rodziny i przyjaciół, nawet jeśli z pozoru wydają się pozytywne i nieszkodliwe, jak w przypadku baby pink. Euforia poporodowa w związku ze zmianami poziomu hormonów może przerodzić się w objawy depresyjne oraz spowodować pojawienie się różnego rodzaju zaburzeń psychicznych. Przykładem może być choroba afektywna dwubiegunowa lub psychoza. Właśnie dlatego nie można przymykać oka na nienaturalne zachowania kobiety po porodzie. Najbliżsi w miarę możliwości, powinni zachęcić kobietę do rozmowy ze specjalistą z dziedziny zdrowia psychicznego. Zdecydowane działania z całą pewnością uchronią młodą matkę, przed pojawieniem się powikłań baby pink.

Baby pink – pomoc psychologiczna

Lekarze niestety nie mają dużej wiedzy na temat syndromu baby pink. Jak wcześniej wspomniano, jest to stosunkowo nowe zjawisko i brakuje przeprowadzonych badań na ten temat. Medycyna nie dysponuje wiedzą, jak najlepiej leczy baby pink. Zauważa się jednak, że zmiana stylu życia kobiety, właściwa dieta, wsparcie rodziny oraz podjęcie psychoterapii, poprawia stan emocjonalny kobiety po porodzie. Bardzo duże znaczenie ma również pomoc i wsparcie najbliższych. Dzięki temu, kobieta będzie mogła regenerować siły i w spokoju dochodzić do siebie, choć z powodu euforycznego stanu nie widzi takiej potrzeby. Każdego rodzaju zaburzenia nastroju warto konsultować z psychologiem, lub psychoterapeutą.

Podczas psychoterapii, kobieta będzie mogła skupić się na sobie oraz swoich potrzebach. Psychoterapeuta pomoże zrozumieć młodej matce swoje emocje oraz nauczy, jak można nad nimi panować. Takie zajęcia ze specjalistą stanowią wspaniałą pomoc na drodze odzyskania równowagi emocjonalnej. Profesjonalna pomoc psychologiczna uchroni również młodą matkę przed pojawieniem się oraz rozwojem chorób takich, jak psychoza czy depresja poporodowa. Psychoterapeuci pracujący w PsychoCare specjalizują się w udzielaniu pomocy terapeutycznej i wsparcia kobietom w ciąży oraz po porodzie. Zachęcamy do umówienia wizyty Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.