Uzależnienie to jedna z najcięższych rzeczy z jakimi para może się zmierzać. Jeżeli uzależniona osoba nie podejmie się leczenia, może to doprowadzić do współuzależnienia partnera czy do rozpadu związku. Współuzależnienie, powoduje zatracenie siebie i swoich potrzeb na rzecz partnera. 

Przyczyny uzależnień

Alkoholizm czy narkomania mogą dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć czy religię. Warto pamiętać, że nie każda osoba uzależniona wyglądem przypomina kogoś fizycznie zaniedbanego. 

Coraz bardziej popularnym zjawiskiem jest uzależnienie wysokofunkcjonujące, czyli dotyka ono najczęściej osób na wysokich stanowiskach, które z powodu stresu lub otoczenia popadają w uzależnienia. Zabiegi kosmetyczne, kroplówki na kaca, czy home office pozwalają skrzętnie zamaskować skutki nadużywania alkoholu czy narkotyków. Niejednokrotnie dalsze otoczenie może tego nie zauważać, bliższe na pewno będzie odczuwać konsekwencje, takie jak oddalenie emocjonalne, brak empatii czy mniej poświęconej uwagi. Na przebieg uzależnienia mają ogromny wpływ  czynniki biologiczne. Nie każdy odczuwa działanie używek w ten sam sposób, dla niektórych zapalenie marihuany może wywołać rozluźnienie i przyjemność, a dla innych lęk i niepokój. Jedni czują się odważni i weseli po alkoholu, a inni odczuwają senność lub agresję. Dodatkowo jedni mogą mieć ogromnego kaca następnego dnia, a inni nie odczuwać żadnych skutków, dzięki czemu chętniej sięgną ponownie po daną używkę. Kolejnym aspektem rozwoju uzależnienia stanowi wpływ czynników społecznych – religia, kultura, rodzina i przyjaciele. Osoba, która jako dziecko przejęła od rodziny złe wzorce spożywania alkoholu, będzie w przyszłości narażona na powielanie ich. Indywidualne czynniki psychologiczne  również odgrywają niemałą rolę w rozwoju uzależnienia. Przykładowo osoba, która przeżywa dużo stresu i lęku może traktować alkohol lub narkotyki jako chwilowe uwolnienie od nieprzyjemnego stanu. 

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Rozwój uzależnienia

Na początku przygoda z alkoholem lub narkotykami może wyglądać błaho, jak częstsze wyjścia ze znajomymi, czy lampka wina po pracy. Łatwo widzieć wtedy same pozytywy – lepszy humor, poprawienie relacji z przyjaciółmi, większa charyzma w towarzystwie. Taki stan relacji z używkami może trwać długo i nie przynosić większych strat. Następnie pojawia się chęć sięgania coraz częściej po środki, które Cię rozluźniają, możesz pić w samotności lub może Ci się czasem urwać film. Powoli używki zaczynają zastępować niektóre obszary Twojego życia – hobby, pracę, przyjaciół czy relację romantyczną. Następną fazą są ciągi, które mogą trwać nawet kilkanaście dni. To właśnie w tej ostatniej fazie może dojść do utraty pracy lub rozpadu związku.

Współuzależnienie

Współuzależnienie to zjawisko polegające na tym, że jedna osoba w relacji jest mentalnie, fizycznie lub emocjonalnie uzależniona od drugiej. Może się to wiązać ze stylem przywiązania i osobowością zależną. Jest ściśle związane z niskim poczuciem własnej wartości i brakiem umiejętności stawiania granic. Współuzależnienie występuje w relacjach asymetrycznych – jedna osoba daje zdecydowanie więcej z siebie, niż druga. Często poświęca siebie i zaniedbuje swoje potrzeby. 

Objawy bycia w relacji, w której dajesz z siebie, więcej, niż druga strona: 

Samotna walka z uzależnieniem jest praktycznie niemożliwa – konieczna jest jak najszybsza pomoc specjalisty. Oprócz terapii indywidualnej zalecana jest terapia grupowa. W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają wyjść z różnego rodzaju uzależnień. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.