Strach przed wystąpieniami publicznymi jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Według badań, obawa przed wystąpieniami bądź prezentacją przed większą grupą osób, przewyższa statystykę dotyczącą strachu tak „popularne” lęki, jak np. strach przed wysokością. Naturalnym jest odczuwanie w pewnym stopniu nerwowego napięcia oraz stresu przed prezentacją przed bardzo dużą grupą osób w przypadku. Jednak występowanie ataków paniki lub poczucie bardzo dużego lęku może być spowodowane fobią społeczną (społecznym zaburzeniem lękowym). Jeśli trema uniemożliwia normalne funkcjonowanie, powoduje całkowite „zamknięcie się”, a do tego wywołuje tak duży strach, że myśli krążą wokół stresującego zdarzenia przez długi czas zanim do niego dojdzie, to znak, że warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Lęk przed wystąpieniami publicznymi, powodujący tremę i „zamrożenie” ciała, w dużej ilości przypadków wynika z niskiej pewności siebie oraz zaniżonej samooceny. Brak wiary w swoje możliwości „podcina skrzydła”. Dodatkowo, każde wystąpienie, którego unikniemy z powodu tremy, tym samym poszerza naszą kolekcję złych doświadczeń związanych z występowaniem, przez co jedynie utrwala się nasza niechęć do podejmowania tego typu aktywności. Może to prowadzić nawet do tak poważnych konsekwencji, jak opuszczanie zajęć lekcyjnych lub zawodowych, co znacząco wpłynie na naszego życia. Utrata pracy jest jedną z największych możliwych konsekwencji unikania prezentacji przed większą grupą osób.
Wiele osób przeżywa trudne chwile w milczeniu, bo czuje się zawstydzonych samym faktem bycia „stremowanym”. Przez to poczucie wstydu, ludzie potrafią trzymać swój strach w sekrecie przed innymi. Cierpią w milczeniu, czując, że są skazani na życie z tym uczuciem. Jednakże, poczucie tremy nie musi być czymś, z czym należy się pogodzić- jest możliwe do pokonania. Zwracając się o pomoc do specjalisty, możemy pokonać strach przed wystąpieniami. Podbudowując swoją pewność siebie i przyglądając się poprzednim doświadczeniom.

Kiedy warto skorzystać z usług specjalisty, który pomoże pokonać lęk  przed wystąpieniami publicznymi ?

– gdy przed każdym wystąpieniem dopada Cię trema
– jeśli odczuwasz fizyczne dolegliwości przed wszelkimi wystąpieniami
– gdy czujesz, że chcesz podwyższyć swoje zdolności do kontaktu z większą grupą ludzi
-kiedy strach ogranicza Twój potencjał do efektywnych wystąpień publicznych

Jak wygląda spotkanie ze specjalistą, który może pomóc w pokonaniu strachu przed wystąpieniami?

Zwykle w przypadku występowania dużej tremy, osobą, która będzie nam w stanie pomóc, jest psycholog lub psychoterapeuta. Taka osoba pomoże w odnalezieniu przyczyn naszego lęku. Razem z nami odszuka wśród naszych wspomnień takie, które mogły wpłynąć na obecny poziom lęku przed wystąpieniami. Pomoże nam przewartościować nasze błędne przekonania co do naszej osoby i tego, co mówimy. Przećwiczy sytuacje, które wywołują największy wzrost lęku, dzięki czemu pozwoli nam to oswoić się ze stresującą sytuacją i przygotować na jej nadejście. Dzięki jasnym wskazówkom, możliwa jest trwała zmiana naszego postrzegania siebie, a w konsekwencji redukcja stresu dotyczącego wszelkich wystąpień.

Elementy, które mogą mieć miejsce podczas spotkania ze specjalistą:

– ogólne przedstawienie naszej sytuacji
– ustalenie planu, który będzie stanowić ramy odnośnie kolejny spotkań
– ocena obecnego poziomu lęku przed wystąpieniami
– ustalenie konkretnych celów, do których stopniowo będzie można dążyć w czasie kolejnych spotkań, wyznaczając zadania między kolejnymi sesjami
– rozpoznanie i pokonanie blokad, które wpływają na nasz stan przed wystąpieniami

Lęk przed wystąpieniami publicznymi można pokonać, zapraszamy do naszych specjalistów!

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.