Strach przed wystąpieniami publicznymi jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Według badań, obawa przed wystąpieniami bądź prezentacją przed większą grupą osób, przewyższa statystykę dotyczącą strachu tak „popularne” lęki, jak np. strach przed wysokością. Naturalnym jest odczuwanie w pewnym stopniu nerwowego napięcia oraz stresu przed prezentacją przed bardzo dużą grupą osób w przypadku. Jednak występowanie ataków paniki lub poczucie bardzo dużego lęku może być spowodowane fobią społeczną (społecznym zaburzeniem lękowym). Jeśli trema uniemożliwia normalne funkcjonowanie, powoduje całkowite „zamknięcie się”, a do tego wywołuje tak duży strach, że myśli krążą wokół stresującego zdarzenia przez długi czas zanim do niego dojdzie, to znak, że warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Czym jest lęk przed wystąpieniami publicznymi?

Lęk przed wystąpieniami publicznymi, powodujący tremę i „zamrożenie” ciała, w dużej ilości przypadków wynika z niskiej pewności siebie oraz zaniżonej samooceny. Brak wiary w swoje możliwości „podcina skrzydła”. Dodatkowo, każde wystąpienie, którego unikniemy z powodu tremy, tym samym poszerza naszą kolekcję złych doświadczeń związanych z występowaniem, przez co jedynie utrwala się nasza niechęć do podejmowania tego typu aktywności. Może to prowadzić nawet do tak poważnych konsekwencji, jak opuszczanie zajęć lekcyjnych lub zawodowych, co znacząco wpłynie na naszego życia. Utrata pracy jest jedną z największych możliwych konsekwencji unikania prezentacji przed większą grupą osób.


Wiele osób przeżywa trudne chwile w milczeniu, bo czuje się zawstydzonych samym faktem bycia „stremowanym”. Przez to poczucie wstydu, ludzie potrafią trzymać swój strach w sekrecie przed innymi. Cierpią w milczeniu, czując, że są skazani na życie z tym uczuciem. Jednakże, poczucie tremy nie musi być czymś, z czym należy się pogodzić- jest możliwe do pokonania. Zwracając się o pomoc do specjalisty, możemy pokonać strach przed wystąpieniami. Podbudowując swoją pewność siebie i przyglądając się poprzednim doświadczeniom.

Kiedy warto skorzystać z usług specjalisty, który pomoże pokonać lęk przed wystąpieniami publicznymi?

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Jak wygląda spotkanie ze specjalistą, który może pomóc w pokonaniu strachu przed wystąpieniami?

Zwykle w przypadku występowania dużej tremy, osobą, która będzie nam w stanie pomóc, jest psycholog lub psychoterapeuta. Taka osoba pomoże w odnalezieniu przyczyn naszego lęku. Razem z nami odszuka wśród naszych wspomnień takie, które mogły wpłynąć na obecny poziom lęku przed wystąpieniami. Pomoże nam przewartościować nasze błędne przekonania co do naszej osoby i tego, co mówimy. Przećwiczy sytuacje, które wywołują największy wzrost lęku, dzięki czemu pozwoli nam to oswoić się ze stresującą sytuacją i przygotować na jej nadejście. Dzięki jasnym wskazówkom, możliwa jest trwała zmiana naszego postrzegania siebie, a w konsekwencji redukcja stresu dotyczącego wszelkich wystąpień.

Elementy, które mogą mieć miejsce podczas spotkania ze specjalistą:

Lęk przed wystąpieniami publicznymi można pokonać, zapraszamy do naszych specjalistów!

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy w profesjonalny sposób pomagają uporać się z lękiem przed wystąpieniami publicznymi. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.