PMS to skrót oznaczający zespół napięcia przedmiesiączkowego. PMS jest zespołem objawów, które mogą pojawić się u kobiety tuż przed rozpoczęciem się menstruacji. Każda kobieta przechodzi ten stan inaczej. W niektórych wypadkach objawy PMS są tak nasilone, że zespół ten jest leczony. Co należy do głównych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Jakie są psychiczne objawy PMS? Co można zrobić, aby uciążliwe objawy zwiastujące nadejście miesiączki, były mniej uciążliwe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Co to jest PMS? 

Skrót PMS wywodzi się z języka angielskiego – Premenstrual Syndrome. Zespół PMS to ogół objawów towarzyszących kobiecie na kilka dni przed rozpoczęciem menstruacji. W niektórych przypadkach zespół napięcia przedmiesiączkowego jest tak silny, że rozpoczyna się na długo przed rozpoczęciem krwawienia i utrzymuje się przez cały okres jego trwania. Dolegliwości PMS są bardzo subiektywne. Mówi się o około 300 różnych objawach, które nie występują jednocześnie. Kobieta doświadczająca PMS odczuwa dyskomfort fizyczny i psychiczny. Ten stan jest bezpośrednio związany ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie kobiety. W fazie lutealnej, w organizmie kobiety dochodzi do obniżenia estrogenów, wzrasta za to inny hormon – progesteron. Natomiast przed wystąpieniem krwawienia progesteron nagle spada. Uznaje się, że to ten gwałtowny spadek hormonu, odpowiedzialny jest za pojawienie się PMS. 

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Kiedy możemy stwierdzić, że dana kobieta odczuwa zespół napięcia przedmiesiączkowego? Muszą zostać spełnione następujące kryteria: 

Objawy PMS – fizjologiczne

Poniżej wyszczególniliśmy najczęściej spotykane objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Warto zaznaczyć, że każda kobieta może inaczej przechodzić ten okres. Objawy PMS mogą pojawiać się zmiennie, tak samo zmieniać może się ich poziom nasilenia. Niektóre kobiety bardzo dotkliwie przechodzą ten czas. PMS obniża ich komfort życia do tego stopnia, że nie mogą one normalnie funkcjonować. 

Objawy PMS: 

PMS – objawy emocjonalne 

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Zespół PMS – przyczyny 

Jak już wcześniej wspomniano PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego, jest bezpośrednio związany z występowaniem zmian hormonalnych w organizmie kobiety. 

Z przeprowadzonych badań wynika, że na siłę natężenia objawów PMS może mieć wpływ szereg różnych czynników. Co zatem przyczynia się do nasilenia objawów zespołu PMS? 

Kobiety, które borykają się z silnymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego, mogą zastosować w swoim życiu kilku sprawdzonych, domowych sposobów, które zmniejszą siłę PMS. Dzięki temu okres ten będzie można przejść dużo lżej, co zwiększy szansę na utrzymanie satysfakcjonującego poziomu funkcjonowania na co dzień.  

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie z nim radzić? 

Na czym polega leczenie PMS? Co może zrobić kobieta, która nie radzi sobie z uciążliwymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Leczenie PMS to przede wszystkim walka z objawami. Przy silnych objawach zawsze warto skorzystać z porady lekarza i zrobić wskazane przez niego badania. Co jeszcze można zrobić, by czas ten był dla kobiety łagodniejszy? 

Kobieta chcąca złagodzić objawy PMS powinna zażywać umiarkowaną aktywność fizyczną. Zaleca się rezygnację z siłowni na rzecz spaceru oraz basenu. Bardzo pomocne mogą być odpowiednia długość oraz jakość snu i spożywanie małych porcji jedzenia. 

Leczenie PMS 

Niestety nie istnieje lek na PMS, dzięki któremu zespół napięcia przedmiesiączkowego po prostu zniknie. Kobiety mogą jednak stosować doustne preparaty dostępne w aptece, które mogą wpłynąć za złagodzenie odczuwania nieprzyjemnych objawów. Tego rodzaju leki na PMS zwierają w swoim składzie zioła, witaminy oraz mikroelementy. Aby móc zaobserwować ich działanie, należy stosować je regularnie przez okres dwóch – trzech miesięcy. W zespole napięcia przedmiesiączkowego pomocne może być również stosowanie leków przeciwbólowych. Jeśli zastosowanie domowych sposobów na walkę z PMS oraz stosowanie preparatów dostępnych bez recepty nie pomaga w walce z objawami, konieczna może okazać się wizyta u lekarza ginekologa, który może zaproponować leczenie hormonalne. 

PMS – pomoc psychologiczna 

Silne objawy zespołu PMS mogą być uciążliwe nie tylko dla odczuwającej je kobiety. PMS może wywierać wpływ na funkcjonowanie całej rodziny – partnera, dzieci oraz osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Kiedy emocjonalne objawy PMS nie ustępują i odbijają się znacznie na życiu kobiety zmniejszając jego komfort warto zasięgnąć konsultacji psychiatrycznej. Ciężka postać PMS może być leczona selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli lekami przeciwdepresyjnymi. Kobieta w trakcie PMS cierpi z powodu rozchwiania emocjonalnego, krzyczy, płacze, śmieje się na przemian. Rozdrażnienie oraz wybuchowość może w niekorzystny sposób odbijać się na życiu kobiety i jej otoczenia. Kobiety, które cierpią z powodu ciężkiej postaci PMS oraz jego dokuczliwych objawów emocjonalnych decydują się na odwiedzenie gabinetu psychoterapeuty. 

Pomoc psychoterapeutyczna jest pomocna w obszarze zwalczania nieprzyjemnych objawów PMS. Psychoterapeuta nie tylko udzieli kobiecie stosownego wsparcia i pomoże podnieść samoocenę, ale również wskaże, jak można radzić sobie z nieprzyjemnymi objawami psychicznymi PMS. Wśród czynników zaostrzających objawy PMS, jest życie w nadmiernym stresie. W gabinecie psychoterapeuty kobieta może poznać różne techniki radzenia sobie ze stresem, regulowaniem emocji, komunikacją oraz metody relaksacji. 

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają pacjentkom uporać się z uciążliwymi objawami PMS. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.