Zdrada małżeńska – jakie są jej konsekwencje i jak sobie z nią poradzić?

Zdrada małżeńska jest ogromnym wyzwaniem dla relacji dwojga ludzi, a niejednokrotnie stanowi przyczynę jej zakończenia. Niestety, z roku na roku coraz więcej słyszy się o rozpadzie związków małżeńskich z powodu niewierności jednego z partnerów. Jakie są przyczyny zdrady i czy możliwe jest odbudowanie zaufania pomiędzy partnerami po jej odkryciu? Odpowiedzi na te pytania oraz najważniejsze informacje na temat zdrady małżeńskiej znajdziesz w poniższym artykule.

Małżeństwo – czym dla nas jest?

Małżeństwo stanowi jedną z powszechnie akceptowanych form wspólnego życia dwojga ludzi. Jest ono sposobem budowania rodziny, a jednocześnie swego rodzaju gwarancją stabilności sytuacji życiowej. Z roku na rok, coraz więcej młodych osób decyduje się na wspólne życie w związkach kohabitacyjnych. Natomiast nadal zarówno małżeństw i rodzina stanowią jedną z głównych wartości dla osób przed 30 rokiem życia. 

Wierność małżeńska – jaką wartość dla nas stanowi?

Wierność małżeńska stanowi filar relacji między dwojgiem ludzi pozostających w formalnym związku. W pierwszych latach, kiedy partnerzy odczuwają względem siebie niegasnącą fascynację oraz satysfakcję z życia seksualnego, dochowanie wierności nie jest trudnym zadaniem. Niestety, z biegiem czasu zdarza się, iż miłość między dwojgiem ludzi może przygasnąć. Wówczas pojawia się znudzenie i irytacja, która stanowczo obniża poczucie satysfakcji z życia. W przypływie emocji dochodzi wówczas do zdrady oraz niejednokrotnie rozpadu relacji małżeńskiej. Niemniej jednak, warto w tym przypadku zwrócić uwagę na powody, dla których para zdecydowała się na zawarcie związku małżeńskiego. Jeśli były nimi lęk przed samotnością lub chęć posiadania rodziny, uwarunkowana czynnikami społeczno-kulturowymi, lub naciskiem ze strony najbliższych, powyższy scenariusz zdaje się być prawdopodobny. Kiedy jednak decyzja o zawarciu związku małżeńskiego podparta była miłością oraz przyjaźnią, a co za tym idzie szacunkiem względem drugiej osoby, wówczas dochowanie wierności staje się prostsze w realizacji.

Zdrada małżeńska – definicja

Definicja zdrady małżeńskiej nie jest jednoznaczna. Trudno jest zawrzeć w kilku zdaniach wzorzec zachowań, które świadczyłyby o niewierności jednego z partnerów. Niemniej jednak, za zdradę najczęściej przyjmujemy celowe oraz w pełni świadome zawiedzenie zaufania bliskiej osoby. W świetle słownika PWN zdradę możemy zdefiniować jako: 

Nad problematyką jednoznacznego zdefiniowania zdrady, pochylają się również przedstawiciele wydziału sprawiedliwości. Okazuje się, że zdrada w rozumieniu sądu, to nie zawsze cudzołożenie. Jest to również każde zachowanie jednego z małżonków wobec osoby trzeciej, które mogłoby wykraczać poza ogólnie przyjęte normy. Ponadto, o zdradzie często mówimy również w dwóch wymiarach, zdrady fizycznej oraz zdrady emocjonalnej. 

Jak często zdradzamy?

Uzyskanie wiarygodnych wyników badań dotyczących zdrady małżeńskiej jest trudne do zrealizowania. Niewiele osób przyznaje się do naruszenia ogólnie przyjętych zasad. Niemniej jednak, często deklarujemy w ankietach, iż znamy osoby, które dopuściły się zdrady lub pozwoliły sobie na flirt pozamałżeński. Na przykład, na podstawie wyników badań CBOS z 2011 roku, blisko 48% respondentów przyznaje się do tego, iż zna osobę, która flirtuje z osobą pozostającą w stałym związku, lub sama w takiej relacji się znajduje i flirtuje z innymi osobami. Dodatkowo, ponad 38% poddanych ankiecie osób ujawnia, iż zna przynajmniej jedną osobę, która utrzymuje intymne relacje fizyczne z osobą pozostającą w trwałym związku lub sama w takiej relacji się znajduje i utrzymuje intymne relacje fizyczne z innymi partnerami. 

Co istotne, twierdzące odpowiedzi na powyższe pytania udzielały zazwyczaj osoby między 25 a 34 rokiem życia. Ponadto, twierdzące odpowiedzi padały również częściej w dużych ośrodkach miejskich oraz wśród osób z relatywnie wyższym wykształceniem. Zdrada małżeńska jak się okazuje dotyczyć szczególnie osoby w młodym wieku. 

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Neurobiologiczne przyczyny zdrady małżeńskiej

Czy istnieje gen niewierności? Czy to możliwe, że skłonność do podejmowania intymnych relacji pozamałżeńskich jest zapisana w naszym kodzie genetycznym?  Nie jesteśmy w stanie na nią wpłynąć? Odpowiedź na to pytanie już w 1992 roku próbował znaleźć Tim Spector. Prowadził on wieloletnie badania nad bliźniętami (zwłaszcza płci żeńskiej). Na ich podstawie doszedł do wniosku, iż jeśli jedna z sióstr dokonała zdrady małżeńskiej, prawdopodobieństwo, że druga siostra tego dokona wynosi aż 55%. Ponadto, warto zwrócić uwagę na fakt, iż prawidłowość ta częściej występuje u bliźniaczek jednojajowych, które dysponują identycznym zestawem genów. Co ważne, nie istnieje jeden gen, który warunkuje nasze skłonności do niewierności, a raczej cały zestaw odpowiedzialny za regulację neuroprzekaźników w mózgu. 

Osoby dysponujące wyżej wspomnianym zestawem genów charakteryzują się komunikatywnością, łatwością w nawiązywaniu relacji oraz skłonnością do podejmowania działań ryzykownych. Dodatkowo, na podstawie badań DNA wyróżniono zmienne genetyczne, które mogą wpływać na problemy z dotrzymywaniem niewierności. W tym przypadku, należy zwrócić uwagę na gen DRD4, odpowiadający za podejmowanie działań, które związane są z wyładowywaniem intensywnych doznań. Okazuje się, iż jednostki, które dysponują wariantem niniejszego genu, częściej i intensywniej angażują się w czynności, które wyzwalają produkcję dopaminy (w tym zachowania natury seksualnej).

Psychologiczne przyczyny zdrady małżeńskiej

Istnieje wiele czynników psychologicznych wpływających na podjęcie zdrady małżeńskiej. Pierwszym z nich jest sam wybór partnera. Jeśli swoją decyzję opieramy wyłącznie na fascynacji fizycznej, po uspokojeniu burzy hormonów, która towarzyszy nam na pierwszych etapach związku, może okazać się, że nasz partner/partnerka jest zupełnie inny/inna niż nam się wydawało do tej pory. Wówczas pojawia się ogromne rozczarowanie. Dodatkowo, spada zainteresowanie fizycznością partnera/partnerki, dochodzi do rzadszych stosunków seksualnych, obniżenia satysfakcji z życia, a tym samym pojawia się chęć nawiązania relacji z innym partnerem. 

Kolejnej przyczyny możemy doszukiwać się w teorii Carla Gustava Junga, który twierdził, że na podstawie archetypów tworzymy wzór partnera idealnego, którego nikt tak naprawdę nie jest w stanie doścignąć. Wchodząc w relacje, z początku akceptujemy rozbieżności związane z naszymi oczekiwaniami, jednak z czasem stają się nie do zniesienia i pragniemy poszukiwać kolejnej osoby, która spełni nasze oczekiwania (najczęściej bezskutecznie). 

Za skłonność do zdrady odpowiadać mogą również niektóre cechy osobowości:

Nie bez znaczenia jest również środowisko, w jakim przyszło nam się wychowywać. Jeżeli od najmłodszych lat byliśmy świadkami niewierności w najbliższym gronie, trudno jest odejść od znanego wzorca. Dlatego też, nierzadko powielamy znany nam schemat, mimo faktu, iż w związku z nim doświadczyliśmy krzywdy. 

Zdrada a płeć

Chociaż w naszym społeczeństwie dominuje przeświadczenie, iż to mężczyźni częściej zdradzają, w ciągu ostatnich lat, coraz więcej kobiet przyznaje się do podejmowania relacji pozamałżeńskich. Na postawie badań Profesora Zbigniewa Izdebskiego, w grupie badanych osób (między 15 a 49 rokiem życia) blisko 8% mężczyzn i 6% kobiet przyznało się do zdrady w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ponadto, w dłuższej perspektywie czasowej do zdrady przyznało się 26% badanych mężczyzn i 15% kobiet. Co ciekawe, tyle samo procent kobiet odmówiło udzielenia odpowiedzi na to pytanie. Zdrada męża jest znacznie częstsza niż zdrada żony.

Konsekwencje zdrady małżeńskiej – jak sobie z nimi poradzić?

Zdrada małżeńska stanowi ogromne wyzwanie dla związku. W sferze emocjonalnej znacząco wpływa na zaufanie względem współmałżonka oraz wzajemny szacunek. W wielu przypadkach, podjęcie pozamałżeńskich stosunków seksualnych stanowi przyczynę rozpadu związku. Zdradzony partner lub partnerka mierzy się z ogromnym bólem oraz utratą dotychczasowego poczucia bezpieczeństwa. W takim przypadku, niezwykle istotne jest poszukanie odpowiedniego wsparcia. Zarówno w przypadku, w którym decydujemy się na pozostanie w związku małżeńskim, jak i gdy decydujemy się na rozwód. 

W pierwszym przypadku, rozsądnym krokiem jest podjęcie terapii małżeńskiej, podczas której partnerzy są w stanie zweryfikować swoje obawy i oczekiwania związane z przyszłością relacji. W przypadku rozwodu, nieocenione może okazać się wsparcie psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże nam się skonfrontować z lękami związanymi z rozpoczęciem nowego życia.

Wykrywanie zdrady małżeńskiej – czy istnieją sygnały, które możemy rozpoznać?

Wykrywanie zdrady małżeńskiej nie jest prostym zadaniem. Świadczyć o niej może wiele czynników. Na przykład, nagłe oddalenie się partnera/partnerki, utrata zainteresowania sferą życia seksualnego, częste i nieuzasadnione wyjazdy partnera/lub partnerki, obsesyjne dbanie o swoją prywatność (kurczowe pilnowanie telefonu komórkowego, ustawianie blokad i haseł w komputerze). Niemniej jednak, w takiej sytuacji nie powinniśmy wszczynać prywatnego śledztwa. Najlepiej w racjonalny sposób opowiedzieć partnerowi/partnerce o naszych obawach i poprosić go o wyjaśnienie podejrzeń. Jeśli partner lub partnerka jednoznacznie zadeklaruje swoją wierność, warto udać się do gabinetu psychologa lub psychoterapeuty. Z nim  będziemy mogli podzielić się swoimi obawami i doszukać się ich prawdziwej przyczyny.

Podsumowanie – zdrada małżeńska

Zdrada małżeńska to bez wątpienia rewolucyjne wydarzenie w związku, które często stanowi przyczynę jego rozpadu. Konsekwencje niniejszego zdarzenia powodują dalekosiężne skutki (zarówno emocjonalne, jak i ekonomiczne) i niejednokrotnie doprowadzić mogą do rozwoju depresji. Dlatego też, tak ważne jest, aby w tym trudnym dla nas momencie zapewnić sobie odpowiednie wsparcie. Takie z pewnością znajdziemy w gabinecie wykwalifikowanego psychologa lub psychoterapeuty. Dzięki któremu łatwiej będzie nam zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nami nowa rzeczywistość.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają odzyskać równowagę emocjonalną po zdradzie. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.