Dyspareunia to dysfunkcja seksualna, wyrażająca się bólem w trakcie współżycia. Cierpią na nią zwłaszcza kobiety, choć zdarza się również u mężczyzn.  Szacuje się, że cierpi na nią od 10 do 20 proc. populacji żeńskiej i około 5 proc. męskiej. Nieleczona może bardzo negatywnie wpływać na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, a przy tym bardzo negatywnie odbijać się na relacjach w związku.

Dyspareunia objawy

Objawami dyspareunii jest ból albo pieczenie w trakcie współżycia seksualnego. Zdarza się, że ból ten towarzyszy współżyciu tylko z konkretnymi partnerami, w wybranych pozycjach seksualnych albo w konkretnych okolicznościach. Ból lokuje się w okolicy genitalnej lub w miednicy. Symptomy bólowe mogą być odczuwane przy próbie penetracji, podczas całego stosunku albo tylko przy głębokiej penetracji. Symptomy bólowe mogą się pojawiać już od pierwszego współżycia, mogę też mieć miejsce po wielu miesiącach, a nawet latach od rozpoczęcia współżycia.

Dyspareunia diagnoza

Przyczyną powstania dyspareunii może być wiele czynników o podłożu fizycznym i psychicznym. Zaburzenie to utrudnia normalne współżycie, dlatego należy je leczyć. Warunkiem skutecznej pomocy jest rozpoznanie czynnika, który mógł się przyczynić do jego powstania.

Czynniki fizyczne dyspareunii:

Doświadczasz trudności i potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.
Zapisz się online

Przyczyny psychologiczne lub emocjonalne dyspareunii:

Dyspareunia może mieć także podłoże relacyjne

Takim podłożem może być lęk przed zajściem w nieplanowaną ciążę, konflikty w relacji partnerskiej czy brak bliskości emocjonalnej. Podłożem zaburzeń fizycznych może być także brak pociągu seksualnego do partnera.

Dyspareunia leczenie

Leczenie tego zaburzenia powinno być skoncentrowane na źródle problemu. Jeśli jest to zdiagnozowane schorzenie somatyczne, to od tego należy rozpocząć leczenie. Jeśli jest to infekcja wirusowa lub bakteryjna – w pierwszej kolejności należy się nią zająć. Jeśli jest to zaburzenie hormonalne, należy zadbać o odpowiednią równowagę hormonalną w organizmie. Zdarza się, że po skutecznym działaniu farmakologicznym lub hormonalnym znikają tego typu dolegliwości. Zdarza się jednak, że jest to niewystarczające.

Najczęściej potrzebne jest postępowanie multidyscyplniarne, które łączy doświadczenie ginekologa, seksuologa i psychologa. Zazwyczaj potrzeba czasu, aby znaleźć właściwą przyczynę zaburzeń. W tym czasie należy uświadamiać pacjentkę, aby była wrażliwa na czynniki mogące zaostrzyć dyspareunię i w porę reagowała zmniejszając dolegliwości.

W każdym z przypadków dyspareunii warto zadbać również o podłoże psychologiczne i relacyjne. Ból podczas współżycia może być spowodowany tego typu trudnościami. Przeżywającą takie trudności osobę warto nauczyć technik relaksacyjnych, a przy tym przeanalizować jej doświadczenia związane ze współżyciem, czy nie było doświadczeń, które ją blokują.

Ból podczas stosunku powstały na skutek czynników o podłożu psychogennym leczy się za pomocą terapii. Nie każda kobieta posiadająca tego typu trudności decyduje się na terapię, co jest błędem, ponieważ brak zatroszczenia się o sferę seksualną, może skutkować pogłębieniem i utrwaleniem się zaburzeń.

W placówkach Psycho Care pracują doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomagają zadbać o tak ważną sferę naszego życia. Zachęcamy do umówienia wizyty online poprzez stronę www lub mailowo bądź telefonicznie.

Umów się do specjalisty:

+48 736 00 90 90
Zapisz się online

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Masz pytania lub potrzebujesz dodatkowej pomocy?

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Polityka prywatności i Warunki korzystania z serwisu.